אם שלוש השנים האחרונות בחייו של רועי פלד היו מרוץ, הרגעים שעבר בשבוע שעבר בבית המשפט בפריז, הם הספרינט האחרון לקראת קו הסיום במאבק שיצא אליו ביום שבו איבד את חברתו לי זיתוני ז"ל. "לשלושת השופטים הצרפתים יש הזדמנות להראות לעולם כי מערכת המשפט בצרפת עובדת", אמר פלד בריאיונות שהעניק לתקשורת המקומית. התוצאה אמנם עדיין אינה מה שציפה לה, אך הדרך שעבר מעודדת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

זיתוני ז"ל נהרגה כאשר חצתה את הכביש במעבר חציה ברחוב פנקס בתל אביב. ג'יפ שנסע במהירות מופרזת פגע בה בעוצמה. הדורסים שנמלטו מהמקום ברחו ועלו על הטיסה הראשונה לצרפת, והשאירו אותה מוטלת על האספלט. "לא התאבלתי, אני איבדתי את החברה הכי טובה שלי אבל מהר מאוד נכנסתי לעשייה", אמר פלד ימים ספורים לפני שעלה על טיסה לפריז לקראת המשפט נגד שני הדורסים, כשבפיו מסר חד וברור אליהם: "עשיתם מעשה נבזי ושפל - זמנכם קצוב".

בשנים האחרונות הוא שם את החיים בהמתנה. יצא, בילה, אפילו הספיק להתאהב שוב, אבל את רוב האנרגיות הפנה למקום אחד. "לא אכפת לי כמה זמן הם יקבלו. שמתי לי למטרה לשים אותם מאחורי סורג ובריח", אומר פלד. אל המשפט בצרפת נוסעים גם החברים של לי, חלקם אנשים שמעולם לא פגשו אותה, אבל נדבקו בלהט של בן הזוג לשעבר והצטרפו למאבק.

"שמעתי שמדובר בצרפתים שדרסו ישראלית, רציתי להראות פנים אחרות של הצרפתים שעולים ארצה", אומרת חוה אמסלם פעילה במטה המאבק "החברים של לי". כמוה הגיעה גם רחלי ברוך שהרגישה חיבור אישי למקרה: "בעלי נהרג בתאונת דרכים לפני 10 וחצי שנים והסיפור הזה מאוד נגע לי ללב".

לי זיתוני צרפת פריס
העיתונות הצרפתית הגיעה לסקר את "מקרה זית | צילום: חדשות 2

עוד לפני המשפט נתנו הוריה של לי ראיונות לעשרות עיתונאים צרפתים שהגיעו לסקר את המשפט. "אנחנו מקווים לצדק, בלי הפתעות", אומר האב איציק זיתוני כשלא ברור אם הוא כבר הרגיש שמשהו עומד לקרות. כמה רגעים לאחר שהוא, קייט ורועי עולים על דוכן העדים לספר לבית המשפט על מה שהיה ואיננו, הגיעה עוד תפנית בסיפור.

עורך הדין של קלוד אייזיק-חייט הוכה והדיון הופסק. במהלך אחת ההפסקות נכנס הפרקליט לשירותים, שם ככל הנראה הותקף ונחבט בפניו, המשטרה הצרפתית טרם עצרה חשוד במעשה, אולם הדיון הופסק ויתחדש ביום רביעי בשבוע הבא. מבחינת פלד המקרה הספציפי הזה פועל דווקא לטובתם.

רגע לפני שהוא עולה על מטוס וחוזר לישראל הוא מרשה לעצמו רגע של שקט. "אני כן מאמין שיש איזשהו מקום שבו היא מרוצה עכשיו, או שקטה יותר, כי אני יודע שאני שקט יותר, אני מקווה מאוד שאני אגיע הביתה ואוכל להגיד לעצמי שעשיתי מה שהבטחתי", הוא אומר בסיפוק.