אזריה והוריו בבית המשפט
אזריה בבית המשפט | צילום: Miriam Alster/Flash90

ארבעה ימים לאחר שדחה בית הדין הצבאי את ערעורי התביעה וההגנה בפרשת אלאור אזריה, פנה היום (חמישי) אזריה לרמטכ"ל איזנקוט בבקשה להמתקת עונשו. משמעות הפנייה היא כי עורך דינו של אזריה לא יגיש ערעור נוסף לבית המשפט העליון, כפי שטענו בתחילה, וכי אזריה ייכנס לכלא בשבוע הבא ורק לאחר מכן יוחלט אם להמתיק את עונשו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"ברצוני להבהיר כי לו ידעתי מראש את אשר התברר בדיעבד, כלומר, שעל גופו של המחבל לא היה מטען חבלה, לא הייתי יורה בו", כתב אזריה במכתב ששיגר לרמטכ"ל. "כמו כן ברצוני להבהיר כי אין בכוונתי להגיש בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון".

"משפחתי התפרקה, כולם כואבים ולא מצליחים לחזור לשגרה עקב המצב", הוסיף. "אני אמור להמשיך את חיי עם כתם גדול עם הרשעה בסעיף 'הריגה', אשר יפגע בי. אני מבקש להיענות לבקשתי ולהמיר את עונש המאסר שנגזר עלי, לעונש מאסר שניתן לרצותו בעבודת שירות, שכן ברצוני לחזור לחיים רגילים ולשקם את חיי וחיי משפחתי, במטרה לאחות את השברים".

אזריה והוריו בבית הדין הצבאי (ארכיון)
"משפחתי התפרקה" | צילום: תומר אפלבאוםבהודעה לתקשורת בדבר ההחלטה, נכתב כי "ההחלטה שלא להגיש בקשת ערעור לעליון התקבלה על ידי אלאור לאחר התלבטות ובהתייעצות עם בני משפחתו, וזאת בעיקר מפני רצונו לחסוך למשפחתו ולו סבל מיותר נוסף, הימשכות הליכים - ועל מנת לחזור לחיים רגילים בהקדם האפשרי", מסרו גורמים המקורבים לאזריה. "אלאור מקווה שהרמטכ"ל ייעתר לבקשתו".

מעורך דינו של אזריה, עו"ד יורם שפטל נמסר: "אלאור הגיש בקשה שמדברת בעד עצמה בעקבות דברי הרמטכל שישקול בכובד ראש בקשה של אלאור. אלאור לא יגיש ערעור. כל הניסיונות הבזויים של התקשורת ליצור קרע בין המשפחה לביני הם ניסיונות נמוכים ובזויים. ההחלטה התקבלה באופן משותף. יש אמון מלא ומוחלט ביני לבין המשפחה ביני לבין אלאור וגם אלווה אותו לבית הכלא ביום רביעי. לא ראיתי אבק של דרישה מצד הרמטכל להביע חרטה זאת דרישה של התקשורת רק הראש של התקשורת . אין זכר בהודעת הרמטכל לעניין הצורך להביע חרטה".

"הבקשה תישקל בכובד ראש"

בתחילת השבוע התייחס הרמטכ"ל איזנקוט להכרעת הדין שניתנה בערעורו של אזריה וטען שבמידה ותוגש בקשה להקלה בעונש היא תישקל בכובד ראש. "בית הדין הצבאי אמר את דברו באופן חד וברור", אמר איזנקוט. "אם יבחר סמל (מיל') אזריה להגיש בקשה להקלה בעונש, היא תישקל בכובד ראש, תוך בחינת מכלול השיקולים הנוגעים בדבר ומתוך מחויבותי אך ורק לערכי צה"ל, ללוחמיו ולמשרתיו".

רב אלוף איזנקוט התייחס גם לשירותו של אזריה ולתרומתו לביטחון המדינה. "סמל (מיל') אלאור אזריה הוא לוחם צה"ל ששירת כמו רבים מחיילינו בחוד החנית", כתב. "הוא לקח חלק באתגר המשותף שתכליתו מתן ביטחון לאזרחי מדינת ישראל".

שפטל.
לא יערערו לעליון. עו"ד שפטל | צילום: חדשות 2

בתחילת השבוע דחה בית הדין הצבאי בקריה את ערעורי ההגנה והתביעה במשפט אלאור אזריה והותיר את הרשעתו של החייל היורה על כנה וכן את העונש שנגזר עליו - 18 חודשי מאסר. בערעור נימקו השופטים את החלטתם כשציינו כי לאזריה הייתה כוונה להרוג את המחבל ושחיילים מחויבים לפעול על פי ערכי רוח צה"ל. "במעשיו ביצע המערער ירי שלא לצורך, תוך הפרה בוטה של ההוראות ללא הצדקה או הרשאה", אמרו השופטים, שקבעו כי אזריה יתחיל לרצות את עונשו בעוד עשרה ימים.

את ההחלטה להותיר את ההרשעה על כנה, נימק בית המשפט כשציין כי לאזריה הייתה כוונה להרוג את המחבל, וכי חיילים מחויבים לפעול לפי מסמך רוח צה"ל. "מסורת צה"ל ומורשת הלחימה שלו, מסורת העם היהודי לדורותיו, מסורת המדינה - מבוססים על ערך האדם וכבודו. זה עמוד השדרה שמבחין את צה"ל מאויביו. פעילות צה"ל באיו"ש שוחקת ולעתים מתסכלת, זה כר פורה לשיחרור הרסן והפעלת כוח ושררה שלא כדין. אין להשלים עם זאת".