"התגלמות הרוע לבשה פתאום פנים": היום (חמישי) הותר לפרסום כי הנאשם ברצח הנערה בפברואר 1998 בירושלים הוא דניאל נחמני, חשמלאי רכב בן 38, נשוי ואב לשתיים המתגורר בירושלים. נחמני נעצר בשבועות האחרונים בחשד לרצח, בעקבות ממצאי דנ"א וחפצים של אייל ז"ל שנמצאו בביתו. היום הוגש נגד נחמני כתב אישום בגין אונס ורצח, אך הוא מוסיף להכחיש את החשדות נגדו. הפרקליטות ביקשה להאריך את מעצרו של נחמני עד לתום ההליכים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כתב האישום מייחס לנחמני עבירות של אינוס, מעשה סדום ורצח. "במעשיו החליט הנאשם להמית את המנוחה, בדם קר, מבלי שקדמה התגרות בתכוף למעשה", נכתב בכתב האישום. "לאחר שהכין עצמו להמיתה, ביצע בה מעשה סדום ובעל את המנוחה, שלא בהסכמתה החופשית". נציג הפרקליטות אמר בדיון כי "ישנה התאמה בין דגימת דנ"א שנמצאה על נועה אייל ודגימת הדנ"א של הנאשם". עם זאת, הבהיר, "הנאשם מכחיש ומספק גרסה מסודרת שמכחישה כל קשר לאירוע, לנערה או לזירה".

נועה אייל ז"ל (צילום: החדשות)
נועה אייל ז"ל | צילום: החדשות

בהמשך ציינו בפרקליטות כי ישנן מספר ראיות מוחשיות נגד נחמני: "בליל 22 לפברואר המשיב אוסף את המנוחה - יש לנו עדות ישירה על חמש מתוך שבע הספרות של הרכב. יש לנו עד אחד בלבד שראה את אייל עולה לטרמפ". הנאשם זוהה גם על ידי איכון סלולרי, שמיקם אותו באזור הרצח. "ב-1998 כבר היה לו טלפון, אפילו אותו מספר עד לפני מספר חודשים, ובעזרת האיכון הוצלב המידע", מסבירים בפרקליטות.

בפרקליטות הוסיפו כי חברתו של נחמני התעמתה איתו בחקירה וסיפרה כי הוא מכיר את המקום ביער רמות ואף קיים איתה יחסים שם. "הפרקליטות מביעה ביטחון בראיות שיש בידה - במיוחד לנוכח גירסתו המכחישה והמוחלטת של הנאשם", אומרים שם.

עו"ד יהודה שושן, פרקליטו של נחמני, אמר כי מדובר ב"כתב אישום חמור נגד מרשי - הוא עומד על גרסתו שהוא לא מכיר את המנוחה ולא פגש אותה". קרוב משפחתו של נחמני ציים כי "המשפחה בהלם רב - אנחנו מאמינים בחפותו. כרגע מנסים לאסוף את השברים עם האישה והבנות. זה לא קל, נקווה שהצדק ייצא לאור".

תמונה מספר המחזור של נחמני
תמונה מספר המחזור של נחמני | צילום:

דנינו: "הפכנו כל אבן כדי לסגור את המעגל"

מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו בירך על פענוח הפרשה. "משטרת ישראל לא הרפתה ולא תרפה מעשיית צדק, גם אם החקירות נמשכות שנים רבות", אמר. "היחידה המרכזית של מחוז ירושלים, יחד עם אגף חקירות ומודיעין, עסקו לאורך שנים בחקירה מאומצת ומורכבת, תוך שימוש במשאבים רבים, והפכו כל אבן על מנת לשים ידם על החשוד ולסגור את המעגל בעבור משפחתה של נועה בפרט, והציבור בכלל".

דנינו הוסיף: "הדבקות, הנחישות והמקצועיות בה פעלו לאורך השנים מיטב חוקרי מחוז ירושלים מבטאת את תפיסת תכנית המפנה שאחד מיעדיה הוא הגדלת סיכויו של כל עבריין להיתפס וידה הארוכה של משטרת ישראל תגיע אליו בסופו של דבר".

לנוכח חוסר הראיות בזירה, הצליחו החוקרים במהלכי חקירה ממושכים לאמת את שרידי הדנ"א שנמצאו בזירה יחד עם הדנ"א של נחמני בעזרת דגימת רוק שהצליחו לקחת ממנו ומבן משפחה שלו, כחלק מהמעקב שביצעו אחריו עוד בטרם נעצר.

דגימת דנ"א נלקחה נחמני לפחות פעמיים - הן בזמן המעקב אחריו והן בזמן החקירה. כמו כן התגלו בביתו חפצים שהיו שייכים לאייל. כמו כן הצליחו במשטרה לבצע איכון של הטלפון הסלולרי של נחמני ולאמת כי היה באזור האירוע באותה העת. נחמני מכחיש את מעורבותו במעשה הרצח. עורך דינו, יהודה שושן, אמר כי הוא מסר את גרסתו לחוקרים והוא משתף עמם פעולה.

תעלומה של 16 שנה (צילום: חדשות 2)
תעלומה של 16 שנה | צילום: חדשות 2

משפחת אייל: "מוצפים בזכרונות קשים"

בני משפחתה של נועה אייל ז"ל הגיבו על מעצרו של נחמני, שהותר לפרסום שלשום: "כולנו מוצפים עכשיו בזיכרונות קשים מהימים ההם. תקופה ארוכה של תעלומה בלתי פתורה. היום התגלמות הרוע לבשה פתאום פנים. העובדה הזאת טלטלה אותנו והכתה אותנו בתדהמה".

"אנחנו יודעים שהמשטרה לא ויתרה כל השנים, ופעלה בכל דרך כדי לפענח את המקרה. זהו חוב מוסרי של המשטרה , בראש בראשונה לנועה , למשפחה, ולציבור כולו בחברה דמוקרטית מתוקנת", הוסיפו במשפחה והחמיאו למשטרה על ההישג.

עלתה על טרמפ - ונעלמה

אייל, אז בת 17, נאנסה ונרצחה בשכונת רמות בירושלים בפברואר 1998, בשעה שהייתה בדרכה חזרה לביתה בשעות הלילה. היא נראתה בפעם האחרונה בכיכר הדווידקה שבעיר, לאחר שצפתה בסרט בסינמטק עם בן זוגה.

אחת העדויות שנאספו במשטרה גורסת כי אייל עלתה על טרמפ, ועד ראייה אף דיווח כי זיהה מכונית עוזבת את אזור הרצח בשעות הלילה. לאחר שבוששה להגיע לביתה פנו הוריה למשטרה, שפתחה בחיפושים נרחבים בהשתתפות מאות שוטרים ומתנדבים לצד כלבי גישוש ומסוקים. לאחר מספר ימים התגלתה גופתה של אייל על ידי אחד המתנדבים בוואדי ביער רמות.

במהלך השנים חקרה המשטרה מספר כיוונים, אך זהות הרוצח מעולם לא התגלתה. חשודים שונים נעצרו, אך לא הואשמו במעשה. במשטרה בדקו במהלך השנים את האפשרות שהרצח בוצע על רקע לאומני, אך גם הכיוון הפלילי נבדק מספר פעמים. בשנת 2006 אף הורתה המשטרה על איסוף בדיקות דנ"א של עברייני מין מרחבי הארץ על מנת לבדוק האם הם קשורים למעשה.