נפתלי פרנקל, ארכיון
נפתלי פרנקל, ארכיון | צילום: חדשות

לאחר שמשפחתו של נפתלי פרנקל ז"ל שנחטף ונרצח ביוני 2014 ערערה על הפיצויים שקיבלה ודרשה להעניש את אירן וסוריה על התמיכה בחמאס, נחשף כי בנימוקי השופטת נכתב: "נטלתם סיכון כשחייתם מעבר לקו הירוק". על פסק הדין, שהתקבל בבית המשפט האמריקני ונחשף הבוקר (שלישי) בידיעות אחרונות, תערער המשפחה שוב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

פרנקל נחטף ונרצח, יחד עם איל יפרח ז"ל וגיל-עד שער ז"ל, ביוני 2014. לאחר הירצחו משפחתו תבעה פיצויים מאירן וסוריה בשל תמיכתן בחמאס. שנה וחצי אחרי שמשפחת פרנקל העידה בבית המשפט הפדרלי בוושינגטון נתנה את עדותה על אירוע רצח בנה, בית המשפט קיבל את טענותיהם אך בחר להעניק סכום פיצויים נמוך בטענה שהמשפחה התגוררה ביהודה ושומרון ועל כן "הסתכנה".

פסק הדין המקורי שנמסר במרס 2017 הכיר בזכותם של בני משפחת פרנקל, שהם אזרחים אמריקנים, לתבוע את אירן וסוריה על רצח בנם. "מותו של נפתלי פרנקל היה מקרה טרגי ששום סכום לא יוכל לפצות עליו", כתבה השופטת הפדרלית רוזמרי קולייר.

האבל בישראל לאחר מציאת גופות הנערים
האבל בישראל לאחר מציאת גופות הנערים | צילום: רויטרס, חדשות

"אירן וסוריה אכן סיפקו עזרה חומרית לחמאס וסייעו לחטיפה ולרצח של נפתלי", קבעה השופטת ופסקה 4.1 מיליון דולרים פיצויים על אף שהתביעה עמדה על סך 340 מיליון דולרים. "התובעים נטלו על עצמם את הסיכונים הכרוכים בלחיות מעבר לקו הירוק בישראל, ובלשלוח את נפתלי פרנקל 40 קילומטרים נוספים לתוך הגדה המערבית לבית ספר תיכון בגוש עציון, 6 קילומטרים מהעיר חברון", נכתב בנימוקי השופטת בתיק.

עוד הסבירה השופטת את סכום הפיצויים הנמוך בכך שלעובדה שמשפחת פרנקל אמריקנית כלל אין קשר לרצח בנם. "נפתלי לא נבחר כי הוא היה אזרח אמריקני שנקלע בטעות לסכסוך. להיפך, הוא היה מטרה עבור חמאס בשל אזרחותו הישראלית".

השופטת קולייר הבהירה כי "אין בעובדות אלה כדי להפחית את אבלם של התובעים או את אובדנם, אבל יש בהם כדי להשפיע על הסעד המגיע להם כאשר מסתכלים דרך העדשה של אחריות נזיקית אזרחית".