אהוד אולמרט
רה"מ לשעבר אולמרט | צילום: חדשות 2

במסגרת משפטו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, הוגשה היום מטעם סניגוריו חוות דעת של מומחה ביחס להתנהלותם של חוקרי המחשב של משטרת ישראל באיסוף ראיות מהמחשבים האישיים ומרשת משרד התמ"ת.

מחוות הדעת של פרקליטי אולמרט עולה כי אנשי יחידת המחשב של משטרת ישראל הפרו את נוהלי העבודה והתעלמו משיטות עבודה מקובלות באיסוף ראיות המחשב בחקירותיו, ובשל כך נגרמה פגיעה חמורה במהימנות הראיות ובטיבן.

על פי חוות הדעת, "חוקרי המחשב של המשטרה רמסו ברגל גסה את מתודולוגיות העבודה והפרקטיקות המקובלות באיסוף ראיות מחשב, כללי היסוד בעולם חקירות המחשב הופרו פעם אחר פעם, חומרי חקירה הופקו בשיטות ואמצעים פסולים וללא כל מתודולוגיה סדורה כפי שגם העידו חוקרי המחשב של המשטרה עצמם. נראה שלעתים אף נשכחה העובדה כי מדובר בחקירה פלילית שתוצאותיה עלולה לחרוץ דינו של אדם. מסקנתי החד משמעית היא כי פעולותיהן של חוקרי המחשב פגעו פגיעה דרמטית בטיב ובמהימנות הראיות הדיגיטליות".

"דילגו על שלבים קריטיים"

לדברי המומחה, כשחוקרי המחשב פשטו על משרד התמ"ת בנובמבר 2007, הם "דילגו על שלבים קריטיים בתהליך איסוף הראיות הדיגיטליות והחלו לבצע חיפוש מרוחק דרך רשת מחשבים, בניגוד גמור לכל הפרקטיקות המקובלות, תוך שהם אינם שומרים על שלמות הראיות ואף פוגעים בהן".

ראיות המחשב שהפיקו חוקרי המשטרה בחקירותיו של רה"מ לשעבר, חיוניות בין היתר לאישום בפרשת טלנסקי והקופה הסודית, שכן רישומי היומן הממוחשב של שולה זקן על הסכומים שהפקידה בידיו של עו"ד אורי מסר הם שהובילו את החוקרים לחשיפת הפרשה. שלב ההוכחות במשפטם של אולמרט וזקן מגיע השבוע לסיומו, ולאחר הפסקה של שבועות אחדים יתקיימו הסיכומים בתיק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק