לפני כשבועיים, ב-23.4, יצא פלסטיני בן 18 למסע דקירות באזור הטיילת בתל אביב ופצע ארבעה ישראלים באורח קל. היום (שני) הוגש נגד הצעיר - עמאד אגבר משכם - כתב אישום חמור בין מעשה טרור וארבע עבירות של ניסיון רצח. בפרקליטות טוענים כי אגבר "החליט להרוג יהודים בשל היותם יהודים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בכתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד רחלי חזן-פלדמן מפרקליטות מחוז תל אביב לבית המשפט המחוזי בעיר, נטען כי אגבר החליט למות או להיעצר במהלך רצח יהודים ובכך להפוך לגיבור או לשהיד ו"כדי לתמוך באסירים הפלסטינים".

עוד חושף כתב האישום כי מתקפת הדקירות בתל אביב לא היה הניסיון הראשון שלו לרצוח יהודים: בדצמבר 2016 החליט לבצע פיגוע דקירה באזור ים המלח, רכש סכין עם להב נשלף ונסע במונית לאזור ים המלח. נהג המונית אמר לו כי "בתקופה זו לא צפויים להיות הרבה אנשים בחוף", והנאשם החליט לשוב חזרה מחשש שיבחינו בו: הוא נפטר מהסכין באזור יריחו ושב לביתו בשכם.

אחת הזירות בהן דקר ופצע
אחת הזירות בהן דקר ופצע | צילום: תיעוד מבצעי מד"א

"ניפץ את זכוכית הדלת של המלון"

במרס 2017 החליט להגיע לתל אביב במטרה לפגוע בכמה שיותר יהודים: הוא פנה לחברת תיירות שמארגנת טיולים בשטח ישראל באמצעות מתן היתר כניסה חד-יומי, למד על האזור באמצעות מפות גוגל והפך את אבזם חגורתו לנשק חד - כדי לא להיתפס בבידוק הביטחוני. לפני כשבועיים נכנסב לארץ עם קבוצה, ירד מהאוטובוס באזור פארק הירקון וחיפש קורבנות יהודים.

"הנאשם הלך לכיוון הים, דקר אדם כבן 70 באמצעות אבזם החגורה, היכה אותו באגרופים ובעיטות וברח מן המקום", נכתב בכתב האישום. "בהמשך, נכנס הנאשם ללובי של מלון ליאונרדו ביץ', שם לקח קאטר שהיה מונח על אחד השולחנות והמשיך בחיפוש אחר קורבנות נוספים. הנאשם נכנס לחנות עתיקות בלובי המלון, דקר בחזקה אישה באזור צווארה על מנת להרגה וגרם לחתכים באזנה, אשר הצריכו תפרים ושחזורים, וכן ניסה לדקור את בעלה, אשר החל במרדף אחריו".

בעוד בעלה של הפצועה רדף אחריו, אגבר המשיך לרוץ ללובי של המלון ונתקל בעובד שניסה לבלום אותו: "הנאשם היכה את העובד באמצעות הקאטר בראשו, גרם לו לדימום וחבלה בראש וניסה לברוח החוצה מן המלון. כל זאת, כאשר הבעל חסם את הדלת המסתובבת, הנאשם רץ לתוכה ויצא דרכה תוך כדי ניפוץ זכוכית הדלת, עד אשר נעצר מחוץ למלון על ידי שוטרים".

מתוך תיעוד הפיגוע
מתוך תיעוד הפיגוע | צילום: מצלמת אבטחה

היתרי הכניסה הוקפאו בעקבות הפיגוע

עו"ד חזן-פלדמן כתבה בבקשה להארכת מעצרו כי "אין צורך להכביר מילים אודות חומרת מעשי המשיב, שהחליט לצאת למסע הרג יהודים בשל היותם יהודים על מנת שבמהלך ביצוע מסע ההרג יומת או ייעצר ויהפוך ל'שהיד'/'גיבור'. נסיונות הרצח בוצעו תוך תכנון קפדני ומפורט, בכח רב, כשהמשיב דוקר פעם אחר פעם את קורבנותיו. מסעו של המשיב נפסק אך בשל תושייתם של האזרחים אשר התערבו ומנעו מהמשיב להמשיך, ואך במזל הסתיים הארוע כולו בפציעות בלבד".

לאחר הפיגוע התברר כי למחבל ניתן היתר כניסה חד יומי לצורך ביקור בישראל לבקשת ארגון NPT - המפגיש בין ישראלים ופלסטינים לקידום השלום. ההיתר ניתן בהתאם לקריטריונים של כלל גורמי הביטחון. מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב פולי מרדכי, הנחה להקפיא את ההיתרים לצרכי ביקור בישראל הניתנים למוסדות וארגונים עד לסיום תחקיר והפקת לקחים.