אילוסטרציה
אילוסטרציה | צילום: רויטרס

לפני כשלוש שנים ביקשו גרציה בן מויאל ואחותה להיכנס למסעדה בקריית ביאליק כדי לחגוג יחד את יום העצמאות. להפתעתן, סירב מנהל המסעדה סירב להכניס פנימה את גרציה, עיוורת הנעזרת בכלב נחייה, והשתיים נאלצו לשבת בחוץ, בנפרד משאר הסועדים במקום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גרציה, שנפגעה מהיחס המפלה והמשפיל, פנתה לנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים, וזו תבעה פיצויים בשמה מהמסעדה ומהמנהל.

בסוף השבוע האחרון פסק בית משפט השלום בקריות סכום פיצויים כולל של 27,500 שקלים. מנהל המסעדה השכיר ישלם לגרציה 7,500 שקלים והמסעדה תפצה אותה ב-20,000 שקלים.
"פסק הדין מהווה נקודת ציון חשובה במאבק לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, שכן הוא פוסק פיצויים משמעותיים בגין הפליית אדם רק בגלל מוגבלותו, גם אם השירות לא נמנע ממנו לחלוטין אלא סופק בנפרד מיתר הלקוחות", הדגיש עו"ד ד"ר יועד הלברסברג מנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות.

"בית המשפט", הוסיף עו"ד הלברסברג, "קיבל את עמדת הנציבות והעביר בהחלטתו מסר חד וברור הן לבעלי עסקים והן למנהלים - להסיר את החסמים בפני אנשים עם מוגבלות על מנת שהחברה הישראלית תהיה נגישה, מקבלת וסובלנית יותר כלפי אנשים עם מוגבלות ותאפשר להם להשתלב כאזרחים שווים בתוכה".