אין תמונה
יפתח גריידי ז"ל

המדינה דורשת פיצוי על הרג החייל: כפי שפורסם לפני כשנה, הפרקליטות הגישה תביעה אזרחית נגד צעיר שהורשע בהריגת החייל יפתח גריידי ז"ל במועדון ברעננה בשנת 2014. מדובר בתביעה תקדימית בסך של כ-4 מיליון שקלים, על פי הערכת הפיצויים ששולמו וישולמו בעקבות מותו של גריידי ז"ל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

פרקליטות מחוז מרכז (אזרחי) הגישה את התביעה בשם משרד הביטחון נגד גניש, שהורשע בהריגה ונשלח ל-15 שנות מאסר, ומעורבים נוספים. התביעה הוגשה כתביעת המשך להליך הפלילי: "מטרתה שיפוי המדינה בגין הכספים ששולמו ושישולמו על ידי משרד הביטחון להוריו של חייל צה"ל המנוח", הדגישו בפרקליטות.

העילות המיוחסות בכתב התביעה לגניש ולחבריו, שהורשעו בעבירה של אי מניעת פשע, כוללות בין השאר רשלנות ו"הפרת חובה חקוקה לרבות הפרת הוראות חוק לא תעמוד על דם רעך ועשיית עושר שלא במשפט". 

בנוסף נתבעת חברת השמירה, שהייתה אמונה על סידורי הביטחון במועדון הלילה "שש" ברעננה, וכן בעלי המועדון בשל כך שרשלנותם תרמה להתרחשות האירוע. "על פניו תביעה זו מתמקדת במישור הכספי גרידא. יחד עם זאת, אין בענישה הפלילית ובתביעה זו כדי להלום את חומרת ביצוע פשע נתעב ומזוויע שכזה", נכתב בכתב התביעה.

אין תמונה
בן גניש

עוד הדגישו בפרקליטות: "הפשע קיפד חייו של צעיר מבטיח על לא עוול בכפו, פשע שלא זו בלבד שראוי לכל גנאי אפשרי אלא שגם מהווה אסון משפחתי לכל דבר ועניין. המדינה מכוח האמור לעיל, זוקפת לתביעה זו, הגם שהיא כספית, חשיבות ציבורית מן המעלה הראשונה".

מפרקליטות מחוז מרכז (אזרחי) נמסר: "במקרה זה בו נהרג לוחם חטיבת גולני, יפתח גריידי המנוח, נעשה כל מאמץ על מנת למצות את הדין בראש ובראשונה עם הדוקר כמו גם עם מעורבים נוספים באירוע. הפרקליטות רואה חשיבות רבה בשימוש בכלים אזרחיים כמשלימים להליך הליבה הפלילי, לצורך הגנה על קשת האינטרסים הציבוריים והנפגעים הרבים, הישירים והעקיפים, בגין מעשי עוולה ואלימות חמורה. רשויות אכיפת החוק יתמידו בשימוש בכלים אלה ללא לאות במקרים דומים בעתיד."

התביעה הוגשה על ידי פרקליטות מחוז מרכז (אזרחי) מטעם חטיבת תביעות וביטוח באגף היועמ"ש במשרד הביטחון, בסיוע היחידה לאכיפה אזרחית בפרקליטות המדינה. ההליך הפלילי נוהל על ידי פרקליטות מחוז מרכז (פלילי). את כתב התביעה התקדימי הגישו עורכי הדין ברוך בריזל ואורן גולדברג.