שליסל בבית המשפט (צילום: חדשות 2)
שליסל בבית המשפט, היום | צילום: חדשות 2

הרצח במצעד הגאווה הוביל להרשעה שנייה: ישי שליסל הורשע היום (שלישי) ברצח שירה בנקי ז"ל בת ה-16 במצעד הגאווה בירושלים בקיץ האחרון. בית המשפט המחוזי בירושלים, שקבע לאחרונה כי שליסל כשיר לעמוד לדין, הרשיע אותו ברצח ובשישה ניסיונות רצח - וגם בדקירה בנסיבות מחמירות. התביעה צפויה לדרוש מאסר עולם. "הוכח מעבר לספק סביר שגרם למותה של בנקי בכוונה תחילה וניסה לרצוח 6 נוספים", קבע בית המשפט.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

בית המשפט מתח ביקורת חריפה על תפקוד המשטרה בעניינו של שליסל. "משטרת ישראל הייתה מודעת לסיכון מהנאשם", נכתב בפסק הדין. "הקלות הבלתי נסבלת בה הצליח הנאשם לבצע את זממו אינה נתפסת. הוא הגיע למחסום משטרתי וניתנה רק הוראה סתמית לעזוב את המקום. הלקחים שהיו אמורים להיות מופקים מהמצעד ב-2005 לא הופקו. הכתובת הייתה על הקיר והאחראים לא קראו אותה". בית המשפט אף הוסיף הערה כי קיימת לקונה בחוק שלא מאפשרת להטיל מגבלות על פושעים מסוכנים כמו שליסל לאחר שריצה את מלוא עונשו ושוחרר.

"הנאשם הורשע כבר בעבר בעבירות דומות ואף ריצה עונש מאסר בגינן, אך הוא לא עבר תהליך שיקום ומעולם לא הביע חרטה או צער על מעשיו, אלא אף הקצין את עמדותיו וחזר לבצע עבירות חמורות", אמרו בפרקליטות לאחר הקראת פסק הדין. "אף שהנאשם כפר בסמכותו של בית המשפט לשפוט אותו והסנגוריה הציבורית נמנעה מלנהל הגנה אף שמונתה לייצגו ע"י בית המשפט, התנהל משפט בו נשמעו עדים רבים והובאו ראיות רבות שהביאו להרשעתו המלאה".

אין תמונה
שירה בנקי ז"ל

מחקירת האירוע עלה כי שוטרות שהבחינו בשליסל כשהיה ברחוב לינקולן הרחיקו אותו מן הצועדים. אך שליסל לא וויתר, עבר לרחוב וושינגטון הסמוך והצליח לחדור משם את טבעת האבטחה, כשעקף שוטרת ושוטר שהיו במקום. משם החל את מסע הדקירות, שהסתיים בהירצחה של שירה בנקי ז"ל ופציעתם של שישה משתתפים נוספים.

"שכל עם ישראל יחזור בתשובה"

כדי להעמידו לדין נשלח שליסל בהוראת בית המשפט להסתכלות פסיכיאטרית. הוא סירב לשתף פעולה בפעם הראשונה, ובפעם השנייה נמצא כשיר לעמוד לדין. שליסל, שטען כי אינו מכיר בסמכותו של בית המשפט בישראל, סירב גם להיות מיוצג באמצעות עורך דין. למרות זאת, קבע השופט באותו דיון כי שליסל ייוצג באמצעות הסנגוריה הציבורית. במהלך החקירה שמר שליסל על זכות השתיקה.

בדיון קודם בבית המשפט, שנערך בחודש אוגוסט האחרון, אמר שליסל לאמצעי התקשורת: "אם חפצים אתם בעילוי נשמתה ובטובתה של שירה ז"ל, צריך להפסיק את מצעד הגאווה בירושלים ובכל ארץ ישראל. יש להפסיק את הטירוף ושכל עם ישראל יחזור בתשובה".

מעצר הדוקר שליסל במצעד הגאווה. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
שליסל לאחר שנתפס במצעד | צילום: רויטרס, חדשות

שליסל: "חובה לכל יהודי למסור נפשו"

עוד לפני הרצח, לאחר שחרורו מן המאסר הראשון, התראיין שליסל לאתר חרדי בו הבהיר את כוונותיו. "המטרה היא לעצור את המצעד הזה, ואם אחד רוצה לקיים אותו - צריך לעשות משהו קיצוני", אמר. בהתייחסו לקהילת הלהט"ב טען שליסל: "הם רוצים להמשיך ולטמא את עם ישראל, להגדיל את חילול השם. הם רוצים לעשות את המצעד הארצי והעולמי בירושלים, שמאות אלפים רחמנא לצלן יגיעו".

למרות דבריו הקשים, הוסיף שליסל באותו ריאיון כי "אין לי תכניות לגבי העתיד, אני רוצה להמשיך את חיי", אך לאחריו הוא פרסם מכתב בקרב חוגים חרדים בו התבטא שוב בחריפות: "חובה לכל יהודי למסור נפשו למכות ולמאסר".

שליסל ריצה כאמור עונש מאסר קודם, באשמת ניסיון לרצח ודקירת שלושה משתתפים במצעד הגאווה בירושלים ב-2005. הוא נידון ל-12 שנות מאסר ב-2006, אך עונשו קוצר בהחלטת בית המשפט העליון, והוא השתחרר בסוף יולי 2015 - ימים ספורים לפני מצעד הגאווה של 2015.