נתניהו ורעייתו, ארכיון
משרד רה"מ מתחמק ממסירת מידע? | צילום: אבי אוחיון לע"מ, חדשות

לאחר שאתמול הודיעה המשטרה כי נמצאה תשתית ראייתית להעמיד את רעיית ראש הממשלה לדין בשלוש פרשות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מעון ראש הממשלה שוב עולה היום (שני) לכותרות. הפעם נטען כי המעון גורר רגליים, ומעכב ביצוע של החלטות בית משפט. מהליכוד נמסר בתגובה כי התנועה לחופש המידע, שהגישה את העתירה, "רודפת באובססיביות וקטנוניות את ראש הממשלה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בחודש יולי 2015 הגישה התנועה לחופש המידע עתירה לבית המשפט בבקשה לפרסם את חשבוניות מעון ראש הממשלה לשנת 2014. בינואר האחרון פסק בית המשפט כי על משרד ראש הממשלה להעביר לתנועה את החשבוניות בתוך 90 יום. באותם 90 הימים, יכול היה משרד רה"מ לערער או להגיש בקשה לביטול פסק דין, אך במקום זאת המתינו אנשי המשרד לתום 90 הימים והגישו בקשה לדחיית פסק הדין ולהוספת רה"מ נתניהו כצד ג' - כמי שנפגע ממסירת המידע.

בפסק הדין קבע בית המשפט כי מסירת המידע המבוקש תעשה בהתאם למגבלות גורמי הביטחון עד ליום 27.4.2016. לטענת התנועה, המתין משרד ראש הממשלה מעל 80 יום ורק ימים ספורים לפני המועד בו היה עליו למסור את המידע, ערב חג הפסח, הוגשה פנייה לבית המשפט בבקשה חסרת התקדים לקבלת דחייה לביצעו פסק הדין.

בעתירה, ביקש משרד ראש הממשלה להוסיף את ראש הממשלה נתניהו כמשיב נוסף לבקשת התנועה, בנימוק כי הוא עלול להיפגע ממימוש פסק הדין. "עם כלות מלאכת האיסוף, התחוור למשיב, כי החשבוניות מושא העתירה כוללות, בין היתר מידע הכולל פרטים על אודות ראש הממשלה ובני ביתו, אשר מסירתם עלולה לפגוע בו", נכתב בבקשה.  בשל כך פנה ראש הממשלה נתניהו ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לעכב את מסירת המידע שעלול לפגוע בפרטיות של ראש הממשלה ומשפחתו.

הבקשה לצירוף רה
הבקשה לצירוף רה"מ כמשיב נוסף | צילום:

"העותר מבקש עתה, לאחר סגירת ההליך, לפתוח אותו מחדש, להעלות טענות חדשות שלא נטענו משך החודשים הארוכים בהם נמשך ההליך", נכתב בתגובת התנועה לחופש המידע. "לא ברור לעותרת מאין שואב המשיב עזות מצח לפנות בשלב זה אל בית המשפט, שהרי המשיב עצמו מודע להעדר הביסוס החוקי לבקשתו".

"ברור לחלוטין כי העתירה הנדונה סגורה זה מכבר ופסק הדין בה חלוט", הוסיפה התנועה. "המשיב מבקש כעת 'הזדמנות שנייה' להעלות טענות שהיה יכול להעלות משך 14 חודשים מאז הוגשה לו בקשת המידע נשוא עתירה זו. בקשתו מבוססת על תקווה שגחמה משפטית יכולה למצוא מענה בבית המשפט".

עו"ד רחלי אדרי, המייצגת בתיק את התנועה לחופש המידע, אומרת כי הבקשה החריגה של ראש הממשלה צריכה להדאיג כל אזרח. "בית המשפט הורה, בהסכמת משרד ראש הממשלה, למסור את החשבוניות לידי התנועה כבר לפני חמישה חודשים", ציינה אדרי. "ראש הממשלה נוקט בתרגילים משפטיים מופרכים במאמץ להתחמק מביצוע פסק דינו של בית המשפט".

ממשרד ראש הממשלה נמסר: "בסוגיה זו הוגשה בקשה לבית המשפט וההליך תלוי ועומד. המדינה תמסור את התייחסותה במסגרת ההליך, כמקובל".

מהליכוד נמסר בתגובה: "'התנועה לחופש המידע' צריכה לשנות את שמה ל'התנועה לחופש המידע לענייני נתניהו'. בשליחותו של הכתב לענייני נתניהו ובמימון 'הקרן החדשה לישראל' היא רודפת באובססיביות וקטנוניות את ראש הממשלה עד לרמת החשבוניות ללחם וגבינה לבנה. מעניין שהיא לא מגלה את אותו עניין לגבי אף אחד אחר".