זירת הפיגוע בתל אביב, לפני כחודשיים
הכין את המטען והפעיל אותו מרחוק. הפיגוע | צילום: רויטרס

כתב אישום נוסף בפרשת הפיגוע בתל אביב הגיע היום לפתחה של מערכת המשפט. הפעם הוגש כתב אישום נגד מתכנן הפיגוע, לכאורה, לבית המשפט הצבאי ביהודה ושומרון. כתב האישום מייחס לו עבירות של ניסיון לגרימת מוות, קשירת קשר וייצור מטעני נפץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מי שתכנן לכאורה את הפיגוע בתל אביב בשלהי מבצע "עמוד ענן" ושימש כאחד מהשותפים להוצאתו אל הפועל, ומי שהפעיל לבסוף את המטען בשיחת טלפון, הועמד לדין, כשכתב האישום מייחס לו שורה של עבירות חמורות, ובהן עבירות של ניסיון לגרימת מוות בכוונה, קשירת קשר לגרימת מוות בכוונה, סחר בנשק ואמצעי לחימה, ייצור מטעני נפץ ועריכת ניסויים בהם, הסתה וחברות בהתאחדות בלתי מותרת.

מכתב האישום עולה, כי בחודשים האחרונים החליט הנאשם לייצר פיגוע נגד מטרות ישראליות. לצורך כך רכש כלי נשק ואמצעי לחימה וגייס שניים נוספים, שאיתם קשר קשר לבצע פיגועים מסוגים שונים ואף ערכו סיורים על מנת לאתר מיקום מתאים.

עם תחילת מבצע "עמוד ענן" פנה אחד מחברי החוליה שגויסו על ידי הנאשם, והביע רצונו "להלחם לצד עזה". הנאשם הכין את מטען הנפץ ושלח את האחר להניחו באוטובוס מלא נוסעים בתל אביב. לאחר שזה ביצע את המוטל עליו, הוא התקשר לנאשם והודיע לו כי המטען מונח באוטובוס, הנאשם הפעיל את המטען בהפעלה סלולארית, כתוצאה מהפיצוץ נפצעו 24 איש, מבין נוסעי האוטובוס. בנוסף, הוגשו היום שני כתבי אישום נוספים בפרשייה זו באשמת סחר באמל"ח ואי מניעת פשע.

לפני שבועיים הואשם גם מבצע הפיגוע

כתב אישום חמור הוגש הבוקר לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד מוחמד מפארג'ה, ערבי-ישראלי מטייבה שביצע את הפיגוע בקו 142 של "דן" בתל אביב בעת מבצע "עמוד ענן". הוא מואשם בשורת עבירות ובהן סיוע לאויב בזמן מלחמה, שדינה הוא עד מאסר עולם, וב-27 ניסיונות רצח.

מפארג'יה הואשם גם בקשירת קשר לביצוע פשע, בגרימת התפוצצות חומר נפץ וגרימת חבלה חמורה, בנסיעה והובלה של פצצה ובמתן שירות להתאגדות בלתי מותרת. ארבעה חשודים נוספים שהיו מעורבים בתכנון הפיגוע יואשמו בקרוב בבית דין צבאי בסיוע למחבל.

הנאשם הודה בכל המיוחס לו בפני חוקרי השב"כ וחוקרי משטרת משטרת מחוז תל אביב, שניהלו את החקירה. הוא גם שחזר את מעשיו ואת הדרך שעשה ממחסום מכבים ועד לביצוע הפיגוע תל אביב וגם את הדרך חזרה למקום עבודתו בסניף מקדונלדס במודיעין.