כתב אישום נגד הנערים מפרדיס
בית המשפט, היום | צילום: חדשות 2

שני כתבי אישום הוגשו היום (ראשון) נגד שבעה קטינים תושבי הכפר פרדיס, ליד זכרון, שנעצרו בשבועות האחרונים בחשד להשתתפות בהפרות הסדר שאירעו בקרב הציבור הערבי-ישראלי בעקבות הרג הצעיר ח'יר חמדאן בידי שוטרים בכפר כנא. אחד הנערים, בן 15, נאשם בכך שנסע למחנה פליטים סמוך לשכם על מנת ללמוד ייצור מטעני חבלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפי כתב האישום, הנער ביקר במחנה הפליטים פארעה שבשטחי הרשות הפלסטינית, סמוך לחודש אוגוסט 2014, שם הוא למד לייצר את החומר הנפיץ "שבכוחו להמית אדם או להזיק לו".

כתב אישום נגד הנערים מפרדיס
בית המשפט, היום | צילום: חדשות 2

פרקליטות מחוז חיפה טוענת כי הנער רכש זיקוקים, גפרורים וצינורות זוויתיים במספר הזדמנויות, וייצר באמצעותם מטעני חבלה מאולתרים. בחלק מההזדמנויות הוא ייצר את המטענים עם שני נאשמים נוספים, גם הם בני 15.

פרקליטו של הנאשם המרכזי: "משחק של נערים צעירים"

עוד עולה מכתב האישום כי בעקבות מותו של הצעיר ח'יר חמדאן בכפר כנא, שנורה בידי אנשי משטרה, ייצר הנאשם כשבעה מטעני חבלה מאולתרים, במטרה לפוצץ אותם במסגרת תהלוכת מחאה שתוכננה להתקיים בפרדיס. שניים מהמטענים הוא פוצץ סמוך לסניף הדואר ביישוב ובמתחם בית ספר.

הוא ושני חבריו נאשמים גם בקשירת קשר לפגוע בשוטרים בכביש 4 ולגרום להם נכות או חבלה חמורה באמצעות מטען צינור. לשם כך, הם החזיקו, נשאו והובילו כלי נשק ללא רשות על פי דין.

החשודים בביהמ
בית המשפט, היום | צילום: חדשות 2

חבר נוסף של שלושת הנאשמים נכלל גם הוא בכתב האישום, וגם הוא מואשם על ידי הפרקליטות בגין נשיאה והובלת נשק. על פי האישום, הוא פנה לחברו - הנאשם המרכזי - וביקש שימסור לו את אחד המטענים בכדי להפעיל אותו סמוך לשוטרים. אלא שלבסוף הנאשם הרביעי השליך את מטען הצינור בשטח פתוח מבלי להפעיל אותו.

עו"ד מוחמד דרוויש, סנגורו של הקטין המרכזי המואשם בייצור המטענים, טען כי "אין מדובר בכלי נשק אלא במשחק של נערים צעירים בגילם".

מטען הושלך לעבר השוטרים - אך לא התפוצץ

פרקליטות מחוז חיפה הגישה היום כתב אישום נוסף נגד שלושה קטינים, בני 15 ו-16, שהואשמו בחבלה בכוונה מחמירה, נשיאה והובלת נשק וקשירת קשר לביצוע פשע. מכתב האישום עולה כי גם שלושת הנאשמים הללו, בדומה לארבעת הנאשמים שקדמו להם, נשאו מטען חבלה מאולתר והתכוונו לפגוע באמצעותו בשוטרים בפרדיס.

על פי כתב האישום, שניים מהנאשמים התקרבו אל השוטרים, הדליקו את פתיל מטען הצינור ויידו את המטען לעבר השוטרים. מטען הצינור אמנם נפל במרחק של מטרים בודדים מהשוטרים, אך לא התפוצץ.

הפרות סדר אלימות בשטחים
ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

עו"ד סהאר פאר, המייצג את אחד הנערים האחרים מטעם הסנגוריה הציבורית, אמר כי מרשו טוען שלא ידע על כוונת החבורה שהתארגנה, ונקלע לשם מבלי שבכוונתו לפגוע ולהביא לרצח או לפגיעה קשה בשוטרים או באזרחים.

בעקבות הגשת כתבי האישום פרסם השב"כ הודעה שבה נכתב כי "במסגרת פעילות משותפת של שירות ביטחון הכללי והיחידה המרכזית של מחוז חוף במשטרת ישראל נעצרו לחקירת שב"כ ומשטרה שמונה קטינים תושבי פרדיס, בחשד למעורבותם בייצור מטעני צינור ובזריקת מטען צינור לעבר ניידת משטרה, במהלך הפגנה אלימה שהתרחשה בפרדיס ב-9 בנובמבר".