בית המשפט המחוזי בתל אביב החליט הבוקר במפתיע להמתיק את עונשו של ד"ר ג'קי סרוב, מי שהיה מנהל מחלקת המיון של בית החולים איכילוב וכונה "רופא הסלבריטאים". בית המשפט קיבל את הערעור שהגיש סרוב, והטיל עליו שישה חודשי מאסר שיומרו בעבודות שירות, במקום 15 חודשי מאסר בפועל.

עם הקראת גזר הדין פרץ ד"ר סרוב בבכי. כאשר יצא מאולם הדיונים אמר סרוב לעיתונאים: "אחרי שזה נגמר התחושה שלי הרבה יותר טובה, אחרי שנתיים של סיוט", אמר בהקלה. "לפחות לכלא אני לא אלך, יש לי 6 חודשים של עבודת שירות שלא מפחידות אותי. עבודות שירות בבית החולים זה משהו שאני עושה 29 שנה. אין דבר שמשמח אותי יותר מלעשות מה שאני אוהב ומקווה שאני יודע". כשנשאל הרופא מה בכוונתו לעשות עם תום הדיון, השיב בחיוך גדול: "לישון".

עשרות ממקורביו של סרוב הגיעו הבוקר לבית המשפט על מנת להביע תמיכתם בו. חלקם ענדו סיכה אדומה כסמל לתמיכה בו, עליה נכתב "ד"ר סרוב כולנו מאחוריך". מאבטחי בית המשפט הורו להם להוריד את הסיכות מסיבות ביטחוניות. עם הקראת גזר הדין החדש פרץ הקהל במחיאות כפיים ובקריאות שמחה.

סניגורו של סרוב, עו"ד נבות תל צור, אמר בעקבות ההחלטה: "אנחנו רוצים להביע הערכה עמוקה לבית המשפט המחוזי על העבודה שנעשתה כאן. התערבות כל כך דרמטית בעונש היא לא דבר רגיל ומדברת בעד עצמה על כל העוצמה של התיק הזה".

קיבל שוחד מאסי אבוטבול

דוקטור ג'קי סרוב בבית המשפט המחוזי בתל אביב
שנתיים של סיוט. סרוב, היום | צילום: חדשות 2

ד"ר סרוב הורשע בקבלת שוחד מראש ארגון הפשע אסי אבוטבול תמורת קידום הטיפול בו בבית החולים, ונשלח ל-15 חודשי מאסר בפועל. בערעורו טען סרוב כי אכן קיבל לידיו כסף בשלוש הזדמנויות שונות, אך לטענתו לקח את הכסף משום שפחד מאבוטבול.

למרות שינוי גזר הדין, הרכב השופטים בראשות השופטת דבורה ברלינר מתח על סרוב ביקורת חריפה. "במעשיו, סרוב לא הביע פחד מאבוטבול", כתבו השופטים. "שוחד, זה שוחד, וכך יש לראותו. נסיבות מקלות - אינן מקנות לו משמעות אחרת, הן אינן מצביעות על כך שהמערער נאלץ לנהוג כפי שנהג, ואינן מפחיתות מאחריותו המוסרית".

השופטת הוסיפה כי השפעתן היחידה של הנסיבות יכולה להיות לעניין הענישה, וכך היא אכן מציעה לנהוג. העוד אמרה השופטת כי בזמן ביצוע העבירה, אסי אבוטבול לא היה העבריין המוכר שהוא היום, והוסיפה כי בעבירת שוחד, מקבל השוחד מנצל את מצוקתו של נותן השוחד, אך כאן, הדגישה, נותן השוחד לא היה שרוי במצוקה.

השופטת הציעה לסניגורים למשוך את הערעור

חבריו של דוקטור ג'קי  סרוב בבית המשפט המחוזי
תומכים בסרוב בביהמ"ש, היום | צילום: חדשות 2

בדיון הקודם על הערעור, שהתקיים לפני כ-3 חודשים, דחו סניגוריו של ד"ר ג'קי סרוב את הצעת נשיאת ביהמ"ש המחוזי דבורה ברלינר, היושבת בראש הרכב השופטים הדן בערעור של ד"ר סרוב, למשוך את הערעור שהגיש הרופא על פסק הדין.

בדיון שהתקיים בספטמבר אמרה השופטת לסניגוריו של סרוב: "אני מציעה לכם להשאיר על כנו את הערעור רק לעניין פסק הדין (עצם קבלת השוחד). אי אפשר לברוח מזה שסרוב ביקש כסף מאבוטבול, יש בעניין הודאה ברורה שלו והודאה של 'המתווך'".

השופטת הוסיפה בצעד חריג כי "הדברים הם חד משמעיים, הלחץ עליו מעיד סרוב הוא פנימי וטבעי, אין בכך משהו חריג. נראה שסרוב לא פחד מאסי אבוטבול כמו שזה נראה". עוד אמרה השופטת: "אנחנו הולכים לכביש ללא מוצא".

בשלב זה הופסק הדיון כדי לאפשר לסניגוריו של סרוב להתייעץ עמו. לאחר זמן קצר חזרו הסניגורים לאולם כשהם דוחים את הצעת השופטת. עו"ד יהודה ויינשטיין השיב:  "ג'קי לא לקח שוחד, איננו מסכימים להצעת השופטת".

גזר הדין המקורי: 15 חודשי מאסר בכלא

דוקטור ג'קי סרוב ואשתו בבית המשפט (גלעד שלמור)
ד"ר סרוב ואשתו בבית המשפט, ארכיון | צילום: חדשות 2

לפני כחצי שנה הוטל עונש כבד מאוד על ד"ר ג'קי סרוב, מי שהיה מנהל מחלקת מיון פנימי בבית החולים איכילוב, והורשע בקבלת שוחד מאסי אבוטבול תמורת קידום ענייניו הרפואיים. בתום הקראת גזר דין ארוך ומתעתע, גזרה עליו שופטת השלום דורית רייך-שפירא 30 חודשי מאסר, מתוכם 15 חודשים בפועל - עם קלון.

אולם בית המשפט התמלא המוני משפחה ועובדים לשעבר שבאו לתמוך ברופא שניהל את מחלקתם. כשהתקבל גזר הדין, התגובות היו המומות ונעו בין בכי לזעקות כאב. "נראה את השופטת מתמודדת עם אסי אבוטבול", אמרה רחל שוורץ שעבדה תחת סרוב בבית החולים איכילוב, "המדינה הזו השתגעה לגמרי", הוסיף מקורב למשפחה.

בגזר הדין מתחה השופטת ביקורת על בית החולים איכילוב. "הנאשם נחשב לרופא הסלבריטאים", אמרה, "אך שמעתי את העדים פרופסור ברבש ופרופסור אורן אומרים כי הוא טיפל באנשים שאף אחד לא רצה לטפל בהם. הופתעתי לגלות שיש אנשים בבית חולים ציבורי שאף אחד לא רוצה לטפל בהם".

"בית המשפט מאזן ומתחשב בפגיעות שעבר האדם, כמו גם הפגיעה במעמדו", אמרה השופטת במהלך הדיון, "הפרסום והחקירה המשטרתית פגעו בכבודו ובהכנסותיו ואני מאמינה לו שחייו הפכו לגיהנום.
למרות זאת, מידת הרחמים נסוגה מפני מידת הדין".

סרוב אחרי גזר הדין: "זה סוג של משפט ראווה"

אסי אבוטבול
שוחד. אסי אבוטבול | צילום: חדשות 2

בתום הקראת גזר הדין יצא מהאולם ד"ר סרוב, נסער ונתמך על ידי משפחתו." אני קורבן", אמר לתקשורת. "זה סוג של משפט ראווה, אני לא חושב שמישהו מכם יכול להגיד שזה עונש מידתי. אני לא חושב שיש מישהו שחושב שקיבלתי את העונש שבאמת מגיע לי ושיש איזשהו קשר בין העונש לבין מה שעשיתי".

"זה לא יום אור", אמר עו"ד נבות תל צור, פרקליטו של סרוב, "אין ספק שמדובר בגזר דין חמור ביותר שאפילו התביעה לא ציפתה לו . נצטרך ללמוד את גזר הדין הזה היטב ולכלכל את המשך הצעדים של סרוב. אני עדיין חושב שהוא ראוי לטפל בחולים ומקומו לא בבית סוהר", הוסיף.

דוקטור סרוב, מי שהיה מקושר לשמנא וסלתא של החברה הישראלית וזכה לכינוי "רופא הסלבס", הסתבך בפרשה עקב מעצרו של אבוטבול במסגרת החוק למאבק בארגוני הפשיעה. תוך כדי החקירה של אבוטבול התבררה מעורבותו של סרוב, שקיבל מאבוטבול כספים באמצעות סוחר תכשיטים ומספר פעמים קיבל כסף מזומן ממש מיד ליד בתוך בית החולים איכילוב.

כתבות נוספות בנושא:

ד"ר סרוב הורשע בקבלת שוחד מאסי אבוטבול  

שייקה לוי על ד"ר סרוב: טעות בשיקול הדעת

15 חודשי מאסר בפועל נגזרו על ד"ר סרוב

ד"ר סרוב: חושש שלא אוכל לחזור לטפל בחולים