הנאשם בבית המשפט השבוע (צילום: חדשות 2)
הנאשם בבית המשפט השבוע | צילום: חדשות 2

אחרי 16 שנים, פוענח רצח נועה אייל ז"ל? היום (חמישי) הוגש כתב אישום נגד תושב ירושלים בגין אונס ורצח הנערה בפברואר 1998 בירושלים. הנאשם, תושב ירושלים כבן 38, נשוי ואב לשניים, נעצר בשבועות האחרונים בחשד לרצח, בעקבות ממצאי דנ"א וחפצים של אייל ז"ל שנמצאו בביתו, אך הוא מכחיש את החשדות נגדו. הפרקליטות ביקשה להאריך את מעצרו של הנאשם עד לתום ההליכים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כתב האישום מייחס לנאשם, ששמו טרם הותר לפרסום, עבירות של אינוס, מעשה סדום ורצח. "במעשיו החליט הנאשם להמית את המנוחה, בדם קר, מבלי שקדמה התגרות בתכוף למעשה", נאמר בכתב האישום. "לאחר שהכין עצמו להמיתה, ביצע בה מעשה סדום ובעל את המנוחה, שלא בהסכמתה החופשית". נציג הפרקליטות אמר בדיון כי "ישנה התאמה בין דגימת דנ"א שנמצאה על נועה אייל ודגימת הדנ"א של הנאשם". עם זאת, הבהיר, "הנאשם מכחיש ומספק גרסה מסודרת שמכחישה כל קשר לארוע, לנערה או לזירה".

בהמשך ציינו בפרקליטות כי ישנן מספר ראיות מוחשיות נגד הנאשם: "בליל 22 לפברואר המשיב אוסף את המנוחה - יש לנו עדות ישירה על חמש מתוך שבע הספרות של הרכב. יש לנו עד אחד בלבד" שראה את אייל עולה לטרמפ. הנאשם זוהה גם על ידי איכון סלולרי, שמיקם אותו באזור הרצח: "ב-1998 כבר היה לו טלפון, אפילו אותו מספר עד לפני מספר חודשים, ובעזרת האיכון הוצלב המידע".

כמו כן, ציינו בפרקליטות, חברתו של הנאשם התעמתה איתו בחקירה וסיפרה כי הנאשם מכיר את המקום ביער רמות ואף קיים איתה יחסים שם: "הפרקליטות מביעה ביטחון בראיות שיש בידה - במיוחד לנוכח גירסתו המכחישה והמוחלטת של הנאשם".

עו"ד יהודה שושן, פרקליטו של הנאשם, אמר כי "כתב האישום הוא חמור, מרשי עומד על גרסתו. מרשי אמר שהוא לא מכיר את המנוחה ולא פגש אותה". קרוב משפחתו של הנאשם אמר כי "המשפחה בהלם רב - אנחנו מאמינים בחפותו. כרגע מנסים לאסוף את השברים עם האישה והבנות. זה לא קל, נקווה שהצדק יצא לאור".

נועה אייל ז"ל (צילום: החדשות)
נועה אייל ז"ל | צילום: החדשות

דנינו: "הפכנו כל אבן כדי לסגור את המעגל"

מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו בירך על פענוח הפרשה: "משטרת ישראל לא הרפתה ולא תרפה מעשיית צדק, גם אם החקירות נמשכות שנים רבות. היחידה המרכזית של מחוז ירושלים, יחד עם אגף חקירות ומודיעין, עסקו לאורך שנים בחקירה מאומצת ומורכבת, תוך שימוש במשאבים רבים, והפכו כל אבן על מנת לשים ידם על החשוד ולסגור את המעגל בעבור משפחתה של נועה בפרט, והציבור בכלל".

לדברי דנינו, "הדבקות, הנחישות והמקצועיות בה פעלו לאורך השנים מיטב חוקרי מחוז ירושלים מבטאת את תפיסת תכנית המפנה שאחד מיעדיה הוא הגדלת סיכויו של כל עבריין להיתפס וידה הארוכה של משטרת ישראל תגיע אליו בסופו של דבר".

על פי הערכת החוקרים, לא הייתה היכרות מוקדמת בין אייל לבין הנאשם, ששמו טרם הותר לפרסום. לנוכח חוסר הראיות בזירה, הצליחו החוקרים במהלכי חקירה ממושכים לאמת את שרידי הדנ"א שנמצאו בזירה יחד עם דגימת רוק שהצליחו לקחת מהנאשם ומבן משפחה שלו, כחלק מהמעקב שביצעו אחריו עוד בטרם נעצר.

זירת הרצח (צילום: החדשות)
"הנאשם הכיר את זירת הרצח" | צילום: החדשות

משפחת אייל: "התגלמות הרוע לבשה פתאום פנים"

דגימת דנ"א נלקחה מהחשוד לפחות פעמיים - הן בזמן המעקב אחריו והן בזמן החקירה. כמו כן התגלו בביתו חפצים שהיו שייכים לאייל. כמו כן הצליחו במשטרה לבצע איכון של הטלפון הסלולרי של הנאשם ולאמת כי היה באזור האירוע באותה העת. למרות הגשת כתב האישום, הוא ממשיך להכחיש את מעורבותו במעשה הרצח. עורך דינו, יהודה שושן, אמר כי הוא מסר את גרסתו לחוקרים והוא משתף עמם פעולה.

בני משפחתה של נועה אייל ז"ל הגיבו השבוע על מעצרו של הנאשם: "כולנו מוצפים עכשיו בזיכרונות קשים מהימים ההם. תקופה ארוכה של תעלומה בלתי פתורה. היום התגלמות הרוע לבשה פתאום פנים. העובדה הזאת טלטלה אותנו והכתה אותנו בתדהמה".

"אנחנו יודעים שהמשטרה לא ויתרה כל השנים, ופעלה בכל דרך כדי לפענח את המקרה. זהו חוב מוסרי של המשטרה, בראש בראשונה לנועה, למשפחה ולציבור כולו בחברה דמוקרטית מתוקנת", הוסיפו במשפחה והחמיאו למשטרה על ההישג.

עלתה על טרמפ - ונעלמה

אייל, אז בת 17, נאנסה ונרצחה בשכונת רמות בירושלים בפברואר 1998, בשעה שהייתה בדרכה חזרה לביתה בשעות הלילה. היא נראתה בפעם האחרונה בכיכר הדווידקה שבעיר, לאחר שצפתה בסרט בסינמטק עם בן זוגה.

אחת העדויות שנאספו במשטרה גורסת כי אייל עלתה על טרמפ, ועד ראייה אף דיווח כי זיהה מכונית עוזבת את אזור הרצח בשעות הלילה. לאחר שבוששה להגיע לביתה פנו הוריה למשטרה, שפתחה בחיפושים נרחבים בהשתתפות מאות שוטרים ומתנדבים לצד כלבי גישוש ומסוקים. לאחר מספר ימים התגלתה גופתה של אייל על ידי אחד המתנדבים בוואדי ביער רמות.

במהלך השנים חקרה המשטרה מספר כיוונים, אך זהות הרוצח מעולם לא התגלתה. חשודים שונים נעצרו, אך לא הואשמו במעשה. במשטרה בדקו במהלך השנים את האפשרות שהרצח בוצע על רקע לאומני, אך גם הכיוון הפלילי נבדק מספר פעמים. בשנת 2006 אף הורתה המשטרה על איסוף בדיקות דנ"א של עברייני מין מרחבי הארץ על מנת לבדוק האם הם קשורים למעשה.