אילוסטרציה (צילום: Edi Israel/Flash90)
אילוסטרציה | צילום: Edi Israel/Flash90

אירוע פגיעה קשה בעת טיול קיאקים בנהר הירדן של בית ספר תיכון הסתיים בפיצוי של מיליון ומאה אלף שקלים בתיק שהתנהל בבית משפט השלום בתל אביב. נער מבית הספר שהתעוור בעינו במהלך הטיול יקבל פיצויים של 1.1 מיליון שקלים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מדובר במקרה שאירע לפני 7 שנים, אז נער מהצפון שהיה בכיתה י' השתתף בטיול בית ספרי. במסגרת הטיול, התארגנה הכיתה שלו ליציאה לשייט קיאקים בירדן. סמוך לנקודת היציאה, בשעה שהנער עסק בסידור אפוד המגן שלו, נסחף הקייק בזרם ובמקביל פגע שיח במבוק בעינו השמאלית.

בסביבתו של הנער לא היה כל חובש או גורם אחראי רפואי והוא נאלץ להתארגן בכוחות עצמו ולחפש עזרה כשהוא מסתובב ברגל מחזיק את עינו המדממת. לאחר כמה דקות פנה לכיוון רכב פרטי שחנה מחוץ למתחם וכך הצליח להסב תשומת לב לפגיעה שלו.

הוא הובהל לבית החולים "זיו" בצפת, שם נערך לו אבחון ראשוני של פגיעות ברשתית העין, דימומים חזקים וזליגה החוצה של תוכן העין. לאחר ניתוח חירום ראשון שבוצע בבית החולים, ומפאת חומרת מצבו, הוא הועבר לבית החולים "שיבא" שם בוצעו לו הליכים רפואיים נוספים וניתוח נוסף שנועד לייצב את מצבו.

הנתבעים היו קייקי בית הילל וכפר בלום, בעלי המתחם בגליל העליון,יחד עם משרד החינוך והתרבות והמועצה האזורית גליל עליון -האחראים לפעילות החינוכית ולבית הספר.

"משרד החינוך דאג לנהלים מאוד מדויקים. צריך לקחת אחריות ולהקפיד. היה אפשר לחסוך צער רב", אומרת עו"ד ענת קאופמן, שטיפלה בתביעה.

"אחת הבעיות הקשות שאנו נתקלים בהם כאן, הם שמדובר באדם מאוד צעיר שכל החיים לפניו" מציינת עו"ד קאופמן. "יש מעגלי פגיעה רחבים מאוד. הנער עצמו, שנמצא בשלבים הרגישים ביותר של חייו. הוא מתפתח, לומד, עדיין לא פיתח קריירה, לא הכיר בת זוג, לא הקים משפחה".

עו"ד ענת קאופמן (צילום: חדשות 2)
עו"ד ענת קאופמן | צילום: חדשות 2

"הפגיעה החמורה שעיוורה למעשה את עינו השמאלית, פגעה בנער השמח ומלא החיים, שסובל לא רק מפגיעות לוואי בגין העין העיוורת כמו סינוורים ודמעות לא רצוניות, אלא גם מטראומות נפשיות", הוסיפה עורכת הדין. "הוא אינו יכול לעבוד במשק השייך למשפחה ונקבעה לו נכות של 45%".

"משרד החינוך והרשויות, דאגו לכתוב נהלים מאוד מסודרים וחוקים ברורים, מה צריך להעשות ואיך צריך להשגיח על הילדים שלנו", הוסיפה קאופמן. "לכן, צריך להקפיד על קלה כחמורה. טיולים זה חלק מהכיף גם בבית הספר וגם בחוג המשפחתי ועם חברים. וטוב שכך. רק צריך להבין, שיש דרכים ברורים איך להבטיח את שלומנו, ואם מקפידים עליהם אפשר למנוע נזקים חמורים מאוד. חבל שזה לא היה המקרה כאן".