פרשת "האב המטלטל": בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע הבוקר (חמישי) כי תושב המרכז טלטל למוות את בנו התינוק בן ה-4 חודשים והרשיע אותו בהריגה, חבלה חמורה והתעללות בקטין. בנוסף הורשע האב בתקיפתה ובפציעתה של אחותו התאומה. בהחלטתו דחה השופט צבי גורפינקל את טענות ההגנה לפיהן הפגיעות בתינוקות הן תוצאה ממחלה גנטית. לאחר ההרשעה חוללו בני משפחתו של האב מהומה ומחו בצעקות על הכרעת הדין. "השוטרים שיקרו בבית המשפט, נילחם עד הסוף", קרא האב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השופט גורפינקל ציין בהחלטתו כי האב ביצע את המעשה מאחר ולא היה מסוגל להתמודד עם בכיו של התינוק. "הנאשם לא רצה במותו של התינוק, אך טלטל אותו טלטול קטלני שהביא למותו", קבע השופט. "התינוק טולטל והוכה בראש. השברים בצלעות הם כתוצאה מאחיזה כוחנית. החבלה לא תאונתית". השופט הדגיש בהחלטה כי "המנוח לא סבל מהמחלות להן טענה ההגנה, ואין ספק שהמקור לחבלות הוא ההורים".

השופט הדגיש כי האם, שבמהלך החקירה נוקתה מכל חשד, "לא נתפסה בשקר ועדותה הייתה מהימנה". לאחר שניתנה הכרעת הדין התפרצה אמו של האב שהורשע וצעקה: "זו בושה, ביזיון".

הנאשם ביום הרשעתו, ארכיון
האב בבית המשפט | צילום: איתי עמיקם

"אחי הוא הקורבן"

בתגובה להכרעת הדין טען האב כי במהלך החקירה הועלמו ראיות. "נערער עד שהצדק ייצא לאור", הבטיח. אחיו של האב סיפר כי קיבל בתדהמה את הכרעת הדין. "האח שלי הוא הקורבן, הוא חף מפשע", אמר. "זה חוסר צדק, אולי זו שחיתות אולי זו פוליטיקה. אלו מילים קשות, אבל זו האמת. גם ככה הוא איבד את בנו. הוא היה רק חמש דקות עם הילד, בזמן כזה קצר אי אפשר לאבד ככה עשתונות".

קו ההגנה המרכזי של האב היה כי החבלות של ילדיו הן תוצאה של בעיה רפואית גנטית ונדירה. לאורך השנתיים הביאו שני הצדדים מומחים מטעמם מתחום הרפואה הפתולוגית, ובהחלטתו השופט צבי גורפינקל ניתח את הדיאגנוזה של כל מומחה ומומחה. "טענות המומחית מטעם ההגנה מגמתיות", ציין השופט, ודחה את טענת ההגנה כי הדימום במוחו של התינוק נגרם כתוצאה ממחלת הפקקת.

משפחת האב בהכרעת הדין, אתמול
משפחתו של האב פרצה בבכי | צילום: איתי עמיקם

"אני מחוייב לריסון ואיפוק כשאני מדבר על בית המשפט, אבל למרות זאת בית המשפט הוציא היום הכרעת דין תלושה שמתעלמת מראיות ברורות", אמר סנגורו של האב, עורך הדין ירום הלוי. "למרות שגזרתי על עצמי איפוק אני מאמין ללקוח ב-100 אחוז, לא ב-90 ולא ב-80 אחוזים. הכרעת הדין נתנה פרס לתביעה".

התובע עורך הדין איתי פרוסט, מפרקליטות מחוז תל אביב, ציין כי ההחלטה שניתנה היא מסר להורים. "בית המשפט אימת את חוות הדעת של בכירי הרפואה בישראל ונתן אמון בחוות הדעת של המכון לרפואה משפטית", הדגיש הפרקליט. "הכרעת הדין שולחת מסר לכל ההורים הנורמטיביים שהכעס לא יהפוך לזעם והזעם לא יהפוך לאלימות".

הרשיע את שמאי. השופט גורפינקל, ארכיון
השופט גורפינקל | צילום: איתי עמיקם

דוח הנתיחה: "חבטות בראש ושברים בצלעות"

הפרשה, שזכתה לכינוי "פרשת האב המטלטל", החלה בחודש ינואר 2012. הורי התאומים הביאו את ילדיהם לבית החולים "שיבא" בתל השומר במצב קשה כשהם סובלים מקשיי נשימה חמורים ומשברים בצלעות. הצוות הרפואי של בית החולים נאבק על חייו של התינוק שבועיים עד שנפטר. מצבה של אחותו התאומה השתפר והיא שוחררה מבית החולים. החשד היה כי החבלות נגרמו לילדים כתוצאה מהתעללות, וההורים הובאו לחקירה.

כבר בשלב מוקדם התמקדה החקירה בחשדות באב שהשגיח על התינוקות בזמן שנחבלו. האב הכחיש את החשדות וטען כי החבלות נגרמו כתוצאה ממחלה נדירה. למרות זאת, פרקליטות מחוז תל אביב הגישה נגדו כתב אישום שייחס לו הריגה, תקיפה הגורמת חבלה חמורה והתעללות בקטין. האם, שבמהלך הפרשה התגרשה מהנאשם, נוקתה מכל חשד בהתעללות.

כתב האישום שהוגש נגד האב נסמך בעיקר על חוות הדעת של המכון לרפואה משפטית באבו-כביר. בדוח הנתיחה שלאחר המוות נכתב כי "הממצאים מתיישבים עם חבלה באמצעות טלטול כוחני ולפחות שתי חבטות בראש. כמו כן נמצאו שברים בצלעות בשלבי ריפוי שונים שנגרמו, קרוב לוודאי, מלחץ על בית החזה".