הנאשמים בהצתה בבית המשפט
הנאשמים בביהמ"ש הבוקר | צילום: יעקב הרשקוביץ, חדשות 2

כחודש לאחר הצתת כנסיית "הלחם והדגים" בכפר נחום שצפון הכינרת הוגש היום (רביעי) כתב אישום נגד ינון ראובני, בן 20 מאופקים ויהודה אסרף, בן 19 מאלעד, בגין הצתה בנסיבות מחמירות, השחתת פני מקרקעין ממניע של עוינות וקשירת קשר לביצוע פשע. יחד עם השניים פעלו שלושה קטינים נוספים שנגדם ינקטו הליכים מנהליים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתום החקירה קבע בית המשפט כי ההצתה הינה פשע שנאה וכי ההתארגנות מאחוריו פעלה במסגרת תשתית אידיאולוגית אליה משתייכים מספר מצומצם מקרב פעילי הגבעות. לפיהם, תשתית זו פועלת מאז 2013 ומחזיקה באידיאולוגיה קיצונית השואפת לשנות את סדרי המשטר ולקרב את הגאולה.

בשנה האחרונה הם החלו לבצע פיגועי טרור משמעותיים יותר של הצתת בתים פלסטינים מאוישים, ובחודשים האחרונים החלו הפעילים בהסתה לפגיעה בקודשי דת של נוצרים, שהביאה להצתות בכנסיית הדורמציון בירושלים בפברואר 2015 ובכנסיית "הלחם והדגים" ביוני 2015.

מדובר בפעם הראשונה שגורמי חקירה מצליחים להשיג ראיות ולהגיש כתב אישום נגד מבצעי "תג מחיר" במקומות קדושים. מהדיון היום עלה כי בידי המשטרה צילומים של אחד הנאשמים ממלא בקבוק חלב בדלק, בקבוק שנמצא בזירה. בנוסף, נמצאו כפפות עם ד.נ.א רלוונטי במרחק של כחמישה קילומטרים מהזירה.

הצתה בכנסיית הלחם והדגים, ארכיון
הכנסייה לאחר ההצתה, ארכיון | צילום: כבאות והצלה צפון, חדשות

מבוכה נרשמה בבית המשפט המחוזי בנצרת, כשהדיון שהיה אמור להתקיים בשעות הבוקר נדחה בכמה שעות כשהתברר ששני הנאשמים "נשכחו" בבית המעצר, ולא הובאו למקום. בשירות בתי הסוהר טענו כי "מי שהיה אמור ללוות את שני העצורים מבית הכלא לבית המשפט המחוזי בנצרת הבוקר, אלו שוטרי היחידה המרכזית של מחוז ש"י ולא יחידת הליוויים נחשון של שב"ס".

הכתובת שנמצאה על קיר הכנסייה
הכתובת שנמצאה על קיר הכנסייה | צילום: כבאות והצלה צפון

במחוז ש"י טענו שחלה אי הבנה וכי רק הבוקר התברר להם שלוחמי היחידה המרחבית של המחוז היו אמורים ללוות את שני החשודים ולא השב"ס כפי שנהוג בדרך כלל. בעקבות הדברים השניים הובאו לבסוף על ידי שוטרי הסיור של המחוז הצפוני. "מדובר בחלמאות", אמר בתגובה למקרה עו"ד איתמר בן גביר, המייצג את החשודים. "לא יכול להיות שיד ימין של המדינה לא יודעת מה יד שמאל עושה. קשה להבין אך בעידן המחשב שוכחים להביא עצורים".

כנסיית
כנסיית "הלחם והדגים" | צילום: רויטרס

האירוע התרחש ב-18 ביוני, כשהנאשמים הציתו אש בכנסייה הקתולית בכפר נחום וריססו על הקיר כתובת נאצה בה נכתב: "והאלים כרות יכורתון". מדובר בציטוט מתפילת "עלינו לשבח" שנאמרת שלוש פעמים ביום. חמישה צוותי כיבוי פעלו לכיבוי השריפה ודיווחו כי נגרם נזק לחדר האירוח של הכנסייה, לחדר התפילה ולמחסן. שני בני אדם נפגעו קל משאיפת עשן. אנשי הכנסייה היו נסערים והאב ניקודמוס, מראשי המסדר הבנדיקטי, טען שמשטרה לא עושה מספיק כדי להילחם בוונדליזם שפגע באחד המקומות החשובים לנצרות.

 "הכניסה קיימת מהמאה הרביעית ומאז מגיעים לכאן עולי רגל כל הזמן", תיאר האב ניקודמוס. "זה אחד המקומות החשובים ביותר בארץ הקודש ואנחנו מזועזעים מהאירוע. מאות אלפי תיירים מגיעים לכאן בכל שנה, 5,000 בכל יום. למרבה המזל, הפסיפס היקר מהמאה הרביעית לא נפגע".

בהכנת הידיעה השתתף גיא ורון.