האב עלי אמטיראת בעת מעצרו
האב עלי אמטיראת בעת מעצרו | צילום:

בית המשפט הרשיע היום (שני) את עלי אמטיראת, שהואשם ברצח שתי בנותיו לפני כשנתיים. במאי 2013 נמצאו רימאס ואסינאד, בנות ארבע ושנתיים, תלויות בבית המשפחה ביישוב אל פורעה שבנגב. לאחר מצוד משטרתי, נעצר האב והואשם ברצח הכפול והמחריד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השופטים ביססו את הכרעתם על שורה של ראיות, בין היתר האיומים ברצח שהשמיע אמטיראת, העובדה שהוא האחרון שראה את הילדות בחיים, העובדה שאמר לבתו שעוד יכרה קבר לה ולאחותה, וחטיפת אחיה של האם. גם העובדה שלא נתן גרסה והיעדר האליבי שלו הובילו להרשעתו.

הרצח עלה לכותרות בין היתר בגלל מחדלי המשטרה, שלא השכילה להעניק לשתי הבנות הקטנות הגנה והתעלמה מכל נורות האזהרה ומתחנוניה של אמן לעזור להן. במהלך הפרשה הודחו מפקד תחנת משטרת ערד, סגנו וקצין נוסף, כיוון שהשוטרים לא בדקו תלונה שהגישה האם יום לפני הרצח.

טרם הקראת הכרעת הדין המשיך האב לעמוד על חפותו. "ביקשתי להגיע להסדר ולא הגיעו, לכן שבתתי רעב", אמר. "אני מבקש שיגיעו איתי להסדר ושיוכיחו שאני אדם זכאי. אני לא עבריין. אני חף מפשע ואוכיח את זה, ולא בקומבינות של התביעה".

הבנות שנרצחו, רימאס ואסינאד
הבנות שנרצחו, רימאס ואסינאד | צילום: פאנט

"הנאשם תלה את רימאס באמצעות חבל אשר כרך סביב צווארה וקשר לקורת ברזל בתקרת הבית והותירה תלויה באוויר", נטען בכתב האישום שהוגש נגדו ביולי 2013. "מיד לאחר מכן תלה את אסינאד בסמוך לרימאס באמצעות חבל נוסף".

אמטיראת הכחיש את החשדות המיוחסים לו באמצעות עורך דינו תומר אורינוב מטעם הסנגוריה הציבורית. הוא טען כי כלל לא היה בביתו ביום הרצח או בימים שקדמו לרצח. זאת בניגוד לעדויות רבות נגדו שמציירות תמונה אחרת. לטענת השוטרים, אמר להם אמטיראת: "מה שאני עשיתי זה עסק שלי, אלה הילדים שלי ואני יכול לעשות איתם מה שאני רוצה".

"המשטרה לא נקפה אצבע רק משום שאנחנו בדואים"

אמטיראת בן ה-42 נעצר לאחר שבמשך שבועות רבים הסתתר מהמשטרה בשטחים פתוחים, מערות ונקיקים בנגב. "המשטרה לא נקפה אצבע רק משום שאנחנו בדואים", טענה אז האם, עביר דנדיס.

"לא אשכח ולא אסלח, כי הגשתי תלונה במשטרה כמה ימים לפני כן", אמרה האם שתיארה את מסכת ההתעללות הנמשכת של האב בבנותיו. "הוא היה מושך אותן בשיער ומטיח אותן ברצפה. הוא בן אדם משוגע".

זכתה להתעלמות מהמשטרה. אם הבנות
זכתה להתעלמות מהמשטרה. אם הבנות | צילום: פוראת נאסר, חדשות 2

מפקד התחנה הודח בשל המחדל

זמן קצר לאחר המחדל, הורה מפכ"ל המשטרה דאז רב-ניצב יוחנן דנינו על הקמת ועדת בדיקה שתחקור את התנהלות השוטרים בפרשה - זאת בשל חשד לרשלנות "בדרגה הגבוהה ביותר", שתרמה לתוצאה הטראגית. בהמשך הוחלט להדיח את מפקד תחנת ערד בשל האירוע הקשה.

"חקירת הרצח והמצוד אחר החשוד הוגדרו על ידינו כמשימה הראשונה בסדר העדיפויות של המחוז", הדגיש אז מפקד מחוז הדרום במשטרה, ניצב יורם הלוי לאחר לכידתו המורכבת של האב. ניצב הלוי אמר כי רק לאחר מיצוי הדין, "אוכל להישיר מבט אל אם הילדות שנרצחו ולומר לה כי עשינו הכל כדי שהמפלצת שביצעה את הרצח תהיה במקום הראוי - מאחורי סורג ובריח".