ארכיון
ארכיון | צילום:

עיריית ירושלים ננזפה על כך שהזניחה את שכונות מזרח העיר: בית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי העירייה מתחמקת מגיבוש תכנית לשיפור התשתיות בשכונות שמחוץ לגדר, אך נמצאות בשטחה המוניציפאלי, וקנס אותה על כך שגררה רגליים ולא קיימה ככתבו וכלשונו את פסק הדין שחייב אותה לעשות כן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

את העתירה הגישו תושבי שכונות צפון מזרח ירושלים – כפר עקב, שכונת סמיראמיס ושכונת אל-מטאר, המצויות בתחום השטח המוניציפאלי של ירושלים, אך נמצאות מחוץ לגדר ההפרדה התוחמת את ירושלים ממזרחה. במסגרת העתירה, ביקשו התושבים מהעירייה לפעול לאלתר לשיפור ותיקון כבישי השכונות וניקויים, תיקון מערכות הניקוז המיושנות בהם, בניית מדרכות, סימון מעברי חצייה, הצבת תמרורים ושיפור רמת הכבישים בשכונות באופן כללי.

בפסק הדין, שניתן בנובמבר 2015, קבעו השופטים כי על העירייה להיעתר לחלק המרכזי של העתירה, לשפר ולתקן את הכבישים, את המדרכות ואת מערכות הניקוז, ולמעשה למלא את המוטל עליהם על פי פקודת העיריות. פסק הדין אף קבע כי תכנית לביצוע העבודות המדוברות צריכה להיות מגובשת תוך שלושה חודשים ממתן פסק הדין, וביצועה בתוך שישה חודשים.

אלא שמתברר שעיריית ירושלים לא מיהרה למלא אחר פסק הדין, ופנתה לבית המשפט להאריך את המועד, שכן לטענתה ההיערכות לביצוע דורשת הכנה ותיאום עם משרדי ממשלה ומימון תקציבי. על כך קבע בית המשפט כי "עיריית ירושלים כמעט שלא עשתה דבר למילוי מחויבותה על פי פסק הדין", והוסיף כי "טענות בדבר קשיים ביטחוניים הכרוכים בביצוע התכניות אינן יכולות להישמע בשלב זה, שכן אין המדובר בביצוע כי אם רק בתכנון". בית המשפט החליט לחייב את העירייה לציית לפסק הדין עד סוף חודש יולי הקרוב, וקנס אותה בסכום של 50 אלף שקלים לתושבים העותרים יחד עם עמותת "עיר עמים", שייצגה אותם.