הפטום זרהום, קורבן הלינץ' בבאר שבע (צילום: Meir Even Haim/Flash90, חדשות)
הפטום זרהום ז"ל וזירת הלינץ' | צילום: Meir Even Haim/Flash90, חדשות

דרמה במשפט הלינץ' בבאר שבע: כשנתיים לאחר האירוע בתחנה המרכזית בבאר שבע, בית המשפט דחה אמש (שני) את הבקשה להגיש את הסרטונים שצולמו בזירה כראיה - ונימק את החלטתו במחדלי חקירה חמורים של המשטרה. היום חזר בו השופט מההחלטה, והבהיר כי הדיון בשאלה האם לקבל את התיעוד כראיה יימשך.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

השופט אהרון משניות ציין כי מההחלטה שפורסמה אתמול נשמטו בטעות המילים "בשלב זה". לדברי השופט, "
כוונת הדברים הייתה כי ההחלטה תידחה עד להשלמת בירור מלא של טענות הצדדים, שטרם הושלמה עד כה מסיבות טכניות". הדיונים שנקבעו לשבוע הבא נדחו.

משפטם של ארבעת הנאשמים - דוד מויאל, חייל צה"ל יעקב שמבה, אביתר דמרי וקצין שב"ס רונן כהן - צפוי להימשך. התיעודים, שנכללו גם בסרט התיעודי "מוות בבאר שבע", נחשבים לראיות המרכזיות שמבססות את האישום שנחשב ל"תיק דגל" של הפרקליטות.

עורכי הדין של אחד הנאשמים, עו"ד שלום פיניה ועו"ד אייל הדר, מסרו בתגובה: "בית המשפט המחוזי נתן את החלטתו באופן חד וברור ולפיה בקשת המאשימה להגשת הראייה נדחית. היום ובאופן מפתיע ציין בית המשפט כי התכוון לכך שבקשת המאשימה נדחית לעת הזו בלבד וכי בהמשך יחליט ויפרסם החלטה מנומקת".

"בנסיבות העניין ועל אף חריגותה של ההחלטה המתקנת אין לנו להמתין להחלטה הסופית המנומקת ולשקול צעדנו בהתאם", הוסיפו. "נדמה כי עסקינן מבחינה משפטית בערעור ביהמש הנכבד על החלטתו שלו אך כאמור אין אלא להמתין להנמקות ולהתייחס בהתאם".

התחנה המרכזית בבאר שבע, ארכיון
זירת האירוע | צילום:

באירוע נהרג הפטום זרהום - נתין זר מאריתריאה, דקות לאחר שאירע פיגוע במקום. המדינה רצתה להוכיח שזרהום היה מנוטרל, שלא נשקפה סכנה ממנו ולכן לא הייתה עילה לתקוף אותו - ומנגד, טענת החשודים היתה שחשו מאויימים ממנו, פחדו שיש עליו מטען ולכן הכו אותו.

אתמול ציין השופט כי במהלך המשפט התברר שבמשטרה לא קיימו הליך מסודר: החוקרים לא תיעדו את הפעולות כנדרש בנוגע להורדת הסרטון, לא פעלו לפי הנהלים ולא תועדה "שרשרת מוצג" שמתארת מי לקח את המוח של המצלמות. כמו כן לא ידוע מי צרב את הדיסק, לא ידוע מי סימן את הדיסק וגם לא ידוע איך הדיסק הגיע לחומר שהוצג לחשודים בחקירה.

מהפרקליטות נמסר אתמול כי הם ממתינים לנימוקי השופט בכדי לשקול את צעדיהם. "מאחר שמדובר בהליך תלוי ועומד הנמצא בשלבי ניהולו בבית המשפט, אין באפשרותנו להתייחס בשלב זה לכל טענה הנוגעת לחומר הראיות בתיק", הוסיפו.