25 שנים לאחר שנכנסה לפרקליטות המדינה, תלתה בשבוע שעבר עו"ד שילה ענבר את הגלימה ועזבה בפעם האחרונה. למרות שבעברה מאות אם לא אלפי תיקים, כנראה הזכור ביותר שבהם יהיה תיק רומן זדורוב שעסק ברצח הילדה תאיר ראדה והסעיר מדינה שלמה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"זדורוב זה חלק שולי בעשייה שלי, זה נשמע לא הגיוני אולי למי שצופה בזה,זה לא תיק חיי", אמרה ענבר שלא ציפתה אילו מימדים של חשיפה ציבורית יקבל התיק. "אני לא חושבת שאפשר להעריך כזה דבר. זה משוגע, חשבתי שזה יהיה מעניין, מאתגר, חשבתי שיש לי את היכולות המקצועיות לטפל בתיק הזה", אבל בדבר אחד מודה שטעתה: "חשבתי שיש לי את החוסן הנפשי לטפל בתיק הזה- בזה טעיתי".

ישתחרר מהכלא? זדורוב (צילום: חדשות 2)
"אין רוצח שלא חוזר בו", זדורוב | צילום: חדשות 2

אבל על אף הסערה הציבורית שקמה וגלי התמיכה שקיבל זדורוב מחלקים בציבור שטענו שהוא זכאי, ענבר משוכנעת באשמתו. "הוא שקרן, הוא אחד השקרנים. אני חקרתי אותו ארבע ישיבות בחקירה נגדית, הוא נפל בכל מלכודת שאפשר היה ליפול".

תומכי הקונספירציה טענו שזדורוב חזר בו מהודאתו שהוצאה ממנו בכח. "אין רוצח שלא חוזר בו, אין אדם שמודה ולא חוזר ", טענה ענבר. "עוד לא ניהלתי תיק רצח עם אדם שהודה במשטרה ולא חזר בו, כולם חוזרים". בנוסף עלו טענות על כך שלא נמצאו שרידי DNA של זדורוב בזירת הרצח. "החיים זה לא CSI, יש איזו תחושה לאנשים שכל מקום שבן אדם עובר הוא משאיר DNA ובמציאות אולי הוא משאיר אבל לא תמיד אפשר לגלות".

אילנה ראדה, ארכיון (צילום: פלאש 90, חדשות)
אילנה ראדה, ארכיון | צילום: פלאש 90, חדשות

ענבר נאלצה להתמודד בין היתר גם עם טענות מצד אמה של תאיר ראדה, אילנה, שהביעה גם היא חוסר אמון במערכת ובהרשעת זדורוב. "אני לא מנהלת תיק בשביל אילנה ראדה. אתה לא מנהל תיק עבור הקורבן הספציפי אתה מנהל אותו עבור בטחון הציבור, עבור זה שבני אדם נוספים לא יפגעו. המדד להצלחה הוא פסק הדין, בעיניי אם אדם שפגע בילדה יושב בכלא ולא יכול לפגוע בילדות נוספות זו הצלחה".

מי שייצגה את המדינה בהצלחה הפכה ברשתות החברתיות לכתובת להסתה. שלחו לה איומים, קללות ואף היה מי שאיתר את כתובתה כדי לארגן מחאה ליד ביתה. "פורסמה תמונה שלקחו מדף הפייסבוק האישי שלי. היו כיתובים כגון איחולים שלילדים שלי יקרה מה שקרה לתאיר ראדה. זה הלם, דבר כזה אתה משתגע". את הטענות על כך שזדורוב הוא קורבן בשל המוצא שלו היא דוחה מכל וכל. "באמת מישהו חושב שירצו לתת לרוצח להסתובב חופשי כי מצאו רוסי שלא עשה שום דבר לאף אחד? זו חשיבה רצינית?".

עכשיו היא יוצאת לדרך חדשה במשרד שלה: משתפת פעולה עם עורכי דין בעיקר בתחום הכלכלי, כותבת מאמרים על הלבנת הון ומשלימה ספר בנושא חילוט רכוש. את פרשת זדורוב היא רוצה להשאיר מאחור, למרות הביטחון המלא באשמתו. ועל אף שענבר יודעת שבכל מערכת יש פגמים וטעויות, היא בכל זאת מסכמת: "אין לי ספק שהרבה יותר אשמים נמצאים בחוץ מחפים מפשע בכלא".