אביבה חיון, עדיה
אביבה חיון ז"ל וזירת האסון | צילום: ניר בן שטרית ואליקו כהני יבנה נט, חדשות

פרסום ראשון: הושג הסדר טיעון עם שני בעלי אולם האירועים "עדיה" ביבנה בו קרס גוף תאורה שהוביל למות אביבה חיון ז"ל ולפציעת 21 בני אדם נוספים ביולי אשתקד. על פי הסכם הטיעון, בעלי האולם יודו בגרימת מוות ברשלנות וירצו חודשים בודדים של עבודות שירות - ללא כל מרכיב של מאסר בפועל. הבוקר (חמישי) הוגש כתב אישום נגד השניים, כמו גם נגד שלושה נאשמים נוספים בפרשה, בגין גרימת מוות ברשלנות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי כתב האישום, במהלך אוגוסט 2014 הותקנו מרבית גופי התאורה באולם, אולם הצעת המחיר לגוף התאורה המרכזי נדחתה על ידי שני בעלי האולם: עובדיה כהן ויגאל עקליאן. אורן זרוג, שותף בחברת התאורה שסיפקה שירותים לאולם ומי שהיה אחראי הפרויקט, הציע לשניים לתכנן עבורם גוף תאורה מרכזי על סמך סרטון שראה ביוטיוב, חרף העובדה כי אין לו הסמכה לכך, והשניים נענו להצעתו.

זרוג גייס למעשה גם את ניסן ברנס, ששימש כמסגר באולם - חרף העובדה כי אינו בעל השכלה או הכשרה מתאימות - שהונחה כיצד לבצע את המטלה באופן כללי, ללא התייעצות עם איש מקצוע. הגוף נבנה באופן רווי כשלים, וללא מנגנון אבטחה שיגן עליו במקרה של כשל, כפי שדווקא הותקן בשלל גופי התאורה הקטנים יותר ברחבי האולם. האולם נפתח בהמשך החודש.

בנובמבר 2014 הוזמן המהנדס עתניאל מדר לבדיקת כלל גופי התאורה באולם ואישר את גוף התאורה הלקוי. מדר לא ביצע בדיקה מעמיקה, לא ביקש את הפרטים הנחוצים ולא הבהיר לשאר הנאשמים כי אינו מוסמך לתת אישור לגוף התאורה - שנחשב "מכונת הרמה", שכן חובר למנוע, ומשכך תחת סמכות מהנדס מכונות.

ביוני 2015 התקיימה חתונה רבת משתתפים באולם. במהלך האירוע הופעל גוף התאורה כך שעלה וירד - ובסביבות השעה 00:30 קרס גוף התאורה, ונפל על החוגגים. אביבה חיון נהרגה, ועוד 21 בני אדם נפצעו. חלקם נזקקו לפינוי, ואף אושפזו.

מסנגורו של אורן זרוג, עו"ד אלעד רט, נמסר בתגובה: "קיבלנו בצער רב את כתב אישום כנגד מר זרוג. גוף התאורה שקרס וגרם לאסון הנורא נבדק ואושר על ידי מהנדס מקצועי שביקר באולם. מר זרוג הסתמך על אישור זה וכך רשאי היה לעשות, על כל המשתמע מכך. החלטת הפרקליטות להגיש כתב אישום בגין רשלנות כנגד אזרח שפעל בהתאם לחוות דעתו המקצועית של בעל מקצוע מומחה בתחום ההנדסה, הינה, לטעמנו, חסרת תקדים ובלתי מתקבלת על הדעת, ואנו משוכנעים שהיא תידחה על ידי בית המשפט. משמעות החלטת הפרקליטות הינה, הלכה למעשה, הטלת אחריות מוחלטת בכל מקרה של אסון, גם מקום בו ניתן אישור מצד גורם מקצועי - וזאת אין לקבל".