היילו. ישתחרר ביום שני (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
היילו בבית המשפט | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

נשיא המדינה ראובן ריבלין דחה היום (ראשון) את בקשת החנינה של יונתן היילו, שהורשע בהריגתו של גבר שלטענתו אנס אותו. דחייתו של ריבלין התקבלה בעקבות המלצת משרד המשפטים, שהתנגדה למתן החנינה. "לא נמצאה בשלב זה הצדקה למתן חנינה", נכתב בהחלטת הנשיא.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בנימוקי הדחייה הובהר כי מוסד החנינה איננו ערכאת ערעור נוספת על החלטות בית המשפט וכי עיקר נימוקי בקשת החנינה, המתארות את הרקע לביצוע העבירה ואת נסיבותיה עמדו בפני בית המשפט העליון, ונלקחו בחשבון על ידו כשהחליט בזמנו להמיר את סעיף ההרשעה להריגה ולהפחית שש שנים מעונשו של היילו.

בקשת החנינה הוגשה לנשיא (צילום: חדשות 2)
לא קיבל את בקשתו. ריבלין | צילום: חדשות 2"לפיכך, עם כל הצער והכאב על נסיבותיו הקשות של מר היילו, שהיה גם קרבן למעשים קשים, לא נמצאה בשלב זה הצדקה למתן חנינה", נכתב בהחלטה. עוד הובהר כי במידה ותוגש בקשת חנינה נוספת על ידי היילו בעתיד, ניתן יהיה לשקול את הבקשה תוך מתן משקל נכבד לתהליך שיקומו בשירות בתי הסוהר.

סגן יו"ר הכנסת, ח"כ יואל חסון, שיזם את מכתב 65 הח"כים לחנינת היילו, אמר כי בלב כבד הם מכבדים את החלטת הנשיא. "יונתן שילם מחיר כבד הן כקורבן והן כמבצע העבירה, וכמו שפסק בית המשפט, ישנם מקרים אנושיים שאפילו החוק צר מלהכיל", אמר חסון. "לפני כחודשיים ביקרתי את יונתן וראיתי שנותרה בו תקווה להשתחרר בהקדם ולשקם את חייו. אני מתפלל ומפציר בו שלא ייאבד את התקווה הזאת, כי יום שחרורו לא רחוק ובקרוב הוא יוכל להתחיל את הליך השיקום והחזרה לשגרה בחיק משפחתו".

12 שנות מאסר בגין הריגה

לפני כחודש פורסם כי מחלקת החנינות במשרד המשפטים הודיעה שהיא ממליצה שלא להעניק חנינה להיילו בן ה-29, שהורשע תחילה ברצח גבר שאנס אותו. האירוע התרחש בערב ל"ג בעומר לפני כשש שנים, אז מצאו עוברי אורח את גופתו של ירון איילין, בן 24, כשעליה סימני חבלה קשים מאוד. בכתב האישום המצמרר שהוגש נגדו, מתואר כיצד חנק יונתן היילו, תושב העיר, את המנוח - ולאחר מכן נטל לבנה והכה אותו מספר פעמים, עד שמת.

היילו בבית המשפט (ארכיון) (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
הורשע בהריגה ולא ברצח | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

יום לאחר הרצח היילו הסגיר את עצמו למשטרה ואף שחזר את מעשיו בפני החוקרים, אלא שבחדר החקירות סיפר לחוקרים שהמנוח אנס אותו מספר פעמים וסחט אותו באיומים תקופה ארוכה. הנאשם ברצח טען כי ביצע את המעשה האכזרי כהגנה עצמית, כשהמנוח התקרב אליו פעם נוספת בניסיון ליצור מגע מיני.

לאחר שהרשיע אותו ברצח גזר בית המשפט בלוד על היילו 20 שנות מאסר. בחודש מאי השנה הפך בית המשפט את ההחלטה הקודמת והרשיע את היילו בעבירת הריגה בלבד. כמו כן, הומתק עונשו של היילו ל-12 שנות מאסר בלבד.