ישלמו על מעשיהן בכלא. רוזה ואורטל ענו
ישלמו על מעשיהן בכלא. רוזה ואורטל ענו | צילום: דוברות המשטרה, מחוז ת"א

56 חודשי מאסר בפועל הוטלו היום (ב') על רוזה ענו, שהורשעה במסגרת כתב אישום מתוקן שהוגש נגדה בשורת מעשי עושק והתעללות בקשישים. על בתה אורטל, שהורשעה אף היא באותן עבירות, הוטלו 6 חודשי מאסר בלבד, שהומרו בעבודות שירות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כתב האישום המתוקן נגד השתיים אומנם מייחס להן את אותן עבירות חמורות שיוחסו להן בכתב האישום המקורי, אך היקף חומרתן צומצם. השתיים הורשעו בהתעללות נפשית ופיזית בקשישים, בגזילת רכושם ובפגיעה בהם.

א', האיש הראשון שהותקף על יד השתיים, התגורר באותו בניין בו התגוררו הן בחולון. מדובר באדם בשנות ה-60 לחייו, ערירי ובן יחיד להורים ניצולי שואה. כשנפטרה אמו, הורישה לו את הדירה בה התגורר וכן חפצים וחסכונות.

רוזה ענו שהבחינה בבדידותו ורכושו של האיש, יצרה עמו קשרים. כאשר השכן הערירי אושפז בבית החולים "אברבנל" ניצלו האם והבת את שעת הכושר וניסו להעביר לידיהן את דירתו, רכושו וחסכונותיו.

אילוסטרציה
"רכשה תכשיטים על חשבונו", אילוסטרציה | צילום: AP

דרשה מבן ה-60 להתפשט

אחרי שגנבה ממנו במרמה כסף שהחביא בנוכחותה, כדי לחזק את הקשר החלה האם רוזה לבשל עבורו ואפילו קיימה עמו יחסי מין כמה פעמים. בד בבד המשיכה לדרוש ממנו כסף ואיימה עליו כי תתלונן נגדו במשטרה על אינוס. מצבו הנפשי הידרדר והוא אושפז שוב.

האם רוזה המשיכה במצג שווא כאילו היא בת זוגו. באחד המקרים הציעה האם לאיש לקיים עמו יחסי מין בדירתה וביקשה ממנו להתפשט. אחרי שהתפשט צילמה אותו בעירום. אז דרשה רוזה מהקורבן לפצות את השותף, בן משפחתה, כי נאלץ לחזות בו בעירום. אחרי איומים שילם לאם 30,000 שקלים.

לאורך הקשר שלה עם האיש הצליחה בהזדמנויות שונות להוציא ממנו סכומים בסדר גודל של מאות אלפי שקלים, יצאה לחופשות, רכשה בגדים ותכשיטים ושכרה מכוניות על חשבונו. בסופו של דבר גם דרשה ממנו להינשא לה בנישואין אזרחיים. כמו כן חתם הקורבן על צוואה בה העביר לה את דירתו כירושה, כשבתמורה היא תכסה את החוב שיצרה בחשבונותיו. בסופו של דבר הונתה אותו האם להעביר את הדירה כמתנה לבתה אורטל עונו - ללא תמורה. לאחר שרוקנו את כספיו ודירתו נמכרה נותר האיש חסר בית. האם רוזה אפשרה לו להתגורר בביתה, שם לן במסדרון על מזרון.

הפתעה: הורישה את כל הרכוש לשכנים
אישום על התעללות נפשית. אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

גנבה את כספי הביטוח הלאומי של ניצול השואה 

ב', אישה בת 60, מכרה ותיקה של האם, היתה קורבן נוסף למסכת התעללויות. מצבה של האישה פיזית ושכלית התדרדר ובשלב מסויים מונה לה אפוטרופוס. כשנודע לרוזה על כך היא הלכה לבנק עם האישה התחזתה לאחותה, וגרמה לה לחתום על טופס למשיכת כל יתרתה בחשבון על סך 11,300 ש"ח.

עוד קורבן בסדרה היה ג', ניצול שואה בן 87 שהיה בעברו שכן של האם. הבת אורטל החלה בשלב מסויים לעבוד כמטפלת בביתו. האם התלוותה אליה ועזרה בטיפול. האם ניצלה את חולשתו השכלית של ניצול השואה וגזלה ממנו את כספי הקצבה שקיבל מדיי חודש. היא נהגה להתחזות למתנדבת של הביטוח הלאומי ועמדה לידו כשהיה מושך את הכספים. לאחר, לקחה את הכסף מידיו. מדיי פעם הורתה גם לקורבן הראשון, בן זוגה לכאורה, להתלוות אל הקשיש ולקחת ממנו את הכסף. גם אחרי שניצול השואה נפטר, המשיכה להשתמש בכרטיס שהונפק לו ע"י הרשות לזכויות ניצולי שואה לצרכיה האישיים.

במקרה אחר ניצלה האם אישה בת 69 לאחר שנפגעה בתאונת דרכים ונזקקה למטפלת. לפי האישום, גנבה ממנה כסף ומסמכים אישיים. כמו כן, היתה מכניסה חומר הרדמה לקפה של האישה בכל פעם לפני שאתה הולכת איתה למשוך כספים מבנק הדואר. האישה משכה את הכספים וכשהיו השתיים חוזרות לדירתה, בזמן שנרדמה לקחה רוזה ענו את הכסף.