"המלחמה החלה", קפטן ג'ורג' | צילום: חדשות 2

פרשת חקירת דיראני חוזרת לבית המשפט: הליך הגישור בין דורון זהבי, מי שכונה "קפטן ג'ורג'" והיה חוקר צבאי ביחידה 504 של המודיעין, לבין משרד הביטחון קרס והצדדים יתייצבו בתחילת השבוע הבא בבית המשפט המחוזי בתל אביב. בתביעה הפיצויים שהגיש, טען זהבי שהמדינה "זנחה אותו" לאחר שהתפרסמו הקלטות מתוך החקירה וכעת הוא צפוי לזמן שורה של בכירים במערכת הביטחונית והמשפטית למתן עדות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"קפטן ג'ורג'", נשוי ואב לשלושה, אישר את הפסקת המגעים בין הצדדים ואמר לחדשות 2 Online כי "הליך הגישור אכן קרס. מבחינתי המערכה והמלחמה מתחילה. נביא מצעד של עדים". במהלך הליכי התביעה, זהבי ופרקליטיו צפויים לזמן לעדות בעלי תפקידים בכירים ובהם: היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שכיהן באותה תקופה כסנגור הצבאי הראשי, ופרקליט המדינה שי ניצן.

"כולם שנים פחדו לדבר על פרשת דיראני ושמרו את הפרטים לשיחות בחדרי חדרים", הסביר זהבי, שעליו הוטלה המשימה לחקור את מוסטפא דיראני -שנחטף לישראל בעקבות ההערכה שהוא מחזיק במידע בנוגע לרון ארד. "הגיע הזמן שהכל יצא החוצה".

צפו בסיפורים המעניינים של 21.5 לאורך השנים
הגיש תביעה. דיראני במעצרו | צילום: חדשות 2דיראני הגיש את תביעת הפיצויים נגד המדינה ערב חזרתו ללבנון במסגרת עסקת טננבאום בסתיו 2003, לאחר ששלוש שנים קודם לכן הוא התלונן על עבירות מין שבוצעו בו לכאורה במהלך חקירותיו בישראל. זהבי, שחקר אותו, שירת בצבא במשך למעלה מ-20 שנים בתפקידים רגישים שונים בחיל המודיעין. בשנת 2002 הוא שוחרר מהצבא, בעקבות מה שהגדירו במערכת הביטחון כקיצוצים. הוא טען כי מדובר בתירוץ, והוא למעשה הפך שעיר לעזאזל של מערכת הביטחון.

זהבי: "נמאס לי להסתתר"

בשנת 2013, זהבי פנה לבית המשפט ביוזמתו וביקש לאפשר לחשוף את זהותו, למרות התפקיד הרגיש שאותו מילא בשירות המדינה. הוא טען כי במקום מגוריו ובמקום עבודתו יודעים כי הוא החוקר שמפורסם. בריאיון מקיף לכתב "עובדה", עמרי אסנהיים, ששודר באותה השנה לאחר התפוצצות הפרשה, מסביר בין השאר זהבי מדוע החליט להיחשף. "אני יושב מולך, מול המצלמה ולא מאמין עדיין שאני עושה את זה. אבל קיבלתי החלטה. נמאס לי להסתתר מאחורי הכינוי קפטן ג'ורג'. הבנתי שהציבור צריך לראות את הפנים שלי, לשמוע את הקול הטבעי שלי, ולהבין שהייתי בנאדם שמילא תפקיד. והתפקיד שלי היה בשליחות המדינה".

"שמר מידע על רון ארד", דיראני בחקירה | צילום: חדשות 2"אם אתה יודע שנחקר מסוים שהוא למעשה בורג מרכזי בחקירה מתעקש אתך בעזות מצח על משהו שהוא עקרוני וחשוב, ובישיבה הקודמת שעשית נותנים לך אישור להכות, אז הסטירה שתיתן לו תשנה את ההתנהלות ותשפיע על המשך החקירה גם שלו וגם של אחרים", מסביר זהבי. "עד אותו רגע לא עשית לו שום דבר, רק דיברת איתו. והוא הלך לישון כשהוא הבין שמותר לו לשתוק. אתה חייב שמה להביא את זה למקום אחר. שהוא יבין שמבחינתך אתה קובע את המשחק. אתה מתחיל שם. הוא לא יודע איפה אתה מסיים".

זהבי תיאר בהרחבה בריאיון את חקירת דיראני, מהרגע בו קיבלו הוא וחבריו את משימת החקירה ועד הפרשה שטלטלה את מערכת הביטחון. "כבר בתחילת הפרשה הבנתי שאני הולך קדימה ומאחורי אין אף אחד", הוא אומר, "כולם העדיפו להתרחק מהסיפור הזה. ככל שזה התרחק מכולם והפך להיות הסיפור של דורון, של קפטן ג'ורג', ככה היה טוב לכולם".