נשלח לכ-100 שנים בכלא, ראיד חליל (צילום: פלאש 90)
ראיד חליל | צילום: פלאש 90

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (שני) שני מאסרי עולם ועוד 20 שנות מאסר על ראיד חליל מדורא, המחבל שביצע את פיגוע הדקירה בבית פנורמה בתל אביב לפני שנה. בית המשפט אף קבע כי הוא ישלם לבני משפחתו של כל אחד מהנרצחים פיצוי בסך 258 אלף שקלים. בפיגוע לפני שנה נרצחו אהרן יסייב, בן 32 מחולון ואבירם ראובן, בן 51 מרמלה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הרכב השופטים, בראשותה של השופטת שרה דותן, קבע כי הרצח בוצע "בנסיבות חריגות בחומרתן", כך שלא יוכלו לקצוב את עונשו לפני 40 שנים לכל מאסר עולם ולא ניתן יהיה להחליפו בעסקת שבויים. המשמעות - הוא ישב בכלא לא פחות מ-100 שנים. "העונש הוא צפוי, וטרם למדנו את ההחלטה", אמר עורך הדין מטעם הסנגוריה הציבורית, ג'לאל אבו עאצל.

"אנחנו שנה חיכינו לרגע הזה, באיפוק", אמר לאחר ההחלטה אחיו של אבירם ז"ל, אלכס. "השופטים קבעו מה שמגיע לרוצח. הוא לא צריך לצאת מבית הסוהר". האח אף התייחס לשאלת שחרורו של המחבל בעסקת אסירים אפשרית בעתיד. "אנחנו בטוחים שאף אחד מהממשלה ומקבלי ההחלטות לא יגיעו להחלטה הזו בחיים", אמר. "כי לאדם הזה יש דם של יהודים ומקומו בבית סוהר כל החיים שלו".

הפיגוע בבנייני פנורמה בתל אביב (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

מכתב האישום נגדו, עלה כי המחבל הגיע חמוש בסכין לחנות למכירת תשמישי קדושה הממוקמת בקומה השנייה בבניין, המשמשת מדי יום גם כבית תפילה בו שהו כעשרה בני אדם. תחילה דקר חליל שני צעירים בשנות ה-30 לחייהם. אחד מהם, אהרן יסייב ז"ל, שנדקר בצווארו, נפצע באורח אנוש, אולם זמן קצר לאחר מכן נאלצו אנשי מד"א לקבוע את מותו בזירה.

זירת הפיגוע בתל אביב (צילום: זק"א מחוז תל אביב)
זירת הפיגוע בתל אביב | צילום: זק"א מחוז תל אביב

הנדקר השני, אבירם ראובן ז"ל, פונה במצב קשה לבית החולים איכילוב בתל אביב, אולם שם הידרדר מצבו והוא מת מפצעיו. אחר כך יצא המחבל דרך יציאת החירום ודקר אדם נוסף שעמד בדרכו. הפצוע, צעיר בשנות ה-20 לחייו פונה אף הוא לבית החולים, שם אושפז במצב בינוני.

חליל, פלסטיני בן 36, הוא תושב הכפר דורא שליד חברון ואב לחמישה. אין לו כל עבר ביטחוני, הוא עבד במסעדה סמוכה לאצטדיון בלומפילד וקיבל אישור שהייה בישראל רק מספר ימים לפני הפיגוע. הוא התגורר ביפו בתקופה שבה עבד במקום.

לכידתו של חליל בזירת הפיגוע (צילום: אילן רוזנברג)
לכידתו של חליל בזירת הפיגוע | צילום: אילן רוזנברג

חליל נחקר בזירת האירוע על ידי כוחות שב"כ ולאחר מכן נלקח לחקירה במשטרת מחוז ת"א. בחקירתו סיפר על המניע שהוביל אותו לבצע את הפיגוע ואמר כי "כואב לו" על המצב של הפלסטינים.

בתוך כך, בית המשפט המחוזי מרכז גזר היום 16.5 שנות מאסר על תאמר ורידאת, מחבל מאזור חברון שביצע פיגוע דקירה ליד קניון "עופר" בפתח תקווה לפני כשנה. המחבל הורשע בניסיון רצח על רקע לאומני, ומועד גזר דינו הוקדם. בנוסף, הוא חויב לשלם פיצוי של מאה אלף שקלים לאדם אותו פצע.