המתלוננת טוענת:
הסמפכ"ל לשעבר ניסים מור, ארכיון | צילום: פלאש 90 אורי לנץ, חדשות

פרסום ראשון: הפרקליטות תגיש ערעור על עונשו של סמפכ"ל המשטרה לשעבר ניסים מור, שנשלח לפני חודש לעבודות לשירות הציבור ולמאסר על תנאי. מור הורשע בהפרת אמונים והטרדה מינית, אך בית המשפט החליט שלא לשלוח אותו למאסר בפועל - ובפרקליטות מתכוונים לנצל את זכות הערעור במשפטו המתוקשר של השוטר מס' 2 לשעבר. היום (ראשון) הגישה הפרקליטות בקשה לעיכוב ביצוע של עונשו של מור, מתוך כוונה להגיש ערעור רשמי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עו"ד מיכה גבאי, פרקליטו של מור, מסר בתגובה: "התנהלות מח"ש בתיק זה מלמדת על אובדן עשתונות, לאחר שננזפו על ידי בית משפט". עו"ד גבאי הוסיף" "אין לי ספק שזהו ערעור סרק שלא יוביל לכל שינוי".

עו
עו"ד מיכה גבאי | צילום:

לפני חודש נגזר דינו של הניצב בדימוס מור בבית משפט השלום בבאר שבע: מור נשלח ל-4 חודשי מאסר על תנאי למשך שנתיים, עבודות לשירות הציבור בהיקף של 400 שעות, פיצוי בסך עשרת אלפים שקלים לכל אחד מהנפגעות (שלוש במספר) והליך מבחן למשך שנה.

במהלך המשפט המדינה דרשה מתחם ענישה של 5-12 חודשי מאסר בפועל לצד פיצוי למתלוננות: "מדובר באירועים מתוכננים מראש כלפי נפגעות שנמצאו במצוקה". ההגנה מנגד ביקשה לבטל את הרשעתו של מור ולהסתפק בעונש שיקומי בלבד".

בהחלטת בית המשפט נכתב: "אישר הנאשם בהודאתו כי בהיותו קצין בדרגת ניצב במשטרת ישראל, ששימש בתפקיד השני בחשיבותו בארגון, יצר קשרים אינטימיים עם שוטרות צעירות ממנו, בפער גיל ובפער דרגות, תוך ניצול מעמדו ותלותן של השוטרות בו ויצירת מצג לפיו הוא עשוי לסייע להן בעניינין שונים הקשורים למעמדן בארגון".

ניסים מור
"חיפשתי קשר אינטימי מחוץ למשפחה" | צילום: פלאש 90

"מור נטל אחריות מלאה על מעשיו"

עוד קבע השופט רון סולקין כי מור "פעל במצב העלול להביא לניגוד עניינים, תוך הסתרתו מהממונים עליו. הקשר כלל בין היתר התכתבויות מסרונים בעלי אופי מיני וניסיונות לקיים מגעים עם אותן שוטרות".

מור, שהגיש לבית המשפט מכתבי המלצה רבים, סיפר כי בשל הקריירה במשטרה "הייתה מעורבותו בחיי משפחתו מצומצמת" – ועל כן הוא חווה לדבריו קשיים ומשברים בזוגיות. "בשל כך חיפש קשר אינטימי מחוץ למסגרת המשפחה: לדבריו, פעל על רקע חולשה אנושית, תוך ניצול מעמדו ומבלי להכיר באותה העת בחומרת מעשיו", נכתב בפרוטוקול. שירות המבחן התרשם כי מור "התבטא באופן אותנטי ונטל אחריות מלאה על מעשיו".

בשירות המבחן ביקשו להקל בעונשו של מור ולגזור עליו עבודות שירות לתועלת הציבור לצד פיצוי "לנוכח המחירים הכבדים שכבר שילם כתוצאה מהסתבכותו ולאחר שנטל אחריות על מעשיו תוך הבעת אמפתיה לנפגעות העבירה". עוד אמרו בשירות המבחן כי הרשעתו של מור "עלולה לפגוע קשות בדימויו הציבורי והחברתי ותמנע ממנו להמשיך בעשייה ובתרומה לחברה" – אך לא המליצו לבטל את ההרשעה.