עו
עו"ד שפטל מול וייסמן, ארכיון | צילום: חדשות 2

רגעים ספורים לאחר שבית הדין הצבאי שלח את אלאור אזריה ל-18 חודשי מאסר בפועל, החל הדיון על המועד המדויק בו ייכנס אזריה לכלא הצבאי. במהלך הדיון קרא עו"ד יורם שפטל, שהצטרף לאחרונה לצוות ההגנה של אזריה, לתובע הצבאי "חלאת אדם" - ונשיאת בית הדין אל"מ מאיה הלר נזפה בו על התפרצויותיו לדברים.

לקריאת ההחלטה המלאה לחצו כאן

לאחר מתן גזר הדין פרקליטיו של אזריה ביקשו לעכב את ביצוע גזר הדין ב-15 ימים לפחות. התביעה דרשה מבית הדין לאפשר מספר ימים להתארגנות - אך התנגדו לכל דחייה נוספת בביצוע העונש, וביקשה שאזריה ייכנס לכלא בהקדם האפשרי: לבסוף קבע בית הדין כי אזריה ייכנס לכלא ב-5 במרס בשעה 11:00 - וישהה עד אז במעצר פתוח. "אנחנו נמצא את הזמן והמקום להגיד איך אנחנו מרגישים", אמר צ'ארלי אזריה, אביו של אלאור. 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

התובע נדב וייסמן אמר כי אזריה "הורשע לפני 45 ימים, יכולתם להיערך כמה שצריך לערעור" ודרש כי אזריה יתחיל לרצות את עונשו כבר ביום ראשון. מנגד אמר עו"ד אילן כץ מצוות ההגנה של אזריה כי "אין חשש להימלטות מהארץ של הנאשם, הוא אפילו קיבל חופשות גם שלא בהסכמת התביעה פה ושם". כבר בשלב זה החל שפטל להעביר פתקים לסניגורים האחרים שייצגו את אזריה.

"הערעור נמצא בכתיבה, אנו שוקדים על זה, חבריי ואנוכי - גם עו"ד שפטל שהכין חלק מהערעור", הוסיף כץ, "חלק מקביעות השופטים היום בגזר הדין עשויים לסייע לנו בערעור". עו"ד אייל בסרגליק הוסיף: "מגיע לנאשם התקופה הזאת כדי למצות את זכות הערעור".

ההחלטה - הבוקר
אזריה ומשפחתו לפני הקראת ההכרעה | צילום: חדשות 2

לכך השיב התובע הצבאי: "עמדתנו לפי החוק והפסיקה - עונש בגין עבירת הריגה דינו לביצוע מיידי" ושפטל מלמל לעצמו "שטויות". וייסמן המשיך ואמר: "מה שרלוונטי הוא שנהאשם לא נהנה עוד מזחקת החפות ויש אינטרס ציבורי לקיים את המאסר באופן מיידי".

בתגובה לדברים מלמל שפטל לעצמו: "זה פשוט לא נכון, רמאי" - ואזריה חייך לעצמו במהלך הדיון. השופטת הלר אמרה לשפטל: "מי שלא יודע להיות בשקט בקהל, יקום וייצא" ושפטל אמר לאחר מכן לעצמו: "התובע חלאת אדם". התובע סיכם את פנייתו ואמר: "זוהי קביעת המחוקק - עונש מאסר בצבא מפורשות יבוצע מיידית! אלה שיקולים של משמעת הצבא, של העברת המסר לכל החיילים והלוחמים, העונש צריך להתבצע מיידית".

שפטל הגיב לדרך בה התייחסו אליו בבית המשפט ואמר: "רק הסניגור פותח את הפה, כבר מתנפלים עליו" והלר אמרה לו כי "זה לא עובד ככה, אדוני אינו חלק מצוות ההגנה".