כתב אישום הוגש הבוקר (שני) נגד שני תושבי מג'דל שמס, עמל אבו סלאח (21) ובשירה מחמוד (48), בגין רצח האזרח הסורי מונזיר חליל בלינץ' שבוצע בשני פצועים שהועברו לטיפול בישראל באמצעות אמבולנס צה"לי לפני כחודשיים. הפצוע השני נפצע אנושות בתקיפה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי כתב האישום, שני הסורים שנפצעו בקרבות מול צבא אסד, הועברו לטיפול בארץ במסגרת מחווה הומניטרית של ישראל, אלא שחלק מבני העדה הדרוזית המתגוררים ברמת הגולן לא ראו בעין יפה את הטיפול הרפואי שמקבלים אותם הפצועים בשל חלקם בקרבות נגד בני העדה בסוריה.

סעיף האישום שונה. מוחמד
נאשמת ברצח. מחמוד, היום | צילום: חדשות 2

על פי כתב האישום, הפצועים הסורים הגיעו לישראל כשמצבם קל, הם בהכרה מלאה וסובלים מפציעות ירי בגפיים. הם פונו על ידי אמבולנס צבאי שאמור היה להעביר אותם לבית החולים גליל מערבי בנהריה. כשהאמבולנס הגיע למג'דל שמס, מספר טרקטורונים חסמו את נתיב נסיעתו והחלו להתקהל במקום עשרות מתושבי הכפר.

התוקפים שברו את השמשה האחורית של האמבולנס וגרמו חתכים לפצועים בתוך האמבולנס. נהג האמבולנס הצליח להימלט מהמקום והמשיך לנווה אטי"ב, אלא שתוך דקות החלה גם שם התקהלות של עשרות אזרחים תושבי הגולן - חלקם רעולי פנים עם שרשראות ברזל, אבנים ומקלות - וגם הם חסמו את דרכו של האמבולנס והחלו להסתער.

שמשותיו המנופצות של האמבולנס
שמשותיו המנופצות של האמבולנס | צילום:

פרמדיקית ניסתה לטפל, ההמון מנע ממנה

על פי האישום, ההמון תקף את האמבולנס, ניפץ את שמשותיו, שלף את הפצועים דרך השמשה השבורה וכילה את זעמו. כשהפצוע מונזיר חליל היה מוטל על הקרקע, הצטייד הנאשם בקרש וחבט בעוצמה רבה שוב ושוב בפלג גופו העליון בכוונה להמיתו, לשון כתב האישום. לאחר מכן הוא לקח סלע והטיח אותו במותנו של הפצוע הסורי.

בשלב זה התקרבה הנאשמת וגם היא הטיחה את הסלע בפלג גופו העליון של הפצוע הסורי מספר פעמים - כך נטען בכתב האישום. פרמדיקית שהייתה באמבולנס הצה"לי ניסתה לטפל בשני הפצועים הסורים, אבל ההמונים ניסו להכשיל אותה מלעשות זאת. לבסוף, חילצו כוחות הביטחון את הפצועים מהמקום כששניהם במצב קשה עד אנוש. כשהגיעו למנחת המסוקים נקבע מותו של חליל.

בסיכומו של כתב האישום נכתב כי כתוצאה ממעשה ההמון נגרמו למנוח שבר בגולגולת, חתכים ופצעים בכל חלקי גופו. כמו כן, פורטו באישום מקרים שבהם נפצעו חיילי צה"ל שניסו לפנות את הפצועים מהמקום.