הריון
פוטרה בחודש השביעי להריונה, אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

ו', תושבת בית שאן, בת 27 ואם לשלושה ילדים, פוטרה לפני כשנתיים וחצי מעבודתה כעובדת ניקיון בבית ספר בעיר כשהייתה בחודש השביעי להריונה. בשל כך היא הפסידה כחודשיים יקרים בהם עוד יכלה לעבוד וכן מנעו ממנה את הזכאות לקבל דמי לידה מהביטוח הלאומי. כל זאת קרה כשהיא המפרנסת היחידה במשפחה משום שבעלה מקבל קצבת נכות בגלל בעיות רפואיות. כעת היא תובעת את מעסיקיה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

את העבודה קיבלה ו' דרך חברת כוח אדם שהייתה זכיינית של העירייה. לאורך כל תקופת עבודתה היא מילאה את תפקידה על הצד הטוב ביותר ומעולם לא קיבלה תלונות. אך לאחר 9 חודשים שהיא עבדה בבית הספר וכשהיא בחודש השביעי להריונה, מצפה לילד שלישי, החליטה עיריית בית שאן להחליף את חברת כח האדם ומספר עובדים וביניהם ו' נשלחו הביתה. היא טוענת כי בעקבות הפיטורין לא הוצע לה מקום חלופי להמשך עבודה או לחילופין תשלום על הזמן שהיא לא עובדת. כך ו' נותרה חסרת כל ובלי יכולת לפרנס את בני משפחתה.

"הם לא הסתכלו עלי, לא היה אכפת להם ממצבי", סיפרה ו' לחדשות 2 Online, והוסיפה כי מעסיקיה ידעו על ההריון עוד מהחודשים הראשונים ולא התייחסו לכך בעת הפיטורין. בנוסף היא טוענת כי הפיטורין נעשו בעל פה ואפילו מכתב לא הגיע לידיה ואף בתחילת עבודתה היא כלל לא קיבלה הודעה על תנאי העסקתה ולא נערך עמה שום הסכם בכתב.

ע
ע"וד עימאד זיינה | צילום:

"לא ידעתי שבכלל מותר לי לתבוע", טענה. "ידעתי שזה לא היה בסדר, גם התקוממתי בפניהם על שהם זורקים אותי מהעבודה בחודש שביעי להריון. אבל רק לאחרונה גיליתי שיש לי זכויות והיה אסור להם לשלוח אותי הביתה".

"עצוב כי גם בשנת 2017 יש עדיין מי שמפטר נשים בהיריון ופועל בניגוד לחוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה תוך רמיסת זכות האישה להיריון, לעבודה ולשוויון", אמר עורך דינה של ו' עימאד זיינה ממשרד עורך הדין משה גרמה. "3,000 נשים בהיריון מפוטרות במדינת ישראל מדי שנה, תופעה פסולה זו חייבת להסתיים ולהעלם מהעולם, ככל שיותר נשים תעמודנה על זכותן לשוויון כך יפחתו מקרי האפלייה הפסולה והאסורה".

מהמחלקה משפטית גליל פסגות כ"א בע"מ נמסר בתגובה :"הואיל ולטענתך המחלוקת מתבררת בבית משפט, אזי היא תמשיך להתנהל שם ורק שם. עד כה ומבדיקה מהירה שערכנו, שום תביעה בעניין טרם התקבלה, ושום מסמך נמצא על הודעת העובדת שהיא בהיריון נכון לרגע זה. עם קבלת מסמכים יותר ברורים העניין יטופל כחוק וכדין".

מעיריית בית שאן נמסר בתגובה: מבדיקה עם המחלקה המשפטית עולה כי לא מדובר בעובדת עירייה אלא בעובדת של חברה קבלנית אשר הייתה אחראית לפני כ-3 שנים על ניקיון מוסדות החינוך בעיר. המקרה המדובר הובא לידיעת העירייה לראשונה עם הגשת התביעה שהוגשה, אגב, נגד החברה המעסיקה ואילו העירייה צורפה אליה כנתבעת בשל אחריות עקיפה מכח החוק".

"יחד עם זאת, יצוין כי העירייה, מקיימת נהלי פיקוח ובקרה קפדניים במיוחד כלפי קבלני כח אדם מטעמה ומוודאת כי העובדים מקבלים את כל זכויותיהם בהתאם לחוק, בין היתר באמצעות חברה שנשכרה במיוחד לצורך זה. עבודת הקבלן שהעסיק את הנתבעת הופסקה לפני כ-3 שנים, בין היתר, בעקבות הפרות ואי כיבוד זכויות עובדים".

ליצירת קשר עם הכתבת: avivitm@ch2news.co.il