הבוקר (ה') הוגש לבית המשפט המחוזי בתל אביב כתב אישום נגד העבריין איתן חייא - מסמך ארוך המגולל מסכת של סחיטה באיומים של שותפים עסקיים, וגם של אנשים תמימים. בתיעוד בלעדי שהגיע לידי חדשות 2 נראה הרגע שבו השליכו אנשיו של חייא רימון לעבר בית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתיעוד נראים מספר בני אדם רעולי פנים שהגיעו אל הבית בראשון לציון באישון לילה כשבידיהם רימון רסס צבאי. בבית ישנה בשקט באותה שעה משפחה חפה מפשע. בשלב מסוים נראה אדם חבוש קסדה כשהוא משליך את הרימון לעבר הבית.

ביחד עם חייא נאשמים במשפט 15 בני אדם נוספים, בהם גם שתי בנותיו ומנהל קבוצת כדורגל. ביחידה המרכזית של תל אביב חקרו את הפרשה הזאת במשך חודשים. מפקד היחידה, גדי אשד, גייס שני עדי מדינה שהיו שותפים עם חייא בגן אירועים. השניים, מתוך פחד עמוק, נמלטו לחו"ל.

העדים שגויסו במשפט החליטו להעיד מסיבה אחת עיקרית: הם חששו לחייהם ולחיי המשפחות שלהם. "הם הבינו שאם לא יפנו למשטרה, לא רק שהם מפסידים את כל כספם ורכושם, אלא שהם מעמידים את חייהם בסכנה", אומר נצ"מ גדי אשד.

"השם איתן חייא מעורר פחד"

העבריין איתן חייא
איתן חייא | צילום: חדשות 2

לאחר מעצרו של חייא החרימו המשטרה ורשות המיסים רכוש בשווי מיליוני דולרים. בין הרכוש שהוחרם גם שורה של מכוניות יוקרה ששימשו אותו ואת משפחתו. הרכוש הזה, כך טוענת המשטרה, נקנה בכספי סחיטה.

הקושי הגדול ביותר של המשטרה בפענוח עבירות סחיטה הוא שהקורבנות מפחדים להתלונן. גם אם הם כבר מסכימים לגשת למשטרה, הם עדיין חוששים לראות את פניו של הסוחט בבית המשפט.

"אחרי שהגשתי את השם שלו בגוגל, אמרתי - מה זה הדבר הזה? איזו צרה הביאו עלינו", סיפרה אישה שנסחטה על ידי חייא. "אמרו לי במשטרה שייתכן שאצטרך להעיד נגד איתן חייא. אני לא רוצה שאחר כך הוא ירוץ אחריי, שאני אברח מהארץ. אנחנו פוחדים. השם איתן חייא מעורר פחד".

מי שעוד נחקר בפרשה הוא עורך דין הצמרת אמנון זכרוני, שישמש כעד תביעה. על דוכן העדים הוא יספר כיצד לנגד עיניו, במכות ובאיומים, דרש חייא מאחד מעדי המדינה להעביר אליו בעלות על גן אירועים.

כעת, האיש הזה, המכונה "הסנדק", עומד לדין על כך שהתפרנס מסחיטה. שהטיל מורא, שירה והכה - והכל תמורת בצע כסף. כעת נותר לראות האם המשטרה והפרקליטות יספקו את הסחורה ויצליחו להביא סוף לתופעה.