לי זיתוני ז
לי זיתוני ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה, חדשות

דרמה במשפט הנאשמים בדריסת לי זיתוני ז"ל: עורך הדין של קלוד אייזיק-חייט הוכה והדיון הופסק. במהלך אחת ההפסקות נכנס הפרקליט לשירותים, שם ככל הנראה הותקף ונחבט בפניו. המשטרה הצרפתית טרם עצרה חשוד במעשה. הדיון הופסק לאלתר ויתחדש ביום ד' בשבוע הבא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

היום, 3 שנים מאז דרסו למוות את הצעירה לי זיתוני ז"ל, התייצבו שני הנאשמים - אריק רוביק וקלוד אייזיק חייט, בפני בית המשפט בפריז, צרפת, למשפט שמתרחש אחרי תקופה ארוכה של מאבק של בני משפחה וחברים להביא את הנאשמים בדריסה לדין.

 

רוביק וחייט הגיעו באזיקים אל היכל הצדק בפריז, שם החל השופט לפרט באמצעות מצגת את ממצאי חקירת התאונה. בני המשפחה ועוד רבים מחבריה של לי יושבים באולם, אולם רבים נשארו בחוץ מפאת חוסר מקום. בני משפחת הנאשמים הגיעו גם הם. דומעים, הם סירבו להגיב. אמצעי תקשורת רבים הגיעו לסקר את המשפט ועמדות שידור חי נפתחו ממבואת הבניין.

נשפט לחמש שנות מאסר בצרפת. רוביק
אריק רוביק | צילום: חדשות 2פרקליטתו של אריק רוביק מסרה עם תחילת הדיון כי מרשה מודה במיוחס לו: "אנחנו מקווים לצדק שקט שלא יושפע ממחאת החברים והמשפחה של לי". בהמשך יעלה לדוכן העדים רועי פלד, בן זוגה של זיתוני ז"ל, שיספר על הקשר עם לי ועל האובדן שחווה בעקבות מותה.

רוביק וחייט התייצבו על דוכן הנאשמים והחלו להשיב על שאלות השופט-חוקר. רוביק תיאר את האירוע: "שמעתי את הפגיעה, אבל לא ראיתי כלום. גם לא אחרי הפגיעה". הוא נשאל מדוע לא עצר, וענה: "אני לא ידוע, זו הייתה החלטה של רגע. רציתי לראות את ילדיי".

השניים נשאלו האם לא הייתה בהם חמלה. רוביק: "לא חשבתי על זה". חייט: "פחדתי. לא הייתי אמיץ". השופט שאל "על מי פחדת , על עצמך או על זיתוני?", וחייט השיב: "אם היינו עוצרים המשטרה לא הייתה מקשיבה לנו. זו לא המדינה שלנו, אנחנו לא דוברים את השפה".

 "שנות המאבק מגיעות לקיצן, מקווים לעונש חמור"

בית המשפט יכריע למעשה מי נהג ברכב - קלוד או אריק, זאת לאחר שהשניים מאשימים זה את זה. בני משפחתה של לי חוששים שמי שלא נהג, אלא "רק" הפקיר, יסיים את המשפט עם הרשעה בעבירות קלות בלבד, אבל כרגע הם שמים את זה בצד. מבחינתם, לראות את השניים שהרסו את חייהם מובאים לדין זה צעד ענק בדרך לצדק.

15 חודשי מאסר. קלוד אייזיק חייט
קלוד אייזיק חייט | צילום: חדשות 2

"אלה הרגעים האחרונים בעצם של שלוש שנים של מאבק שמגיעות לקיצן עכשיו", אמר בפריז רועי פלד, בן זוגה של זיתוני. "אולי נוכל להגיע לאיזשהו שקט", הוסיף איציק, אביה. "אני מקווה גם לענישה הכי חמורה שאפשר לשני החבר'ה האלה".

מי שמנהל את המשפט הוא שופט חוקר שכבר מכיר את התיק ובקיא בטענות בו, ולכן ההערכה היא שכבר היום תתקבל ההכרעה בתיק. "אני מקווה ששניהם יורשעו, אבל הם לא נושאים באותה אחריות", מדגיש עו"ד ויליאם גולדנצל, פרקליט משפחת זיתוני. "רוביק הוא הבוס, רוביק נבון יותר, רוביק היה הנהג. חייט הוא שותף לפשע".

"מקווה לעונש חמור לדורסים". רועי פלד | צילום: חדשות 2

"מבחינתי מה שחשוב זה רק שהם יעמדו למשפט", אומרת מאיה מיכאל זיתוני, אחותה של לי. "זה לא סוגר שום מעגל כי המעגל שלי נפתח וזה המוות של אחותי. אין משהו שיסגור את המעגל הזה".

זיתוני נדרסה למוות בספטמבר 2011 בזמן שחצתה את צומת הרחובות ויצמן ופנקס בתל אביב. חייט ורוביק, שנהגו ברכב ספורט שחור, נמלטו מהמקום במהירות ומבלי להזעיק עזרה, תוך שהם חוצים מספר רמזורים אדומים. מספר שעות לאחר התאונה, כשזהותם עדיין לא הייתה ידועה, הצליחו להימלט מישראל לצרפת יחד עם נשותיהם וילדיהם.