"רשם גלולות לא מתאימות". אילוסטרציה (צילום: חדשות 2)
"רשם גלולות לא מתאימות". אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

צעירה בת 25 הגישה לאחרונה תביעה נגד קופת החולים "לאומית" בסך של יותר מ-2.5 מיליון שקלים, בטענה שלקתה בשבץ בעקבות נטילת גלולות שנרשמו עבורה. כתוצאה מהאירוע המוחי, סובלת התובעת מנכות בפלג גופה הימני ומליקויים קוגניטיביים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בכתב התביעה שהגישה לבית המשפט המחוזי בתל אביב באמצעות עו"ד נמרוד הלוי, טוענת הצעירה כי החלה ליטול את הגלולות בהמלצת רופא בקופת החולים שהמליץ לה על כך מיוזמתו, וזאת מבלי שציין בשום שלב את הסיכונים הכרוכים בשימוש בהן. כחודשיים לאחר שהחלה להשתמש בתרופה החלה הצעירה לסבול מקושי בהליכה ומבלבול. בעקבות התסמינים הללו היא הופנתה לבית החולים סורוקה בבאר שבע, שם אובחן אצלה אוטם מוחי בשל קריש דם.

עוד על פי הנטען, סיפק הרופא לנתבעת מרשם לגלולות בעלות ריכוז גבוה של אסטרוגן, וזאת מבלי שטרח לברר אם היא סובלת מגורמי סיכון לקרישיות יתר. מכתב התביעה עולה כי לצעירה היסטוריה משפחתית של קרישיות יתר, שבעקבותיה לקתה גם אמה בשבץ מוחי לאחר שנטלה גלולות למניעת היריון.

מספר המשתמשים יותר מהכפיל את עצמו (צילום: jsodra, Shutterstock)
תובעת יותר מ-2.5 מיליון. אילוסטרציה | צילום: jsodra, Shutterstock


כשהיא סובלת מקשיים בתפקוד פלג גופה הימני, תיארה הצעירה בשיחה עם חדשות 2 Online כיצד השתנו חייה ללא היכר מאז לקתה בשבץ. "אני סובלת מכאבי ראש קשים ומשיתוק ביד הדומיננטית", סיפרה. "אני מתקשה לבצע פעולות בסיסיות כמו לפתוח בקבוק ונאלצת להיעזר בבני משפחתי".

האירוע השפיע גם על מידת האמון שנותנת הצעירה ברופאים, ובעקבותיו היא חוששת כעת ליטול תרופות וכדורים. "אנחנו מאוד כועסים על הרופא שרשם לה את הכדורים", סיפר אחיה לחדשות 2 Online בזעם. "הוא גרם לה לנזק בלתי הפיך".

גלולות למניעת היריון מכילות את ההורמון אסטרוגן, שבריכוז גבוה עשוי להגביר את הסיכון להיווצרות קרישי דם. "נשים שבני משפחתן סובלים מקרישיות יתר הינן בסיכון מוגבר ללקות בשבץ", נטען בכתב התביעה. "על כל רופא ישנה חובה לברר היטב אודות תופעה זו בקרב בני משפחתה בטרם הוא ממליץ על נטילת גלולות". בחוות דעת המומחה שצורפה לתביעה נטען כי האירוע המוחי שבו לקתה אמה של הצעירה אמור היה להדליק אור אדום אצל הרופא, שלא היה צריך לרשום לצעירה גלולות מסוג זה. עוד על פי חוות הדעת, היה על הרופא לשתף את הצעירה במידע, ולפיו היא מצויה בסיכון מוגבר לאירוע קרישה בשל ההיסטוריה המשפחתית שלה, ולהמליץ לה על אמצעי מניעה אחרים".

מקופת החולים "לאומית" נמסר: "תגובתנו תימסר כמקובל בבית המשפט".

ליצרית קשר עם הכתב: ItaiA@ch2news.tv