אילן שמואל בבית המשפט, ארכיון (צילום: חדשות 2)
אילן שמואל בבית המשפט, ארכיון | צילום: חדשות 2

אילן שמואל, נהגו לשעבר של ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשלח הבוקר (ראשון) ל-27 שנות מאסר לאחר שהורשע בתקיפה מינית של עשרות קטינות. המדינה ביקשה מבית המשפט להטיל על שמואל 40 שנות מאסר, ובית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי העונש יעמוד על 27 שנות מאסר, והטיל עליו לשלם 640 אלף שקלים כפיצוי לנפגעות התקיפות המיניות לצד שנת מאסר על תנאי. הפרשה נחשפה בחדשות 2 באפריל 2014, והובילה להרשעתו של שמואל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו חדשות 2 בפייסבוק

השופטים רפי כרמל, כרמי מוסק ושירלי רנר התייחסו למעשים החמורים ולתסקירים על ההשפעה של מעשיו על המתלוננות הרבות. אחת מהן סיפרה על "השברים שנוצרו בנפשה ובגופה והקושי בשיקום חייה לאחר אותם מעשים". השופטים כי המעשים בוצעו במשך כ-20 שנים "בשטח המוגן של המתלוננות, לרבות בית הנאשם ומכוניתו. הוא היה נערץ עליהן וזכה לכבוד רב, והילדות חששו מלדווח על מעשיו – הוא פגע בגופן, נפשן ותום ליבן".

לאחר שתיארו חלק מהמעשים האכזריים, כתבו השופטים: "הנאשם גילה חוסר אמפתיה מוחלט לקטינות, בכיין וצערן לא גרם לו לשקול בשנית את מעשיו והוא לא נרתע לעשות שימוש בכוח. הנאשם לא קיבל אחריו על מעשיו ולא הובאו נסיבות אשר יש בכוחן להביא להקלה בעונשו".

עם זאת, השופטים התחשבו בכך ש"משפחתו התפרקה ואין לו הרשעות קודמות – אך תמונת המעשים מטה את עיקר המאזן לכף חובה. הנאשם ביצע מעשים מיניים קשים ובוטים, פגע במתלוננות, ילדות, נפשית ופיזית – פגיעות ארוכות טווח שיותירו צלקות בנפשן". בהכרעה נכתב כי העבירות הן "ברף הגבוה".

"המתלוננות העידו באומץ על מעלליו הנפשעים"

עו"ד ענת גרינבאום מפרקליטות מחוז ירושלים אמרה בתגובה להחלטה: "בית המשפט גזר עונש חמור של עשרות שנות מאסר בפועל בגין מאות רבות של עבירות אינוס ומעשים מגונים שביצע במשך שנים בשבע מתלוננות בהיותן קטינות. המעשים בוצעו לאורך תקופה של למעלה מעשרים שנה. מרבית הקורבנות הן קרובות משפחה של הנאשם.
חלק מהמעשים נעשו תוך שימוש בכח נגד הקטינות".

"לאחר חשיפת המעשים, התייצבו המתלוננות והעידו באומץ אודות מעלליו הנפשעים של הנאשם בהן, בעת שהיו קטינות", הוסיפה נציגת הפרקליטות. "פרקליטות מחוז ירושלים ביקשה להטיל על הנאשם עונש של ארבעים שנות מאסר בפועל ופיצויים למתלוננות. בית המשפט התחשב בחומרת המעשים, התמשכותם, ואכזריות ביצועם - והטיל על הנאשם עונש חמור של עשרות שנות מאסר בפועל".

בחודש ספטמבר בית המשפט קבע כי שמואל ביצע את המעשים החמורים שיוחסו לו - בהן עבירות מין במשך שנים רבות בילדות, שחלקן קרובות משפחתו. הוא הורשע בשתי עבירות של אונס ילדות, ניסיון לביצוע מעשה סדום בילדה ועבירות רבות של ביצוע מעשים מגונים בילדות ונערות.

כתב האישום החמור פירט את הדברים שאמר לאחת הקורבנות, כפי שעלה בחקירתה: "תראי איזה יפה את, יהיה לך כיף". עוד אמר שמואל לקטינה: "אם תכירי גברים אחרים גם להם יהיה כיף שאת כבר מכירה".

הפרקליטות טענה בכתב האישום, בין היתר, שאת אחת המתלוננות שמואל היה לוקח לבית סבה וסבתה - שם היה תוקף אותה מינית על ידי נגיעה בחזה שלה. כשהתנגדה הוא אמר לה: "אל תעשי עניין".

הפרשה נחשפה בחדשות 2 באפריל 2014, לאחר שנגד שמואל הצטברו חשדות שביצע עבירות מין לכאורה במספר קטינות, בהן אינוס ומעשי סדום. שמואל שהה במעצר כשלושה שבועות לפני שנחשפה הפרשה. לאחר הפרסום התיר בית המשפט לפרסם את שמו - אילן שמואל, כיום בן 54 ממושב זכריה שליד בית שמש. מחומר החקירה עלה כי שמואל חשוד בביצוע המעשים לאורך עשרות שנים וביותר מעשר קטינות, בהן גם קרובות משפחתו.

המשטרה גבתה מספר דו-ספרתי של עדויות, שמחלקן עלה כי שמואל פגע בילדות בנות 8-12. גורמים המקורבים לחקירה סיפרו אז לחדשות 2: "כשהקטינות הבינו מה הוא עשה להן, הוא עבר הלאה לקורבנות נוספים".