אחמד דוואבשה בבית החולים, ארכיון
אחמד דוואבשה בבית החולים, ארכיון | צילום:

לאחר ששר הביטחון אביגדור ליברמן קבע כי אחמד דוואבשה לא יפוצה, המשפחה החליטה להעלות הילוך ולהגיש היום (שני) תביעת ענק נגד ישראל, בטענה שהמדינה אחראית לרצח שלושת בני המשפחה ולפציעתו של אחמד בן ה-5.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"האחריות הביטחונית והאזרחית המלאה היא על מדינת ישראל", אמר עו"ד חאטיב שמייצג את המשפחה בתביעה. "האירוע האכזרי הוביל לתוצאה הקשה ביותר, שהשאיר צלקות גם בנפש. סכום התביעה הוא לא העיקר".

בסוף יולי 2015, לפני שנה ו-10 חודשים, נספו שלושה מבני משפחת דוואבשה - ההורים סעד וריהאם והתינוק עלי - בשריפה שפרצה כתוצאה מבקבוק תבערה שהושלך לביתם, והבן הנוסף אחמד נפצע קשה מאוד ונזקק לניתוחים רבים.

היום מגישים בני המשפחה את כתב התביעה לבתי המשפט המחוזי בנצרת, ולפני כן תערוך המשפחה מסיבת עיתונאים - יחד עם עמותת אלמיזאן - בשעה 11:00 בבית סוקולוב בתל אביב. סכום התביעה מוערך במיליוני שקלים.

בית המשפחה השרוף בדומא
הבית שנשרף בכפר דומא | צילום: Miriam Alster/FLASH90, חדשות

תאופיק מוחמד מאלמיזאן אמר לחדשות 2: "משפחת דוואבשה מטילה את כל האחריות על מדינת ישראל, על מעשה הטרור שבו מתו שלושה מבני המשפחה - בהם האב, האם והילד עלי - וגם על פציעתו של אחמד. לכן אנחנו נגיש את כתב התביעה נגד המדינה, מכיוון שאנחנו רואים בה את האחראית למעשה הרצח הזה - אם זה לפי החוק הבינלאומי או לפי החוק במדינת ישראל".

בני משפחת דוואבשה
בני משפחת דוואבשה שנרצחו | צילום: חדשות

בעמותת אלמיזאן הסבירו כי התביעה היא למעשה כתב אישום ציבורי נגד ממשלות מדינת ישראל לדורותיהן: "הכיבוש הזניח את האזורים האלה במשך שנים - הממשלות עודדו הקמת התנחלויות באופן בלתי חוקי והתעלמו מההסתה חסרת התקדים שפעלו בה ארגוני טרור יהודיים".

תאופיק מוחמד הוסיף ואמר כי "ממשלות אלו לא פעלו על מנת ליישם את החוק באזורים האלה ולכן יצאו הטרוריסטים אשר שרפו למוות את משפחת דוואבשה ולכן המדינה היא האחראית הראשונה למה שקרה, ולכן התקבלה ההחלטה להגיש את התביעה הזו".

דוואבשה במהלך אשפוזו
דוואבשה במהלך אשפוזו | צילום: the eye of palestine

בשבוע שעבר הודיע משרד הביטחון, במענה לשאילתה של ח"כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת מלפני כשנה וחצי, כי אחמד דוואבשה - היחיד שניצל מהפיגוע היהודי - לא זכאי לשום פיצוי על אובדן הוריו ואחיו וגם על שריפת בית המשפחה. הנימוק להחלטה הוא שתושבי השטחים יכולים להיות מוכרים כנפגעי פעולות איבה רק אם המקרה התרחש בתוך גבולות הקו הירוק.

הפרקליטות תגיש נגדו כתב אישום. בן אוליאל
הנאשם ברצח, עמירם בן-אוליאל | צילום: חדשות

עמירם בן-אוליאל, תושב מאחז באזור שילה, הואשם לפני יותר משנה ברצח שלושת בני המשפחה, בניסיון רצח בן משפחה נוסף (אחמד) ובעבירות נוספות של ניסיון רצח והצתה ממניע גזעני. קטין בן 17 הואשם בקשירת קשר לביצוע פשע ובעבירות נוספות ממניע גזעני: השניים הואשמו, יחד עם עצורים נוספים בפרשה, בחברות בארגון טרוריסטי.