ההרוגים על רקע זירת התאונה
ההרוגים על רקע זירת התאונה | צילום: חדשות 2

פרסום ראשון: ביולי 2012 נגזרו 26 חודשי מאסר על איליה סוליאריס, לאחר שדרס למוות שני רוכבי אופניים, אך היום (ה') בית המשפט המחוזי בנצרת החליט לשחרר אותו מהכלא. כבר עם הינתן העונש בשנה שעברה זעמו המשפחות על כך שהוא קל מדי. סוליאריס החל לרצות את עונשו ביולי בשנה שעברה, וכעת קוצר שליש מעונשו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סוליאריס, בן 20 מבית שמש, הורשע בגרימת מוות ברשלנות של רוכבי האופניים שלום גרוסמן ויצחק סימון, לאחר שפגע עם מכוניתו בקבוצת רוכבי אופניים שבה לקחו חלק בחודש אוגוסט 2011 בכביש מספר 3, סמוך לנחל שורק שבשפלה.

בסוף החודש שעבר הוחלט שלא לשחרר את סוליאריס, לאחר שנציגי הוועדה לשחרור אסירים השתמשו בסעיף 10 א' לחוק שחרור ומאסר, שלפיו במקרים בעלי חומרה השחרור עלול לפגוע במידה חמורה באמון הציבור ובמערכת המשפט. עם זאת, פרקליטתו של האסיר, עו"ד רותם טובול, ערערה על ההחלטה השבוע לבית המשפט - שקיבל את טיעוניה והפך את החלטת ועדת השחרורים.

הדורס. ישוחרר היום ממעצר
הדורס. ישוחרר היום ממעצר | צילום: חדשות 2

"הביע צער רב על כאב המשפחות"

על פי הדוחות שהוגשו לוועדת השחרורים, התנהגותו בעת ריצוי העונש הייתה תקינה. סוליאריס השתתף בכל ההליכים הטיפוליים אשר ניתן היה להעניק לו במסגרת שב"ס, כולל סדנת "נהגים הורגים". "דוח גורמי הטיפול הינו חיובי ביותר כאשר ההתרשמות הייתה מצעיר בעל יכולת תפקוד, הסתגלות ויציבות במסגרות, תוך נטילת אחריות ואמפתיה למשפחות הקורבנות והנפגעים האחרים", צוין בדיון בבית המשפט.

"בית המשפט בחן את בקשתו של האסיר לשחרור מוקדם על פי הפרמטרים הקבועים בחוק ומצא אותו ראוי", מסרה בתגובה עו"ד רותם טובול, שייצגה את האסיר. "הוא הביע צער רב על כאב המשפחות ושוב מבקש מהן סליחה".

על פי כתב האישום, סוליאריס נרדם במהלך נסיעתו ואז פגע בקבוצת רוכבים לאחר שסטה מנתיב הנסיעה. לאחר התאונה, שבה נפצעו חמישה בני אדם, הוא עצר את מכוניתו והזעיק עזרה. ההרוגים נהגו על פי הכללים, כשחבשו קסדות ונהגו אחד לצד השני. סוליאריס נהג במהירות שאינה פחותה מ-93 קמ"ש, הבחין מרחוק ברוכבי האופניים בשול הימני, כשהוא חש עייפות אך המשיך בנסיעה כרגיל.

אין תמונה
עו"ד רותם טובול

"בנהיגתו הרשלנית גרם הנאשם למותם של שני בני אדם"

בכתב האישום שהוגש נגד הצעיר נכתב כי "הנאשם, אשר יכול היה להבחין ממרחק בקבוצה על השול ואף הבחין בה ממש, לא רק נמנע מנהיגה זהירה בסמוך לרוכבים, אלא נרדם ממש, סטה עם רכבו לשול ובלם והסיט את הרכב רק לאחר שפגע בשבעה רוכבי אופניים", נכתב בכתב האישום. "בנהיגתו הרשלנית המתוארת לעיל, גרם הנאשם למותם של שני בני אדם ולחבלה של ממש בחמישה אחרים".

לאחר התאונה שיחזר החבר שישב לצדו את רגע הפגיעה. "לא שתינו כלום במהלך הבילוי עם החברים", אמר לשוטרים. "בדרך חזרה נרדמתי ופתאום שמעתי 'בום'. אני לא יודע מה קרה, אני רק יודע שהוא פתאום איבד שליטה ופגע ברוכבים. אין לי מושג איך זה קרה, אולי הוא לא ראה אותם, אולי הוא נרדם".

בתזמון מצמרר, מאות רוכבי אופנים ייצאו ביום שבת הקרוב לרכיבה לזכר יצחק סימון ושלום גרוסמן ז"ל שנהרגו בתאונה הקטלנית. מסלול הרכיבה יעבור גם במקום התאונה. ההזנקה תתקיים בשעה 7:00 בבוקר מאתר "מיני ישראל" ובסיום הרכיבה יערך טקס קצר. האירוע מתקיים בשיתוף פעולה עם המשטרה, שתסייע בסגירת הכבישים למען בטיחות הרוכבים.