ניסו שחם בבית המשפט, הבוקר
ניסו שחם בבית המשפט, היום | צילום: פלאש 90, חדשות

בית משפט השלום בתל אביב גזר היום (שני) 240 שעות לתועלת הציבור על ניצב בדימוס ניסו שחם, מי שהיה מפקד מחוז ירושלים במשטרה. הפרקליטות ביקשה לגזור על שחם, שהורשע בחודש אפריל בביצוע מעשה מגונה בשוטרת אך זוכה משבעה אישומים אחרים, כמה חודשי עבודות שירות. שחם הצהיר בעבר שיערער על עצם הרשעתו. עוד נגזרו על שחם שישה חודשי מאסר על תנאי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

השופט בני שגיא, שדן בטיעונים לעונש של שחם, קבע כי "לא ניתן לראות במעשיו של הנאשם כ'אקט של נשיקה בלבד', אלא יש ליתן משקל בענישה גם להיבטים הנוספים הנובעים מאותה התנהגות, וקשורים לנורמות ההתנהגות המצופות משוטרי ישראל. מכאן, שאין לגזור גזירה שווה בין הענישה הראויה לפלוני המנשק אלמונית בניגוד לרצונה, לבין הענישה הראויה לקצין בכיר המנשק שוטרת זוטרה, בניגוד לרצונה, אף אם אין ביניהם יחסי תלות או מרות".

עו"ד רונן יצחק מהמחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בפרקליטות המדינה מסר בעקבוצת גזר הדין כי "עובדות המקרה מגלות כי ניצב (בדימוס) ניסו שחם, במהלך שירותו כקצין בכיר במשטרת ישראל יצר קשרים אינטימיים, בעלי אופי מיני, עם שוטרות צעירות, על פי רוב בדרגות נמוכות, בתפקידים זוטרים ובפער גילאים משמעותי ממנו, שהיו כפופות אליו. למרות קשרים אלה, הוא לא נמנע מטיפול בענייניהן המקצועיים והאישיים, תוך הסתרת הקשרים האינטימיים".

עוד מסר עו"ד יצחק: "המחלקה לחקירות שוטרים סברה כי התנהגותו הסדרתית, כקצין בכיר במשטרת ישראל, שפעל בניגוד להוראות ולכללים המחייבים קצין בדרגתו, מגבשת עבירת הפרת אמונים הפוגעת בציבור, בצד עבירת המין שבה הורשע, וביקשה לעכב את ביצוע העונש לצורך הגשת ערעור".

בחודש אפריל קבע השופט שגיא כי בניגוד לאופן שבו תוארו הדברים בכתב האישום, הוכח שבכל המקרים שבהם נטען כי בוצעו פעולות בניגוד עניינים ועל בסיסם הואשם הניצב בדימוס בהפרת אמונים, דובר על ניגוד עניינים שאיננו פלילי. במרבית המקרים אף בעוצמה חלשה ביותר שרחוקה מרחק ניכר מאוד מהמתחם הפלילי.

"בכל המקרים בהם דן הנאשם במצבן של שוטרות עמן ניהל קשרים הוכח שחרף ניגוד העניינים החלטותיו היו ענייניות מוצדקות ומתיישבות עם המדיניות המוצהרת שבה נקט, עם מדיניות המשטרה ועם שיקולי הצדק", כתב השופט.

בית המשפט הרשיע את ניצב בדימוס שחם בנשיקה בכפייה של שוטרת שעמה היה בקשר לא רומנטי ואינטימי. האירוע התרחש בעת שהשניים היו במכונית ומדובר בנשיקה שבה גם שרבב את לשונו לפיה. השופט קבע כי מדובר ב"מפקד בכיר ונערץ במשטרת ישראל הבוחר לנשק שוטרת זוטרה, בהפתעה מוחלטת, מבלי שטרח לברר, ולו במרומז, האם גם היא מעוניינת בהעברת הקשר לפסים מעין אלה. הדברים נכונים ביתר שאת כאשר הנאשם ידע על חוסר שביעות רצונה של ו.ו. מתפקידה ועל רצונה לעבור, ויכול היה להניח כי רצונה בשימור הקשר החברי-מקצועי עימו קשור בכך".

בית המשפט זיכה את שחם ממעשה מגונה נוסף שבו הואשם בשוטרת שעמה היה לו קשר בהסכמה, לאחר שהשופט קבע שלא היו יחסי מרות ביניהם ומאחר שהאישום המקורי של מח"ש היה "מעשה מגונה תוך ניצול יחסי מרות", הרי שאין מקום להאשימו במקרה הזה. במקרה אחר הואשם שחם בהטרדה מינית וגם כאן הוא זוכה לאחר שבית המשפט קבע שמדובר במסרון מיני אחד שהקצין הבכיר העביר לשוטרת ואין בו די כדי להרשיע את שחם בהטרדה מינית.

בחודש ספטמבר אמר שחם באחד הדיונים: "אני נחוש בדעתי לערער על פסק הדין". מבחינת מח"ש, ההחלטה בעניינו של שחם היוותה מכה קשה, שהרי מבחינתה מדובר היה בתיק דגל. "הייתה פה העלבה קשה וגם עם זה אני יכול להתמודד, אני אדם חזק", אמר שחם לפני כשלושה חודשים. "אני יכול גם עם מאסר אם בית המשפט יטיל עליי ולא אערער על העונש, רק מבקש את גזר הדין מהר. אני אדם שיודע לקבל דברים ויודע להתמודד. רק לא עם חוסר אמת. רק לא עם שקר".

שחם הוסיף: "הם הגיעו אליה (למתלוננת) דרכי, לא דרך החקירה. הם הגיעו אליה בזכות זה שאני אמרתי. המתלוננת הגיעה עם בעלה לבקר וכתבה 'ניסו אני מתפללת בשבילך'. זאת המסכנה שהוא (התובע) מתאר. זאת הבחורה שהשפלתי והחפצתי, לדבריו. שלא רצתה נשיקה. אז על מה מדובר פה בכלל? אני מקווה, נותרה בי טיפת נאיביות שפעם יהיה להם גוף ביקורת ויהיה להם מורא מלומר דברים לא מדויקים. מורא כבד".

"מסע של שש שנים, ההר הוליד עכבר", אמר שחם בתום הדיון לפני כחצי שנה. "סיפור 'פרשיית ניסו שחם' לא הייתה ולא נבראה. זה לא סוף פסוק, נמשיך להילחם. אני בטוח שהצדק לגמרי ינצח. שש שנים של אישומים הזויים ומוזרים שלא הייתה להם אחיזה במציאות".