"הגיע הביתה מבית הכנסת, התיישב בשולחן האוכל ופתח ספר תהילים. לאחר דקה, מבלי שאמר מילה - תקף את כל מי שהיה בבית בדקירות סכין". כתב אישום חמור ומזעזע הוגש היום (חמישי) לבית המשפט המחוזי בנצרת נגד נדב סלע – שמואשם ברצח אשתו דור כרסנטי ז"ל, את שני ילדיהם יוסף ובנימין ואת נחמן עתיה בן השכנים בצהרי יום שבת, 28 בינואר 2017. אמה של דור כרסנטי ז"ל, סבתם של שניים מהילדיו שנרצחו, צעקה לעבר סלע בבית המשפט: "תסתכל לי ולילדים שלך בעיניים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"לפני שבעה חודשים עשיתי תאונה ברכב וקרה לי נס", אמר סלע בבית המשפט. "בורא עולם שמר עליי והתאונה הייתה תאונה משונה. זאת אומרת, פנים הרכב קפא ולא קיבלתי חבטות. הרגשתי נס על-טבעי. ומאז התרחשו דברים עד יום הרצח. ביום של הרצח התבקשתי לעשות את המעשה, כדי להביא אותי לפה (לבית המשפט)". אמה של דור כרסנטי צעקה לעברו: "תסתכל על מה שלקחת, על הנשמות שלקחת! תסתכל על הילדים שלך, שקילחת אותם! אתה קיבלת את האישה הכי צדיקה שיש, חבל שאני לא יכולה להראות לך איפה הם היום".

סלע בן ה-28 הואשם בארבע עבירות רצח בכוונה תחילה ובניסיון רצח. לפי כתב האישום, הוא רצח את אשתו דור (23), אחר כך את נחמן עתיה בן (11) ופצע קשה את אחיו נתן - שהעמיד פני מת. אז רצח גם את שני ילדיו הפעוטים – יוסף בן שנתיים ובנימין בן 8 חודשים.

בכל מהלך הרצח הנורא סלע לא אמר דבר או הסביר את מעשיו - כך טוענים בפרקליטות: "סלע לא חדל ממעשיו אף כשהקורבנות התחננו על חייהם ולא עזב את הבית עד שנחה דעתו שהצליח להמית את כל הנוכחים בו. מעשים אלו של המשיב נעשו ללא כל התגרות מצד הקורבנות".

אמה של דור כרסנטי ז
אמה של דור כרסנטי ז"ל בבית המשפט | צילום: חדשות 2

נתן ניצל: "העמיד פני מת"

"זו הייתה התקפה אכזרית שארכה מספר דקות, הוא רצח בדקירות סכין ובחתכים", נכתב בכתב האישום. "בשלב מסוים החליט הנאשם להמית את דור, יוסף, בנימין, נחמן ונתן. סמוך לשעה 14:00 נטל הנאשם סכיני שף ממטבח הבית".

מהחקירה עולה כי רעייתו דור עמדה במטבח והכינה ארוחת צהריים: בנימין ישן במיטת התינוק בחדר השינה ונחמן ונתן שיחקו בסלון הבית עם הפעוט יוסף. סלע, לפי כתב האישום, דקר את דור שניסתה להתגונן ולאחר מכן את נתן - שהעמיד פני מת. הוא המשיך לדקור את נחמן עתיה ז"ל, את בנו הפעוט יוסף ז"ל ולאחר מכן גם דקר את בנו בנימין ז"ל. "כשהבין הנאשם שהצליח לרצוח את כולם ניגש לחדר השינה החליף את בגדיו ונעליו ונמלט מהדלת האחורית של הבית", כתבו בפרקליטות.

נתן עתיה, ששרד את המתקפה, הבחין שסלע יצא מהבית וניסה להעיר את דור כרסנטי ז"ל: לאחר מכן הוא ניסה לברוח דרך דלת הבית הקדמית, וכשהבין שהיא נעולה פתח את חלון הבית וברח דרכו: "עובר אורח שהבחין בו פצוע הזעיק את כוחות המשטרה".

דור כרסנטי ז
דור כרסנטי ז"ל והילדים יוסף ובנימין ז"ל | צילום: חדשות

"רצחתי את כל מי שהיה בבית"

במקביל, אביה של דור, איתן, הגיע לבית והבחין במתרחש והתקשר גם הוא למשטרה. צוות סיור שהגיע למקום איתר את סלע ליד מטע זיתים סמוך. הוא התוודה במקום ורק מלמל "הם עמלקים, הם עמלקים". בבדיקה שנערכה לו לאחר מכן לא נמצאו בדמו אלכוהול או שאריות סמים. בחקירתו חזר ואמר: "רצחתי את כל מי שהיה בבית כי הם עמלקים".

הפרקליטות ביקשה להאריך את מעצרו של סלע עד תום ההליכים בגלל מסוכנותו: "הדרך האכזרית בה בחר המשיב להמית את קורבנותיו התמימים וחסרי הישע, על ידי כך ששיסף את גרונם באבחת סכין אחת, שגרמה להם לדמם למוות, מלמדת על המסוכנות הרבה הנשקפת ממנו".

המסמכים שהגישה הפרקליטות לבית המשפט מעידים על חומרת המעשים שמיוחסים לסלע: "המשיב, בהחלטה מודעת, נטל את חייהם של מספר קורבנות בזה אחר זה, שלושה מהם בני משפחתו הגרעינית, שסמכו עליו. המשיב נטל את חייהם של שני בניו, פעוטות חסרי ישע, שהיו תלויים בו לחלוטין ואשר המשיב כאביהם היה אמון על שלומם".

בפרקליטות ציינו כי קיימות ראיות רבות - בהן הודאת סלע, דברי נתן עתיה שניצל מהרצח ותיאר את התנהגות סלע, ראיות פורנזיות וחוות דעת מטעם המכון לרפואה משפטית.

נחמן עתיה ז
נחמן עתיה ז"ל | צילום:

סלע נשלח להסתכלות פסיכיאטרית בבית החולים "שער מנשה" יום לאחר הרצח, ולאחר ההסתכלות שנמשכה כשבועיים התקבלה חוות דעת שלפיה הוא כשיר לעמוד לדין. במהלך הדיונים האחרונים טען סלע: "אני חתול, חטאתי באשת איש ואני מעשן כל יום חשיש".

רפ"ק עופר אוסטה, ראש מחלק רצח בימ"ר צפון סיפר על הייאוש בנסיון להבין את המניע לרצח. "בדקנו את כל הרקע המשפחתי, דור, האימא, הייתה זכה וטהורה תמיד ריצתה אותו ושמרה על כבודו, גידלה את הילדים ושידרה כלפי חוץ שהכל בסדר. הוריה הם שסייעו להם כלכלית".

החוקרים תשאלו במהלך השבועות האחרונים עשרות חברים ובני משפחה של הרוצח וגם את הרבנים אצלם למד, בניסיון להבין אם משהו ממעשיו של סלע לפני הרצח יכלו לרמוז על המעשה הנורא. "מצאנו תכתובת באחד מספרי הקודש שלו שנאמר משהו על 'עמלקים'", הוסיף רפ"ק אוסטה. "יש פסוק כזה בספר שקרא אבל לא הוא יודע לתת הסבר או לצטט אף סמכות רוחנית".

בית המשפחה, דקות לאחר הרצח
בית המשפחה, דקות לאחר הרצח | צילום: דוברות המשטרה

"ישבתי 19 שעות מולו והבן אדם היה תחת זכוכית מגדלת. הוא מתנהג באופן נורמטיבי", סיכם אוסטה. "זאת אחת מזירות הרצח הקשות ביותר שנתקלתי בהן בשירותי הארוך במשטרת ישראל".