"מינוי ראוי". ד"ר קוגל | צילום: חדשות 2

כחצי שנה לאחר שהודח מתפקידו פרופסור יהודה היס, מנהלו הקודם של המכון לרפואה משפטית באבו כביר, בעקבות טענות לליקויים בהתנהלות המכון ואנשיו, מונה היום מחליפו - ד"ר חן קוגל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסניגור הציבורי הראשי, ד"ר יואב ספיר, בירך על מינויו של ד"ר קוגל. "למכון לרפואה משפטית תפקיד חשוב ולעיתים אף מכריע בכל הנוגע למשפט צדק במדינת ישראל", אמר. "מדובר במינוי ראוי ביותר ואין לי ספק שד"ר קוגל, במקצועיותו ובהגינותו, יידע לבצע את השינויים הנחוצים במקום".

הסניגור הציבורי הראשי הוא זה שהעביר את הבקשה ליועץ המשפטי לממשלה בקשה לפתיחת בהליך פלילי נגד פרופ' היס בחשד למעורבות בפרשת הילד רון אייזן ז"ל, שחלק מאיבריו הוסתרו במכון. בעקבות פניה זו הוקמה ועדת בדיקה במשרד הבריאות, ומאוחר יותר הודיע המשרד על סיום כהונתו של היס.

חתם על פשרה. פרופ' היס, ארכיון
הודח בשל טענות לליקויים. היס | צילום: חדשות 2

האחריות על המכון הועבר למשרד הבריאות

לאחר שלל פרשיות סביב התנהלות המכון לרפואה משפטית באבו-כביר, הודיע בחודש אוקטובר בשנה שעברה סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, על החלטתו להעביר מתפקידו את הרופא הראשי במרכז - הפרופ' יהודה היס

"בעקבות ביקורת על התנהלות המכון, בחן מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופ' רוני גמזו, יחד עם גורמי מקצוע מתוך את השינויים הנחוצים במכון", נמסר בהודעה. "עם הגיעו של הפרופ' היס לגיל פרישה, יוּצא מכרז לניהול מקצועי ותפעולי בעוד שהיס יסיים את תפקידו".

נוסף על כך, הוחלט על האחריות הישירה על ניהול המכון מידי בית החולים "אסף הרופא" שבצריפין לידי מינהל הרפואה במשרד הבריאות, שם יופעל כיחידה נפרדת.

ממשרד עדו אורלנסקי אלעד אייזנברג ואמיר גולן המייצגים עשרות משפחות שכולות שנפגעו גם בפרשת האיברים האחרונה שנחשפה, נמסר כי "לאורך כל הדרך טענו כי עקרון שמירת כבוד המת צריכה להיות עקרון מנחה בכל אופן ודרך העבודה. אנו מברכים על כך שמשרד הבריאות גילה אחריות ואימץ את המסקנות המתבקשות בעניין זה. אנו מקווים שרה-הארגון שייעשה יבריא את המכון ואנו לא נידרש בעתיד לסוגיות ומקרים דומים. זוהי תקווה של כל המשפחות השכולות ושל כל אזרח במדינת ישראל".