הרב שיינברג בדיון בבית המשפט
הרב שיינברג בבית המשפט | צילום: גיא ורון, חדשות 2

כתב אישום חמור הוגש הבוקר (שני) לבית המשפט המחוזי בנצרת נגד הרב עזרא שיינברג, ראש ישיבת אורות האר"י בצפת. הוא מואשם בין השאר באונס ובביצוע מעשי סדום בנשים שהגיעו להתייעץ עמו. כתב האישום נגד הרב כולל את תלונותיהן של 12 נשים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסך הכל התלוננו 14 נשים בפני צוות החקירה המיוחד שהוקם במחוז צפון בראשות רב פקד גלית וינוגרד. הצוות הובל על ידי נשים חוקרות במטרה להקל על המתלוננות, וזאת בשל העובדה שמדובר בנשים דתיות שחששו מאוד מחשיפה. במשטרה ציינו היום כי ידוע להם על נשים נוספות שנפלו קורבן למעשי הרב אך החליטו שהן לא מעוניינות להתלונן נגדו. במהלך הדיון באולם בית המשפט פרצו בני משפחתו של שיינברג בשירה "אוהבים אותך אבא, הוא זכאי".

סעיפי האישום נגד הרב כוללים עבירות של אינוס, מעשי סדום, מעשים מגונים, הדחה בחקירה ושיבוש מהלכי משפט. מפרטי החקירה נגדו עולה כי מרבית הנשים המתלוננות הגיעו לרב כדי לבקש סיוע או עצה בנושאים שונים, בהם מצב בריאותן. מדובר בעשרות מקרים שנמתחים על פני תקופה של יותר מעשר שנים. בחלק מהמקרים בוצעו העבירות כשהרב הגיע לביקורי בית ובחלקם במהלך וידאו צ'אט שקיים עם הנשים.

"הקהילה העריצה אותו"

גורמי חקירה התייחסו היום לדבריו של הרב באחת מהארכות המעצר שלו, כשביקש מהמתלוננות להסתכל לו בעיניים. הם ציינו כי הדבר אכן קרה בחדרי העימות, כשהמתלוננות הטיחו בו את ההאשמות הקשות.

"הוא בנה את הכל תוך מרמה", אמר גורם חקירה לחדשות 2 Online. "הוא ניצל את הנשים, אמר להן שלא יספרו לאיש דבר ואיים עליהן שאם יספרו - הן ייפגעו באופן קשה. חשוב להבין שלא מדובר בנשים תמימות אלא בקהילה שהעריצה את הרב והוא ידע איך לנצל אותן".

בשבוע שעבר, בדיון הארכת מעצרו של הרב שיינברג בבית משפט השלום בנצרת, הוא טען כי כל הפרשה היא מזימה מכוונת נגדו. "הדברים מתפוגגים אחת לאחת", הוא אמר. "מתלוננת אחר מתלוננת טוענת שהיא אמרה דברים שהיא אולצה להגיד. הדברים יתבררו לאחר מכן".

אחת המתלוננות לרב: "אתה טמא"

הרב שיינברג נעצר בתחילת החודש בנמל התעופה בן גוריון בזמן שעל פי החשד ניסה להימלט מהארץ, לאחר שנטען כי קיים יחסים מיניים עם נשים שהגיעו אליו לייעוץ.

עוד לפני חשיפת זהותו בתקשורת, עומת הרב עם שלוש מהמתלוננות נגדו. העימות התפתח לוויכוח קולני בין הצדדים, כשהמתלוננות הטיחו ברב החשוד דברים קשים וחזרו על חלק מהמסרים שפורסמו השבוע לראשונה בחדשות 2 במכתב ששלחו לרב.

על פי גורמים המעורים בפרטי החקירה, אחת המתלוננות צעקה לעבר הרב החשוד: "אתה טמא, אני מסתכלת לך בעיניים. אתה זה שצריך להשפיל את המבט". מנגד, הרב דבק בגרסתו שלפיה הוא לא כפה את עצמו על אף אחת מהנשים, אלא הן אלו שרצו אותו.