היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט סירב אתמול (חמישי) לבקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו לדחות פעם נוספת את השימוע בתיקיו. אמש פורסמו לראשונה במהדורה המרכזית קטעים נוספים מעדות המיליארדר ארנון מילצ'ן בתיק 1000 (תיק המתנות) - ובה נחשף מה הוא חושב באמת על הבקשות התכופות של בני הזוג נתניהו, מעבר לסיגרים ושמפניות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בשלהי 2016 צעד בביטחון המיליארדר ארנון מילצ'ן למשרדי להב 433. הוא התבקש למסור עדות פתוחה בתיק חקירה שעסק בטובות הנאה שנתן לראש הממשלה ולרעייתו. מדובר היה בעיקר בקופסאות סיגרים ובמארזי שמפניה יקרה, אבל לא רק.

"גועל נפש" (צילום: חדשות)
"גועל נפש" | צילום: חדשות

לפי כתב החשדות שנמסר לנתניהו, סך כל המתנות שקיבל ממילצ'ן, ובהמשך גם מהמיליארדר האוסטרלי ג'יימס פאקר, הגיע לכ-700 אלף שקלים. החוקרים ידעו כי בי הזוג נתניהו ומטיבם מילצ'ן, משתמשים בשמות קוד.

1121450 (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

"הוא היה מטלפן ואומר 'תגיד, יש איזה עלים?', מילצ'ן סיפר בעדותו. "נתניהו קורא לסיגרים 'עלים'". הוא נשאל מה קורה אם הוא לא יכול לספק לזוג את מבוקשם, לכך השיב: "קורה מה שקורה. עם ה'ורודים', אחרי היום ששרה נחקרה במשטרה וביקשה, אמרתי לה ש'אין לי ורודים בבית. ביום ראשון אבקש שיונתן ימצא לך', אז שרה אמרה לי שיונתן הנהג יתאם עם אפי (מבית ראש הממשלה)".

עלים וורודים (צילום: חדשות)
עלים וורודים | צילום: חדשות

כשנחשפו החשדות ובני הזוג נחקרו, ניצל ראש הממשלה את בימת הכנסת כדי לטעון כי לא נפל פסול בהתנהגותו. בעדותו תיאר מילצ'ן את מצב הדברים כבקשות תדירות, ואחר כך מבלי משים, התחיל להשתמש במילה דרישה.

"שרה הביאה לך מתנות?"; "רוצה שאפול מצחוק על הרצפה?"

בהקלטה מהעדות נשמע החוקר מאתגר את מילצ'ן ושואל אותו מדוע נתניהו הקפיד לכנות את הסיגרים "עלים" ושרה את השמפניה "ורודים", לכך השיב: "מטעמי דיסקרטיות לדעתי".

הצחיק את מילצ'ן (צילום: חדשות)
הצחיק את מילצ'ן | צילום: חדשות

עוד שאל החוקר באשר לטיב היחסים בין הזוג למילצ'ן והאם "שרה נתניהו הביאה לך איזה שהן מתנות אי פעם?". שאלה זו נראה שהצחיקה את העד שענה: "אתה רוצה שאפול מצחוק על הרצפה? התשובה היא לא".

עוד נשאל מילצ'ן: "האם נתת אי פעם לפוליטיקאים אחרים מתנות כפי שנתת לביבי ושרה? - לא", הוסיף לענות. מילצ'ן העיד שכשזרם הדרישות גבר, מצא לנכון לחלוק את העול עם הידיד המשותף שלהם - ג'יימס פאקר. אך זה, כך התברר, ניהל קשרים חברתיים לא רק עם בני הזוג נתניהו, אלא גם עם בנם יאיר.

ג'יימס פאקר. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
ג'יימס פאקר. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

בעדות שנתן מילצ'ן על החברות שנרקמה בין המיליארדר האוסטרלי לבנו של ראש הממשלה, אמר העד כי בעבר דיבר עם רה"מ ואמר לו שהוא חושב שזו חברות לא בריאה. "דיברתי עם ביבי על זה שיאיר שוהה הרבה מאוד אצל פאקר", השיב מילצ'ן.

"אמרתי לו שאני חושב שזה לא בריא. שמסתובבות שמועות על הבן שלו - הבן של ראש הממשלה שמסתובב בדירה של ג'יימס (פאקר) למרות שאין בזה שום פסול". כיצד ראש הממשלה הגיב לכך, מסביר מילצ'ן: "הוא אמר 'יאיר בחור מבוגר, אני לא לא יכול להגיד לו מי היו החברים'. ציפיתי לתשובה אחרת, חשבתי שלא צריכים להפוך חברות לנהנתנות".