רונן לוברסקי ז"ל (צילום: החדשות)
רונן לוברסקי ז"ל והמחבל | צילום: החדשות

בית המשפט הצבאי במחנה עופר גזר הבוקר (שני) את העונש המקסימלי, מאסר עולם, על המחבל איסלאם נאג'י, שהורשע בגרימת מוות בכוונה של לוחם דובדבן סמ"ר רונן לוברסקי בחודש מאי בשנה שעברה. כתב האישום הוגש לפני כשנה לביהמ"ש הצבאי נגד המחבל בגין עבירה המקבילה לעבירת הרצח - זאת לאחר שהפיל עליו לוח שיש במהלך פעילות מבצעית של יחידת דובדבן סמוך לרמאללה. משפחתו ומשפחות שכולות נוספות שחברות בפורום בוחרים בחיים של תנועת "אם תרצו" מחו מחוץ לבית המשפט ודרשו להשית על המחבל עונש מוות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"יש לי שתי מילים - ביזיון ובושה למשפט הישראלי ובכלל למדינה שככה מערכת המשפט מתייחסת לאזרחיה, אנחנו היום קיבלנו הוכחה נוספת וגם כל המחבלים הפוטנציאליים שמשתלם מאוד לרצוח ישראלים. אני נסער כרגע ולכן זה מה שאני יכול להגיד. נשקול מה צעדינו הבאים", אמר ולדימיר אביו של רונן ז"ל.

אחיו של רונן, אריק: "אכזבה עמוקה, לא ייאוש, נתאסף ונראה איך ממשיכים הלאה. נראה שאזרחי ישראל יהיו הבאים בתור, בסוף מחבלים הולכים לקייטנה בכלא, הוא הולך כראה לשבת עם אחים שלו, קיטנה משפחתית".

מחוץ לאולם בית המשפט, לפני מתן גזר הדין, אמרו במשפחה: "מדינת ישראל הרבה שנים מתמודדת עם אותו מעגל דמים, טרור. אנחנו נפגשים פה עם משפחה של רוצחים, ואנחנו מחפשים משהו שירתיע אותם. ישראל צריכה לשנות את הגישה לטרור. זה עובד בכסף, בהריסת בתים, בגזר דין מוות למחבלים".

יו"ר תנועת "אם תרצו" מתן פלג, שמלווה את משפחת לוברסקי מסר: "רוצחו של רונן לוברסקי ז"ל בא מתוך משפחת טרור דבר אשר מוכיח עד כמה נחוצה חבילת הרתעה רצינית הכוללת גירוש משפחות מחבלים, עונש מוות והפסקת החגיגות בבתי הכלא. אנו קוראים לממשלת ישראל הבאה לעשות הכל כדי להמשיך ולהילחם בטרור".

ב"ידיעות אחרונות" פורסם הבוקר שבני משפחתו של לוברסקי שיגרו מכתב חריף לראש הממשלה נתניהו בו הם טוענים כי רימו אותם וכי הענישה כנגד מחבלים לא מספיק מרתיעה. לאורך המשפט, במחאה על התנהלות השופטים, החליטו במשפחה להחרים את הדיונים בעניינו של המחבל.

"לפני מספר חודשים נפגשנו עימך בדרישה להחמיר את העניש על רוצחו של רונן ז"ל", כתבו. "כחלק מצעדי ההרתעה הנדרשים טענו בפניך כי אנו מעוניינים להשית עונש מוות על המחבל". במשפחה האשימו: "האם מערכת הביטחון עושה הכל כדי להכריע את הטרור? לדאבון לב, מערכת המשפט בחרה להתעלם מרצונה של משפחה שכולה שנתנה את בנה למדינה. אנו דורשים ממך למנוע את הפיגוע הבוא וזאת דרך השתת עונש מקסימלי על המחבל השפל. דמו של רונן זועק מהאדמה".

לוברסקי ז"ל נהרג במהלך פעילות מבצעית לעצירת חוליית טרור במחנה הפליטים אל-עמרי שבאזור רמאללה במאי בשנה שעברה. נאג'י נאשם בעבירת גרימת מוות בכוונה, המקבילה לעבירת רצח בבתי משפט אזרחיים.

המחבל נאג'י איסלאם (צילום: חדשות)
המחבל נאג'י איסלאם | צילום: חדשות

לוברסקי ז"ל נפגע כשכוח של יחידת דובדבן הגיע למחנה הפליטים אל עמרי בפאתי רמאללה כדי לעצור פעילי טרור שביצעו בעבר פיגועים. במהלך הפעילות התקרבו הלוחמים לבניין ואז הושלכה מלמעלה פלטת השיש שפגעה בלוברסקי.

לוברסקי ז"ל חבש קסדת פלדה לראשו ואת המיגון הנדרש, אך משקלו של לוח השיש גרם לפציעתו האנושה. כעבור מספר ימים בודדים נקבע מותו בבית החולים.