ואנונ בבית המשפט, ארכיון
ואנונו. מבקש לבטל אזרחותו הישראלית | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

לקראת יום העצמאות שיחול בשבוע הבא, מבקש מרגל האטום והאסיר לשעבר מרדכי ואנונו "לשחרר" אותו מישראל - ולבטל את אזרחותו הישראלית.

במכתב שנשלח לשר הפנים אלי ישי כתב ואנונו: "אני, מרדכי ואנונו שנחטף ברומא ב-30 בספטמבר 1986 על ידי שירותי הביטחון של מדינת ישראל, הועמדתי לדין בבית המשפט המחוזי בירושלים, הורשעתי בריגול, בגידה וסיוע לאויב ונידונתי ל-18 שנות מאסר בעקבות ראיון עדות לעיתון "לונדון סנדיי טיימס" על ייצור חומרים לנשק גרעיני בישראל".

"מימשתי את העיקרון הדמוקרטי של זכות הציבור לדעת. ריציתי 18 שנים בכלא אשקלון, רובן בבידוד מוחלט. ב-21 באפריל 2004 שוחררתי עם הגבלות חמורות. 7 שנים חלפו וההגבלות מתחדשות שוב ושוב, מתוקף תקנות ההגנה (שעת חירום), 1945 , ועתה עומדים לחדשן לעוד שנה".

"מאז שחרורי חייתי 6 שנים במזרח ירושלים והחל מספטמבר 2010 אני חי בתל אביב. ביוני 1986 אני עברתי לדת הנוצרית אנגליקנית. לאחרונה קיבלה הכנסת חוק לפיו ניתן לבטל אזרחות למי שהורשע בריגול ובבגידה. 25 שנה אני דורש וממתין להשבת חירותי המלאה. אני מבקש ממדינת ישראל לבטל את אזרחותי".

כבר שנים שואנונו מבקש לבטל את אזרחותו, אך כעת הוא מסתמך על חוק חדש שנקבע ב-28 במרס השנה, החוק לשלילת אזרחות: "אני מצפה ומבקש לאכוף את החוק כלשונו ולבטל את אזרחותי כאן ועכשיו על פי רוח החוק", כותב ואנונו וממשיך: "אין לי אזרחות אחרת, אולם אוכל בנקל לקבל כזו, גם תוך כדי שהותי הכפויה בישראל, בודאי אם אעזוב אותה".

ואנונו יודע מה מקומו בישראל: "אחרי כל היחס והטיפול שקיבלתי מהמדינה הזו ואזרחיה איני יכול להרגיש כאן אזרח רצוי. בתקשורת הישראלית וברחוב הישראלי אני מכונה 'מרגל האטום' ו'בוגד', מוטרד ונרדף כאויב המדינה זה 25 שנה. אני מרגיש עדיין בכלא , עדיין שבוי, בן ערובה של המדינה וממשלתה. אחרי 25 שנה של עונשים רבים וקשים מידי המדינה, אני מבקש סיומם ומימוש זכותי האנושית הבסיסית לחופש האדם".

"בקשתי כי תשחרר אותי מישראל, שהרי היא אינה רוצה בי ואני לא בה! כל מה שידעתי מסרתי ב-1986 לעיתון האנגלי. אין בידי מידע סודי. הגיעה העת לאפשר לי לעזוב את ישראל לאחר תקופת מאסר בת 25 שנה, רבע מאה!!!".

המכתב, מלבד לשר הפנים ישי, נשלח גם לנשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו, וכן לשר הביטחון ולשר המשפטים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק