מנדלבליט. "מסוגל לקבל החלטה נקיה?" (צילום: מארק ישראל סאלם, FLASH 90, חדשות)
ארכיון | צילום: מארק ישראל סאלם, FLASH 90, חדשות

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט נשא הערב (חמישי) דברים בכנס "שנת המשפט" באוניברסיטת חיפה, ותקף את הצעות החוק שמקדמת לאחרונה הקואליציה, בהן "חוק ההמלצות". "הצעדים הללו אינם מקדמים משילות. להיפך. הם פוגעים בה", הבהיר מנדלבליט.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"ברור שהמקבץ של אותן הצעות חוק חייב להטריד את מנוחתו של כל אחד, ובוודאי מטריד את מנוחתי שלי", הוסיף היועמ"ש. "התוצאה של שילוב הצעות החוק עלולה להיות קשה מנקודת המבט של שלטון החוק והאינטרס הציבורי. מדובר בהחלשה של ההגנה על זכויות האדם, מדובר בפגיעה קשה במנגנוני ההגנה על מנהל תקין ומניעת שחיתות שלטונית ומדובר בפריצת עיקרון היסוד של שוויון בפני החוק".

עוד הוסיף מנדלבליט כי צבר היוזמות הללו יכול אף להביא ל"מדרון חלקלק". "כאן בדיוק נכנסים לתמונה שומרי הסף, לשם כך הם קיימים, הנושא הזה הוא בנפשנו", אמר. "לאחרונה נשמעות טענות מצד גורמים שונים, מכל קצוות הקשת, המנסים להטיל דופי ולעורר ספקות בדבר כשרות השיקולים המנחים את רשויות אכיפת החוק, בדגש על משטרת ישראל ופרקליטות המדינה.
אין כל מקום לטענות או לרמיזות בדבר שיקולים זרים כלשהם בעבודת המשטרה או הפרקליטות".

"אנשי פרקליטות המדינה, תחת הנהגתו האחראית, הערכית והטובה של שותפי לדרך, פרקליט המדינה  שי ניצן, ממלאים את תפקידם מתוך תחושת שליחות ומחויבות עמוקה לשלטון החוק במדינה. אנשי הפרקליטות פועלים יום יום מתוך שיקולים מקצועיים גרידא, על פי העובדות והדין. הגורם היחיד המנחה אותם בעבודתם הוא החוק.  בוודאי שאין כל השפעה פוליטית או השפעה זרה אחרת על עבודתם, לא מצד זה ולא מצד אחר. מערכת אכיפת החוק לא חוששת לברר חשדות נגד כל אדם, יהיה תפקידו או מעמדו הציבורי אשר יהיה".

כמו כן התייחס בנאומו מנדלבליט לביקורת שהושמעה כלפי הפרקליטות בפרשת "שוברים שתיקה". "חשוב להעמיד דברים על דיוקם - ההחלטה על פתיחה בחקירה במקרה זה, בגין חשד לשימוש בלתי חוקי בכוח כנגד אזרח פלסטיני עצור, התקבלה בעקבות פניות שהתקבלו בפרקליטות המדינה, לרבות פנייה מאת הפצ"ר לפרקליט המדינה", הסביר. "העצמאות שלנו בעניין הזה היא טוטאלית. כל טענה אחרת היא שגויה ומטעה. ההגעה לחקר האמת היא התכלית היחידה של הליכי החקירה הנוגעים לאירוע המדובר, או לכל חקירה מתנהלת".

"הניסיון לייחס מוטיבציה פוליטית כביכול או שיקולים זרים לפעולות שבוצעו ולהחלטות שהתקבלו, על ידי הדרגים הבכירים ביותר בפרקליטות המדינה, הינו חסר כל ביסוס, ראוי לגנאי ועולה כדי חוסר אחריות מוחלט", הוסיף. "יש לנו פרקליטות מדינה אחת. אין מקצועית ממנה".