זוכה קצין מג
סומך ורעייתו בבית המשפט, ארכיון | צילום: חדשות 2

בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר היום עונש של 14 שנות מאסר על רב פקד ניר סומך, שהורשע בהריגת שכנו בעבר, בן טל. סומך ירה בו למוות במהלך עימות ביניהם בשנת 2009, לאחר שחשד שהתאהב באשתו ואף הטריד אותה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מדובר במעשה חמור", נכתב בגזר הדין. "ירי שלא הייתה לו כל הצדקה. סומך לא היה בסכנת חיים כפי שטען. מדובר ביריות שכוונו למרכז המסה כדי להרוג". עם זאת, הרכב השופטים הציג את קצין המשטרה כדמות חיובית ונורמטיבית. "אישיות הנאשם יוצאת דופן, הוא שירת כקצין מוערך ומצטיין שתרם לביטחון המדינה".

מנגד ציינו השופטים כי מדובר ב"עבירה כה חמורה מול אישיות כה חיובית - החלטה להמית בשלוש יריות".

פניו של סומך נותרו קפואות לשמע גזר הדין באולם הדיונים, בעוד אשתו טלי החלה למרר בבכי. בית המשפט אישר עיכוב ביצוע של העונש לשבועיים לבקשת עורד דינו של סומך, אבי חימי. 

"נקלע לסיטואציה של שבריר שניה"

בתיק, שנחקר על ידי אנשי המחלקה לחקירות שוטרים, עלו עדויות, שלפיהן טען סומך כי במשך שנים הטריד בן טל את אשתו, חיזר אחריה, איים בהתאבדות אם לא תיענה לו - ואף ניסה לממש את איומיו. לדברי קצין המשטרה, המצב החמיר עד כדי כך שבני הזוג נאלצו לעזוב את ביתם ביישוב גבעת יהושע ולעבור לקיבוץ זיקים.

לפני 5 חודשים, הרשיע בית המשפט את סומך בהריגה וזיכה אותו מאשמת רצח. כשבוע לפני כן שחזר סומך בפני חוקרי המשטרה את העימות עם בן טל, שהתרחש בשנת 2009. "אני רק מזהה מה שנקרא את האיום ופועל לנטרול הסכנה", אמר לחוקרים - כשהוא מדגים את הריב בינו לבין בן טל שבמהלכו ירה בו. "אני ממש מחדד את המבט. אני דורך את האקדח, אני מזהה אותו מניף את המוט. אני כבר שולף את האקדח, מכוון אותו. אני נותן כדור אחד, ואני רואה את המוט עדיין כביכול בשלבי חזרה. בשלב הזה אני נכנס למצב נוסף ונותן שני כדורים לכיוון של הראש".

"הקצין נקלע לסיטואציה של שבריר שניה", אמר אז פרקליטו של סומך, עו"ד אבי חימי. "הוא היה צריך לקבל החלטה". עורך הדין תהה: "האם חייו של הקצין עדיפים על חיי המנוח, שבא ואיים עליו והסתער עליו וניסה לרוצץ את גולגולתו?".

מנגד, טענה אמו של המנוח, כי בנה ואשתו של סומך ניהלו רומן, שככל הנראה הוציא את הנאשם מדעתו.