אין תמונה
התנצלו בפומבי והתחייבו שלא להפריד עוד. ה

בחודש מאי האחרון פורסמה לראשונה תלונה נגד פארק השעשועים "סופרלנד" בראשון לציון, הטוענת כי הפארק מפריד בין בתי ספר ערבים ליהודים שמגלים לבלות במקום. היום הגיעו הצדדים לפשרה לפיה הפארק יעניק 4,000 כרטיסי כניסה חינם למוסדות חינוך במגזר הערבי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הסכם הפשרה, 4,000 הכרטיסים לפארק השעשועים, ששוויים 436 אלף שקלים, יחולקו בין 25 בתי ספר במגזר הערבי ברחבי הארץ. עוד הגדיר ההסכם כי החלוקה לבתי הספר תבוצע על פי הגדרת המגזר הערבי לפיה "כל מי שהיה בתקופה הרלוונטית לבקשת האישור, תלמיד או מורה במוסדות החינוך במגזר הערבי".

בהסכם צויין כי תוקף מימושם של הכרטיסים יהיה 24 חודשים. בסופם, אם לא ימומשו על ידי בתי הספר, הם ייתרמו לשלוש עמותות שעוסקות בקירוב לבבות ויצירת דו-שיח בין ערבים ליהודים.

ימים ליהודים וימים לערבים בלבד

סערת הסופרלנד החלה בעקבות תלונתו של המורה חאלד שאקרה, מבית הספר התיכון הג'יהאל ביפו, לפיה בפארק השעשועים מפרידים בין בתי הספר היהודים והערבים המבקשים לציין במקום את סוף שנת הלימודים - ימים ליהודים וימים לערבים בלבד. כשביקש לתאם תאריך הגעה עבור תלמידיו, התברר למזכירה כי מדובר בקבוצת תלמידים ערביים, אז חזרה בה ואמרה כי אין מקום פנוי עבורם.

"המטרה שלנו בעניין הזה היא למגר את תופעת הגזענות ולא להשלים איתה", אמר ג'לאל תוחי, מנהל התיכון. "לכן לא הנחתי שאפשר לשתוק על הדברים האלה. אחרי שראיתי את סערת הרגשות של חאלד ושל התלמידים, שהיו מאוד עצובים, התביישתי ואמרתי שצריך לבדוק מה עושים".

"בתי הספר ביקשו את ההפרדה"

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, שבחן את התלונה, הודיע כי אין לנקוט בהליכים פליליים נגד הנהלת הסופרלנד, "נוכח ההתנצלות הפומבית של הנהלת הפארק והצהרתה על כוונתה לחדול ממדיניותה המפלה לאלתר". עוד המליץ וינשטיין לצדדים להגיע להסכם פשרה.

בתגובה לטענות לאפליה טענו בהנהלת הסופרלנד כי ההפרדה הגיעה דווקא בעקבות בקשות של מנהלי בתי ספר ערבים. "המפגשים בין בני הנוער מן המגזר ערבי לבין נוער יהודי, אשר ככלל מופרדים במסגרת מערכת החינוך ואינם רגילים להיפגש זה עם זה, יוצרים, כעניין שבשגרה, הפרות סדר ותגרות, פוגמים משמעותית ביכולת להפיק הנאה מהבילוי במקום ואף מסכנים את התלמידים מבקרי הפארק", טענו בהנהלה.

"על רקע אירועי האלימות הללו, החלו להתקבל אצלה פניות של בתי ספר שונים, ערבים ויהודים כאחד, אשר ביקשו כי בימי מסיבות הסיום הנ"ל לא ישובצו בתי ספר ערביים יחד עם בתי ספר יהודיים באותם הימים. החל משנת 2011 החלה המשיבה להיענות לבקשות הנ"ל ולאפשר קיומם של ימים נפרדים למסיבות סיום לבתי ספר ערביים ויהודיים, ובהם בלבד".

לאחר הגשת התביעה, הודיעו בהנהלת הפארק כי לא יעתרו בעתיד לבקשות דומות מבתי הספר ויחדלו מקיום ימי מסיבות סוף השנה במתכונת נפרדת כפי שנתבקשו.