סלמונלה נמצאה כבר בחודש שעבר (צילום: מור לוי, חדשות 2)
תביעה ייצוגית נגד "הנסיך" | צילום: מור לוי, חדשות 2

אחרי הסערה, בקרוב תגיע התביעה? בקשה לתביעה ייצוגית נגד סלטי שמיר, מפעל "טחינת הנסיך" והרשתות שופרסל ויוחננוף בעקבות פרשת הסלמונלה בטחינה הוגשה היום (ראשון) לבית המשפט המחוזי בלוד. התביעה דורשת פיצוי כספי של יותר מ-6.7 מיליארד שקלים לפי תחשיב של כ-1,000 שקלים לכל תובע.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

התביעה הוגשה באמצעות עורכי הדין אסף נוי, דוד אור חן, יוסי גרייבר ויצחק אור, והיא מבקשת לקבוע פיצוי לקהל הצרכנים בישראל, ש"חש חרדה לבריאותו ולבריאות ילדיו, כעס, חוסר ודאות וגועל על כך שאכל ממוצרי המשיבות, לגביהם קיים חשש כי היו נגועים בחיידק הסלמונלה".

בתביעה נטען כי סלטי שמיר או "טחינת הנסיך" התרשלו בכך שלא ביצעו בדיקת מעבדה במוצרים, כאשר חברת "הנסיך" הסתירה מידע מהצרכנים. עוד תבקש התביעה לקבוע כי הסתמכות סלטי שמיר, שופרסל ויוחננוף על בדיקות של חברת "הנסיך", מבלי לבצע בדיקות משל עצמן, היא בעייתית בפני עצמה.

שוב חשש לליסטריה. סלטי שמיר (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

"גם אם קהל הלקוחות לא סבל מתופעת לוואי, ההתרשלות בבדיקת המוצר מהווה פגיעה קשה באוטונומיה לכלל קהל הלקוחות, שרשאי להכניס לגופו רק את מה שהוא בוחר", נכתב שם עוד.

עוד צוין בתביעה כי "סביר להניח כי אם המשיבות היו מאתרות מבעוד מועד את הימצאות חיידקי הסלמונלה במוצריהן, היה בידיהן למנוע שיווק המוצרים לרשתות המזון. המבקשים יטענו כי המשיבות פעלו ברשלנות רבתי, והפרה יסודית של ההסכם ביניהן לצרכני המוצרים ובעשיית עושר שלא במשפט".

מ"סלטי שמיר" נמסר בתגובה: "אנו מייחסים חשיבות עליונה לתקינות ובריאות המוצרים אותם אנו מייצרים ולכן אנו מקפידים לבצע בדיקות מחמירות לקווי הייצור במפעל, כמו גם בדיקות מדגמיות למוצרים שיוצאים מפתח המפעל. כשנודע לנו בערב יום רביעי כי בטחינת הנסיך יש חשש להימצאות סלמונלה - לא לקחנו צ'אנס לרגע לבריאות הציבור וביצענו כבר בבוקר 'ריקול' מיידי לכל המוצרים בהם נעשה שימוש בטחינת הנסיך. לצערנו, טחינת הנסיך לא גילתה את אותה האחריות והסתירה למעשה את החשש לסלמונלה במשך 17 מים ארוכים לפחות. לפיכך, כעת אנו שוקלים את הצעדים המשפטיים שננקוט נגדם".