איך יפסקו השופטים? (צילום: ariadna de raadt, Shutterstock)
77% מההרשעות- בהסדר טיעון | צילום: ariadna de raadt, Shutterstock

הבוקר (שני) התפרסם דוח הסיכום השנתי של פרקליטות המדינה לשנת 2016. פרקליטות המדינה מייצגת את מדינת ישראל ואת רשויות השלטון בפני בתי המשפט ובתי הדין השונים. הדוח מראה כי נמשכת מגמת הירידה בתיקים המועברים לטיפול הפרקליטות. אך מבין התיקים שכן מגיעים: 84% מסתיימים בהרשעה, לרוב בהסדרי טיעון.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עבודת הפרקליטות ענפה והיא מטפלת בכ-10% מהתיקים הפליליים במדינת ישראל. בשנים 2014-2011 נרשמה מגמת עלייה בכמות תיקי החקירה שהועברו לפרקליטות. עם זאת, ב-2016 נמשכת זו השנה השנייה מגמת הירידה במספר תיקי החקירה.

כ-40% מתיקי הפרקליטות שנפתחו ב-2016 עסקו בעבירות אלימות, כ-14% בעבירות מין, כ-13% בעבירות הונאה וכ-8% בעבירות רכוש. 79% מהתיקים נגנזו מבלי שהוגש כתב אישום, כאשר עילות הגניזה המרכזיות הינן חוסר ראיות מספיקות (60%), מצבים בהם נסיבות העניין אינן מצדיקות הגשת כתב אישום (23%) וחוסר אשמה (11%).

במהלך שנת 2016 הוגשו במחוזות הפרקליטות כ-4,500 כתבי אישום. בשליש מכתבי האישום שהוגשו בשנת 2016 העבירה המרכזית הייתה עבירת אלימות, כ-15% עסקו בעבירות מין ו-9% בעבירות הונאה.

מה העבירות הנפוצות בתל אביב?

מהדוח ניתן ללמוד כי במחוזות ירושלים, חיפה והצפון תופסות עבירות האלימות את הנפח הגדול ביותר. במחוז ת"א, לעומת זאת, הוגש השיעור הגדול ביותר של כתבי אישום בגין עבירות מין וכן השיעור הרב ביותר באופן משמעותי של עבירות הונאה. השיעור הרב ביותר של כתבי אישום בגין עבירות סמים הוגש במחוזות ת"א והמרכז.

בשנת 2016 הסתיימו בבתי המשפט כ-4,900 הליכים שיפוטיים. 84% מהנאשמים הורשעו הרשעה מלאה או חלקית. לגבי 6% נקבע כי הם ביצעו את העבירה אך הם לא יורשעו ו-3% זוכו באופן מלא. 77% מתוך מההרשעות, או אי-ההרשעות, התקבלו במסגרת הסדר טיעון.

אילוסטרציה (צילום: Luis Santos, 123RF)
יחידת סייבר חדשה | צילום: Luis Santos, 123RF

הדוח מספק נתונים גם על המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש). מח"ש היא מחלקה בפרקליטות המדינה, גוף עצמאי, חיצוני ובלתי תלוי במשטרה, אשר בסמכותו לחקור חשדות לעבירות שבוצעו בידי שוטרים ואשר העונש בצידן עולה על שנת מאסר אחת.

במהלך 2016 התקבלו במח"ש החלטות לגבי 773 תיקים בהם נחקרו שוטרים תחת אזהרה. במרבית התיקים נחקרו למעלה משני שוטרים בכל תיק. כ-31% מתיקי החקירה הסתיימו בהעמדת שוטר אחד או יותר לדין פלילי או משמעתי.

יחידת הסיבר החדשה

ב-2015 הוקמה בפרקליטות יחידת הסייבר, במהלך שנת 2016 טופלו ביחידה החדשה כ-20 תיקים שכללו עבירות של חדירה לחומר מחשב, הפצת סוסים טרויאנים, גניבת מידע ממוחשב, מרמה וזיופים מקוונים, הטרדה מינית באמצעות האינטרנט, החזקת מאגרי מידע בלתי מורשים ועוד. ב-8 מהתיקים הוגש כתב אישום, 8 נגנזו מבלי שהוגש כתב אישום, ב-2 טרם התקבלה החלטה ו-2 נוספים מצויים בהליכי שימוע.

משימה נוספת של יחידת הסייבר היא אכיפה אלטרנטיבית כלפי עבירות ביטוי במרחב המקוון: הסרת תכנים אסורים, הגבלת הגישה אליהם דרך תוצאות החיפוש במנוע החיפוש, חסימת גישה אל התכנים והשעיה או הרחקה של משתמשי אינטרנט. מאז תחילת הפעילות בתחום הועברו ליחידה כ-2,250 תכנים המפרים לכאורה את החוק, רובם ככולם (91%) מהווים לכאורה הסתה לאלימות ולטרור. 70% מהתכנים הוסרו בעקבות פעילות יחידת הסייבר, 7% הוסרו חלקית, 19% לא הוסרו והשאר מצויים עדיין בשלבי טיפול או שהוחלט שאין מקום לטפל בבקשה.