נרצחו ברחוב הגיא. אהרן בנט ונחמיה לביא
אהרון בנט ז"ל ונחמיה לביא ז"ל | צילום: יעקב יברוב

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה היום (חמישי) לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד עבד אל עזיז מרעי, בן 21 מחברון, בגין שתי עבירות של רצח בכוונה תחילה, ניסיון רצח, ועבירות נוספות ובהן עבירת של מימון טרור. מרעי, סטודנט באוניברסיטת אבו-דיס, מואשם בסיוע לפיגוע הטרור ברחוב הגיא בעיר העתיקה בירושלים, בו נרצחו אהרון בנט ז"ל ונחמיה לביא ז"ל לפני כחודש.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי כתב האישום, בחודש אוקטובר האחרון פגש מרעי את המחבל שביצע את הפיגוע, מוהנד חלבי, והשניים ניסו להיכנס להתפלל בהר הבית. לאחר שהשוטרים במקום מנעו את כניסת השניים למתחם, הציע הנאשם חלבי לבצע פיגוע נקמה ולרצוח יהודים. הנאשם קנה סכין באורך כ-30 סנטימטרים וברוחב כחמישה סנטימטרים, והעניק אותה לחלבי על מנת שיבצע את הפיגוע.

עוד נכתב בכתב האישום כי מרעי אמר לחלבי שעליו למות "מות קדושים" במהלך הפיגוע על מנת להפוך ל"שהיד", לקח את הטלפון הסלולרי שלו ואת רישיון הנהיגה שלו וביקש שלא יזכיר את שמו אם ייתפס. לאחר מכן נסע בחזרה לדירתו במעונות הסטודנטים באבו דיס.

לאחר הפיגוע: השתחווה והודה לאלוהים

בפרקליטות טוענים כי לאחר שחזר מרעי לדירתו, ראה בטלוויזיה כי התבצע פיגוע בירושלים וכי צוין שמו של חלבי כמבצע הפיגוע. בעקבות שמיעת הדברים, השתחווה הנאשם והודה לאלוהים. למחרת בבוקר, כאשר שמע הנאשם כי חלבי נהרג במהלך הפיגוע, העלה לעמוד ה"פייסבוק" שלו את תמונתם שלו ושל חלבי, בצירוף המילים "דברי שבח לשהאדה".

על פי הפרקליטות, גרם מרעי בכוונה תחילה למותם של שני אנשים וניסה שלא כדין לגרום למותו של אדם. כמו כן, עשה הנאשם פעולות בכספים על מנת לקדם או לממן ביצועם של מעשי טרור או במטרה לאפשר, לקדם או לממן פעילות של ארגון טרור. בנוסף, ביצע מרעי שירות עבור התאחדות בלתי מותרת, החזיק סכין שלא כדין מחוץ לתחום ביתו, נכנס לישראל וסייע לכניסה לישראל שלא כדין.