חודש לאחר שחן אילתי זוכה מרצח אמו, מפרסם בית המשפט את נימוקי ההחלטה הדרמטית. בנימוקים טוענים השופטים כי העדה היחידה לרצח האם מרים אילתי בת ה-75 בביתה בקיבוץ מחניים הודתה כי שיקרה ומתחו ביקורת חריפה ביותר על המשטרה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מרבית המשפט נגד אילתי סבב סביב עדותה של אשתו פלישיה, שטענה כי חן הוא שעומד מאחורי הרצח לאחר שנקלע לקשיים כלכליים. הפרקליטות טענה כי אילתי אמר לפלישיה כי חנק את אמו בעימות שנערך ביניהם, אך לאחר מכן חזרה בה.

"פלישיה אישרה שעד לאותו רגע שיקרה במשטרה ואמרה שכלל לא פגשה את חן בערב הרצח", כתבו השופטים בנימוקיהם. "עוד סיפרה כי רצתה לקחת על עצמה את האשמה, כדי שלילדים יהיה עם מי לגדול. לטענתה, הטיחה בחן את מה שהטיחה בו רק כי הוא אמר לה שהיא רצחה את אמו שלו".

בנוסף, השופטים הצביעו על מחדלים חמורים בחקירה שלדבריהם הובילו לבסוף לזיכוי. לדברי השופטים, במשטרה התייחסו למותה של האם כמוות טבעי גם לאחר שהתעורר החשד הראשוני לרצח.

חן אילתי בבית המשפט
חן אילתי בבית המשפט | צילום: חדשות 2

"העובדה שכסף נגנב מהדירה הייתה אמורה לעורר חשש למעשה פלילי", נכתב. "גם יום לאחר המוות, כאשר התברר כי לא מדובר במוות טבעי, המשטרה לא סגרה את הזירה ולא בדקה למי מבני המשפחה יש מפתח לדירה. מנח הגופה במיטה בוודאי שהיה צריך לעורר חשד שמישהו סידר את הגופה והמיטה".

"לא בדקו חלונות או את הדלת האחורית", ציינו בנימוקים השופטים אשר קולה, דני צרפתי ורננה גלפז מוקדי. "לא בדקו אפשרות שהמנוחה נגררה למיטתה. סביר שמאבק, ככל שהיה, לא היה בעודה שכובה על מיטתה. מחדלי החקירה בתיק זה היו רבים מנשוא".

השופטים ציינו אם המשטרה והתביעה היו מתנהלות "באופן מיטבי יותר" אולי היה ניתן לגלות מי הרוצח - דבר שאינו אפשרי כעת. כמו כן ציינו השופטים כי אין ביכולתם לקבוע האם פלישיה הייתה מעורבת בגרימת מותה של האם.

השופטים: "המנוחה לקחה עמה את הסוד לקבר"

לדברי השופטים, התביעה הייתה מודעת לכך שפלישיה היא עדה בעייתית. "מסכת שקרים", כונתה עדותה ונאמר כי "רבו הבקיעים במהימנותה של פלישיה". בנוסף ציינו השופטים כי שיקרה בעבר לגבי מות אביה וגם לגבי קשרים שניהלה.

מרים אילתי ז
מרים אילתי ז"ל | צילום:

"פלישיה הותירה בי רושם בלתי אמין בעליל, רושם של אישה עם צדדים אפלים ומניפולטיביים באישיותה", כתב השופט צרפתי בנימוקיו. "היא אינה בוחלת בדברי שקר ואינה נרתעת גם כשלכאורה מתגלים שקריה. יש בה קווים אלימים, היא חסרת עכבות מוסריות. אילתי נחקר באגרסיביות חריגה ביותר ושמר על גרסה עקבית בה עמד על חפותו".

השופטים סיכמו את דבריהם: "המנוחה נרצחה ולמרבה הצער, את סודה לקחה היא עימה אלי קבר. תעלומת מותה נותרת בלתי פתורה".

אילתי עצמו הגיע הבוקר לבית המשפט על מנת לקבל את נימוקי השופטים. "אני מאוד סקרן לקרוא את הנימוקים, אני שבע רצון מההחלטה - אני חופשי", אמר לחדשות 2 בתחילת הדיון.

העדות נגד אילתי לא נמצאה אמינה
העדות נגד אילתי לא נמצאה אמינה | צילום:

המדינה טענה כי אילתי ביצע את הרצח ביוני 2016 בעקבות חוב בגובה של אלפי שקלים, לאחר שגנב מאמו את כרטיס האשראי, אך השופטים זיכו אותו. אילתי נעצר בחודש יוני האחרון יחד עם אשתו לשעבר פלישיה (34), לאחר שאחותו העלתה חשד בפני המשטרה לפיו השניים מעורבים במעשה. "אני צריך להחזיר את הילדים אליי", אמר אילתי לאחר הזיכוי.

אילתי זוכה מכל האישומים בכתב האישום: הסיבה לזיכוי - העדה המרכזית, אשתו לשעבר פלישיה, לא נמצאה אמינה. "בית המשפט המחוזי בנצרת לא נתן אמון בעדותה של הגב' פלישיה ואנה", נכתב בהחלטה. עוד קבעו השופטים כי "אין בראיות הנסיבתיות, כמו גם בחיזוקים להם טענה המדינה, כדי להוכיח את אשמתו של הנאשם מעל לכל ספק סביר".